Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Forfaiting - definicja, rodzaje, umowa, wzór

Forfaiting - definicja, rodzaje, umowa, wzór

 
Forfaiting - definicja, rodzaje, umowa, wzór

Forfaiting jest jedną z bezgotówkowych form finansowania działalności przedsiębiorstwa. Najczęściej wykorzystywany jest przy operacjach zagranicznych i uznaje się go za konkurencję dla kredytu bankowego. Jakie są rodzaje forfaitingu, na czym on dokładnie polega i co warto o nim wiedzieć?


Forfaiting - definicja

 

Tajemniczo brzmiący forfaiting jest powszechnie akceptowanym na całym świecie, prostym technicznie narzędziem finansowania handlu zagranicznego. Według literatury naukowej polega on na dyskontowaniu lub redyskontowaniu przez bank wierzytelności z tytułu transakcji handlowych.

 

W nieco prostszych słowach – forfaiting to nic innego jak zakup przez bank wierzytelności terminowych powstałych w wyniku realizacji usług. Polega na przeniesieniu praw do konkretnej należności w zamian za otrzymanie środków pieniężnych. Te pomniejszane są jednak o wartość odsetek za czas forfaitingu. Co ważne – wyłączeniu podlega prawo regresu w stosunku od osoby odstępującej wierzytelności. Zgodnie z definicją forfaitingu, jego stronami jest forfaiter, czyli nabywca wierzytelności (w tej roli forfetysta - osoba, która się jej zbywa, oraz dłużnik, który w praktyce jest kontrahentem płacącym wekslem).

Warto także wspomnieć, że w przypadku omawia tej formy finansowania bardzo często pojawia się kwestia poruszająca zagadnienie „forfaiting - bank”. Skąd takie skojarzenia? Najczęściej rolę forfaitera obejmują właśnie banki lub inne wyspecjalizowane instytucje finansowe, a wszystko to z uwagi na posiadanie wymaganego kapitału.

 

Rodzaje forfaitingu


Zachowanie płynności finansowej ważne jest nie tylko z punktu widzenia pojedynczych przedsiębiorstw, ale także całej krajowej gospodarki. W Polsce forfaiting wciąż pozostaje mało znanym narzędziem. Jeśli już jest kojarzony, to najczęściej zostaje mylnie utożsamiany z faktoringiem. Tymczasem warto lepiej poznać to narzędzie, aby dostrzec jego potencjał.

Dużo o charakterze tej formy finansowania powiedzą nam rodzaje forfaitingu.  Tych możemy wyróżnić kilka:
    • forfaiting właściwy - polega na tym, że nabywca wierzytelności przejmuje całe ryzyko płatności, a zbywca zostaje zwolniony z odpowiedzialności dotyczącej zbywanej wierzytelności,
    • forfaiting niewłaściwy - w przeciwieństwie do omawianego wyżej rodzaju, w tym przypadku nabywca obciąża sprzedającego wszelkimi kosztami związanymi z transakcją, a sam zwolniony jest z jakiejkolwiek odpowiedzialności,
    • forfaiting otwarty – jego istotą jest natychmiastowe poinformowanie dłużnika o zawarciu umowy forfaitingowej,
    • forfaiting tajny – w przeciwieństwie do powyższego, dłużnik nie zostaje powiadomiony o zawarciu umowy,
    • forfaiting poszerzony - specyficzna forma forfaitingu polegająca na tym, że instytucja nabywająca wierzytelności świadczy także usługi dodatkowe. Tymi może być na przykład badanie rynku w danym państwie.  
    • forfaiting bezpośredni – rodzaj forfaitingu, w którym występuje wyłącznie jeden nabywca,
    • forfaiting pośredni – w tym przypadku bank kupuje wierzytelności nie bezpośrednio od eksportera lecz od innej instytucji forfaitingowej; występuje więcej niż jeden nabywca.


Umowa forfaitingu - zasady


Umowa będąca dokumentem regulującym wszelkie zobowiązania, także w przypadku forfaitingu odgrywa kluczową rolę. Jej charakter można jednak uznać za lekko niestandardowy. Umowa forfaitingu zaliczana jest to tzw. umów nienazwanych. W świetle prawa nie jest wymagana szczególna forma takiego dokumentu, a może ona zostać zawarta nawet w sposób dorozumiany.  Jest to umowa odpłatna. Jedna ze stron zobowiązuje się do dostarczenia drugiej stronie określonej wierzytelności. Podpisanie umowy jest jednoznaczne ze zgodą zapłacenia określonej ceny z góry. Co więcej - zbywca wierzytelności zobowiązuje się także do pokrycia wszelkich kosztów forfaitingu. Nieodłącznymi załącznikami takiej umowy są dokumenty poświadczające daną wierzytelność.


Umowa forfaitingu - wzór

 

Z uwagi na to, że umowa tego typu nie została uregulowana w polskim prawie, może zostać zawarta w dowolnej formie. Najczęściej jednak ma formę pisemną. Tutaj z kolei mogą pojawić się liczne pytania dotyczące kształtu takiego dokumentu.


Warto wiedzieć, że nie ma obowiązującego jednego wzoru umowy forfaitingu. Można jednak wskazać kilka kluczowych elementów, niezbędnych w dokumencie. Konieczne jest wyszczególnienie stron umowy, a także wskazanie jej przedmiotu. Warto zawrzeć zapis mówiący o wysokości wierzytelności pieniężnej, oprocentowaniu czy chociażby formie płatności. Jeden z paragrafów powinien zostać poświęcony sposobowi zabezpieczenia wierzytelności - czy to na podstawie weksla, czy poręczenia. Ważne jest, by w umowie forfaitingu ująć także obowiązki nabywcy wierzytelności.  

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...
  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Oferujemy: pomoc w organizacji wyjazdu; płatności tygodniowe; zatrudnienie na podstawie umowy holenderskiej; atrakcyjne wynagrodzenie; transport do/z pracy; zakwaterowanie zgodne z normami SNF; opiekę polskojęzycznych koordynatorów; rekrutację on-line; współpracę długoterminową;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Pracownik magazynowy z obsługą wózków widłowych

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Hessen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   72,00 zł brutto/godz.
    1 dni
    Obowiązki: Obsługa wózka widłowego przedniego lub bocznego; Rozładunek i załadunek ciężarówek; Uzupełnianie pustych lokacji w magazynie; Przewożenie palet z towarem; Wykonywanie zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa; Inne prace magazynowe; Wymagania: Minimum 1 rok...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...

Najnowsze artykuły

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Unum: miejsce, gdzie wartości mają znaczenie

Unum: miejsce, gdzie wartości mają znaczenie

W samym sercu Warszawy znajduje się wyjątkowe miejsce, które przyciąga nie tylko możliwościami zawodowymi, ale przede wszystkim atmosferą i kulturą, promującymi wartości na pierwszym miejscu. Mowa o Unum – firmie, która łączy profesjonalizm z ludzką twarzą, stając się nie tylko miejscem pracy, ale również przestrzenią do rozwoju i samorealizacji.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

E-learning pozwala łączyć studia z pracą, życiem osobistym czy rodzinnym, przez co jest dla niektórych jedyną szansą na uzyskanie wykształcenia wyższego. Na czym polegają studia online, na jakich kierunkach są dostępne i czy mają taką samą wartość, jak tradycyjna forma kształcenia? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o studiowaniu przez internet, zanim zapiszesz się na zajęcia.