Farmaceuta - wymagania
Aby rozpocząć pracę w aptece w zawodzie farmaceuty, należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku farmacja. Należy tutaj podkreślić, że nie są to łatwe studia. Obejmują między innymi takie przedmioty jak: anatomia, biologia, botanika, chemia, psychologia, socjologia, chemia leków, farmakoterapia, toksykologia, historia farmacji, etyka, metodologia badań, prawo farmaceutyczne oraz etyka zawodu.
Aptekarz - obowiązki
Kiedy zastanawiamy się nad miejscem pracy farmaceuty, najczęściej pierwszą myślą, jaka się pojawia, jest praca w aptece. Jak zatem wygląda praca farmaceuty w aptece? Aptekarze przede wszystkim doradzają pacjentom, jakie leki mogą wybrać, jakie są tańsze zamienniki, które działają podobnie do leku przepisanego przez lekarza.
W zakresie obowiązków farmaceuty jest także przygotowanie leku o specyficznym składzie. Taki medykament musi mieć skład zgodny z receptą, dlatego ważne są tutaj skupienie i uwaga. Niestety w takich przypadkach łatwo popełnić błąd w trakcie odczytywania recepty. Warto także podkreślić, że pracownicy aptek często mogą być narażeni na styczność z różnymi substancjami trującymi, chemicznymi, które w mniejszych proporcjach są składni właśnie takich przygotowywanych leków. Farmaceuci muszą także sprawdzać datę ważności specyfików, które mają na stanie apteki. Niedopuszczalne jest bowiem sprzedanie przeterminowanego leku.
Farmaceuci muszą się cały czas dokształcać, ponieważ ciągle są opracowywane nowe leki, natomiast inne mogą być wycofane z użycia. Dlatego tak ważne jest poszerzanie swoich umiejętności i orientowanie się w bieżącej sytuacji na rynku farmaceutycznym. Jeżeli chcemy podjąć pracę w aptece, musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca zmianowa, a w przypadku niektórych całodobowych punktów będziemy musieli pracować w porach nocnych.
Jak zostać farmaceutą
Jeżeli praca w aptece na stanowisku farmaceuty jest naszym marzeniem, warto dowiedzieć się, jakie wymagania musimy spełnić. Oprócz wyżej wspomnianych studiów, które muszą być ukończone tytułem magistra farmacji, są jeszcze pewne wytyczne potrzebne do rozpoczęcia pracy w zawodzie farmaceuty. Przede wszystkim absolwenci farmacji muszą złożyć wniosek o wydanie prawa do wykonywania zawodu. Prawo to otrzymują osoby, które posiadają polskie obywatelstwo oraz pełnię praw publicznych. Ich stan zdrowia musi być potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Ważne jest także, abyśmy wcześniej ukończyli sześciomiesięczny staż uprawniający nas do pracy w aptece.
CV farmaceuty
Jak w każdym zawodzie, także w zawodzie farmaceuty ważne jest CV, które pozwoli nam zdobyć pracę w wymarzonym miejscu. Warto tutaj podkreślić, że farmaceuci niekoniecznie muszą pracować w aptekach. Możliwa jest także praca w koncernie farmaceutycznym, laboratorium medycznym czy w firmach farmaceutycznych przy tworzeniu leków. W zależności od tego, gdzie chcemy pracować, CV dobrego farmaceuty powinno zawierać informacje o praktykach oraz szkoleniach, w których uczestniczyliśmy, jak również konferencjach czy warsztatach. Dzięki temu CV będzie bogate, co da większe szanse na pracę w firmie, która pozwoli nam się rozwijać.
Ile zarabia farmaceuta
To, ile zarabia farmaceuta, zależy między innymi od miejsca pracy. Wyższe wynagrodzenie otrzymają farmaceuci, którzy są zatrudnieni w większych miastach. Tak jest w przypadku województwa mazowieckiego, zwłaszcza w stolicy, gdzie zarobki będą wynosić około 3000 zł netto. Wszystko zależy także, czy udało nam się awansować na stanowisko kierownika apteki. W tej sytuacji nasza pensja wzrasta. Na początku kariery płace nie są duże, wynoszą najczęściej około 2500 zł netto, co w przypadku pracy jaką trzeba włożyć podczas studiów, wydaje się dość krzywdzące.