Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Feminizacja zawodów w Polsce

Feminizacja zawodów w Polsce

 
Feminizacja zawodów w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu legitymacja prasowa z tytułem „dziennikarka” zamiast dziennikarz mogłaby zostać traktowana jako fanaberia. Dziś używanie żeńskich form nazw zawodów czy tytułów staje się coraz bardziej powszechne i to w wielu różnych branżach. Równolegle odchodzimy od dzielenia profesji na typowo kobiece i męskie.

 

Rynek pracy i feminizacja zawodów w Polsce – statystyki

 

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie publikuje raport obrazujący różnice między sytuacją kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Brane są pod uwagę między innymi postępujące zmiany w sektorach zatrudnienia, zarobkach czy możliwościach rozwoju zawodowego. Choć na przestrzeni lat przemiany te są uderzające, to widać również wyraźnie, że sytuacja przedstawicieli obu płci na rynku pracy wciąż bardzo się różni – i to pomimo tego, że prawo pracy zakazuje dyskryminacji zawodowej z uwagi na płeć, a także faktu, że od 2014 r. – jak podaje GUS – 49% zatrudnionych stanowią kobiety.

 

Zgodnie z raportem pracujące panie są średnio bardziej wykształcone od swoich kolegów – aż 44,7% zatrudnionych kobiet ma wyższe wykształcenie. Z drugiej strony największą grupą wśród pracujących mężczyzn są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (31,5%).

 

Feminizacja poszczególnych zawodów

 

Aż jedna trzecia kobiet pracuje w budżetówce (mężczyźni zatrudnieni w sektorze publicznym stanowią jedynie 16,7%). Opracowanie GUS pokazuje również, jakie branże można uznać za zdecydowanie sfeminizowane, a które wciąż są domeną mężczyzn. Kobiety stanowią około 80% pracowników opieki społecznej i zdrowotnej, a także oświaty.

 

Sfeminizowane są również zawody związane z gastronomią, zakwaterowaniem i innymi usługami (około 65% zatrudnionych), a także działalnością finansową, ubezpieczeniową, związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (ponad 60%).

Mniej więcej tyle samo (z kilkuprocentowymi różnicami) pań i panów zatrudnionych jest natomiast w handlu, obsłudze rynku nieruchomości, administracji publicznej i obronie narodowej oraz. działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

 

Statystycznie kobiety wciąż są w mniejszości w takich branżach jak:
• administrowanie i działalność wspierająca, rolnictwo i leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (panie to około 40% zatrudnionych),
• przetwórstwo przemysłowe (nieco ponad 30% kobiet),
• dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a także transport i gospodarka magazynowa (około 20% pań),
• górnictwo i wydobywanie (10% zatrudnionych to kobiety),
• budownictwo (około 8% pracownic).

 

Feminizacja nazw zawodów

 

Dominację kobiet w poszczególnych branżach odzwierciedla nazewnictwo, którym posługujemy się na co dzień. Przykładowo, zgodnie z danymi opracowanymi przez firmę Sedlak&Sedlak 88% księgowych stanowią kobiety – nie dziwi zatem, że większość ogłoszeń o pracę w tym zawodzie podaje jako nazwę stanowiska „księgowa”, nie natomiast „księgowy”.

 

Jeszcze bardziej sfeminizowany jest zawód niani i nauczyciela wychowania przedszkolnego (przedszkolanki). W obu profesjach kobiety stanowią aż 98% zatrudnionych. Powszechnie używa się też nazw aktorka, śpiewaczka, tancerka, nauczycielka, rzeźbiarka.

 

Choć kwestia nie jest unormowana językowo i nadal budzi emocje, na oficjalnych stronach, wizytówkach czy innym miejscach prezentujących profil zawodowy danej osoby coraz częściej można spotkać się z nazwami: psycholożka, etnolożka, filozofka, dziennikarka, redaktorka, lekarka, dentystka, pedagożka, krytyczka czy kuratorka.

 

Gdy kobiet przybywa – feminizacja zawodów

 

Struktura zatrudnienia kobiet i mężczyzn w poszczególnych branżach nieustannie się zmienia. Dobrym przykładem jest sektor IT – nadal zdominowany przez panów (np. 88% programistów to mężczyźni), w którym jednak swoich sił próbuje coraz więcej przedstawicielek płci żeńskiej. Zawód staje się popularny wśród kobiet nie tylko z uwagi na łatwość znalezienia dobrze płatnej pracy, ale możliwości wykonywania go zdalnie (co może mieć znaczenie np. w przypadku opieki nad dzieckiem).

 

Warto wspomnieć, że dużym problemem w tej – jak również innych branżach – jest różnica płacowa pomiędzy mężczyznami i kobietami mającymi ten sam zakres obowiązków. Przykładowo, kobieta na kierowniczym stanowisku w branży IT zarabia zaledwie 75% wynagrodzenia mężczyzny. Kolejnym nierozwiązanym dotąd problemem jest dyskryminacja z uwagi na przyznawanie awansów (tzw. szklany sufit). We wspomnianej branży informatycznej panie stanowią tylko 27% kierowników projektu i zaledwie 13% kierowników zespołu programistów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.