Faktury sprzedaży to jeden z podstawowych dokumentów obecnych w obrocie gospodarczym. Błędy, które zostaną wykryte po wysłaniu dokumentu do sprzedawcy, może poprawić faktura korygująca. Kiedy można dokonać korekty? Jakie dane powinien zawierać taki dokument? Sprawdź!
Spis treści
Faktura korygująca – co to?
Fakturakorygująca to dokument księgowy wystawiany, gdy w fakturze pierwotnej pojawi się błąd lub konieczne jest dokonanie zmian. Traktowana jest jako korekta faktury, która trafiła już do obrotu prawnego, a więc została dostarczona odbiorcy. W takiej sytuacji faktura pierwotna nie może zostać zedytowana czy ponownie wystawiona. Ewentualne zmiany dotyczące takich błędów jak m.in. miara i ilość towaru, wartość towaru, cena jednostkowa netto, stawka podatku lub kwota należności ogółem umożliwia właśnie faktura korygująca.
Przypadki, w których prawo pozwala na wystawienie faktury korygującej to:
-
zwrot zakupionego towaru, na który wystawiono fakturę;
-
pomyłka w cenie, stawce lub kwocie podatku;
-
udzielenie rabatu, zwrot kwoty nienależnej, zaliczki, przedpłaty (podlegających opodatkowaniu).
Kto wystawia fakturę korygującą?
Fakturę korygującą może wystawić jedynie sprzedawca. Właśnie na tym polega różnica: faktura korygująca a nota korygująca. W określonych sytuacjach nota korygująca do faktury może zostać przygotowana przez nabywcę.
Sprzedawca wystawia dwa rodzaje faktur korygujących:
-
faktura korygująca dane formalne (podpinana do faktury źródłowej, np. faktura korygująca nabywcę);
-
faktura korygująca pozycje faktury (księgowana w ewidencjach, np. faktura korygująca VAT).
Faktura korygująca – jak wystawić?
Faktura korygująca powinna zostać wystawiona w takiej samej formie, w jakiej wystawiono dokument pierwotny, np. jeśli faktura pierwotna została wystawiona online, powinna zostać przygotowana faktura korygująca online. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wysłanie dokumentu w takiej samej formie jest niemożliwe ze względu na przeszkody formalne lub techniczne.
Sprzedawca może korygować pojedyncze faktury albo jednocześnie kilka faktur na rzecz tego samego odbiorcy. Zbiorcza faktura korygująca powinna dotyczyć faktur wystawionych w ciągu jednego miesiąca.
Co powinna zawierać faktura korygująca?
Elementy, jakie powinna zawierać faktura korygująca, wskazuje art. 106j ust. 2 Ustawy o VAT. Są to:
-
data wystawienia faktury i numer kolejny;
-
dane z faktury pierwotnej (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt 1-6, m.in. data wystawienia, numer faktury, dane osobowe i adresowe sprzedawcy i nabywcy, numery NIP);
-
nazwa towaru bądź usługi, której dotyczy korekta;
-
kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego;
-
skorygowana treść pozycji wymagających wprowadzenia zmian.
Czy faktura korygująca musi być podpisana?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 2004 r. zniosło obowiązek podpisywania dokumentów księgowych. Oznacza to, że podpis na fakturze nie jest elementem obowiązkowym. Faktura korygująca ujmowana jest w ewidencji na podstawie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienia z nabywcą warunków wprowadzanych zmian. Przepisy nie określają konkretnych wymogów odnośnie formy takiego potwierdzenia.
Faktura korygująca – jak zaksięgować?
Jeśli faktura korygująca wystawiana jest dlatego, że faktura pierwotna błędnie dokumentowała stan faktyczny transakcji, sprzedawca powinien zaksięgować dokument w KPiR w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy faktura pierwotna (data wystąpienia przychodu).
Gdy faktura pierwotna nie ma błędów formalnych, a korekta dotyczy jedynie okoliczności, które zmieniają wartość transakcji, faktura korygująca powinna zostać zaksięgowana w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Kto otrzymuje oryginał faktury korygującej?
Faktura korygująca wystawiana jest w dwóch egzemplarzach. Oryginał należy wysłać do nabywcy, a kopię dołączyć do dokumentów księgowych. Może to być dokument tradycyjny lub faktura korygująca online.
Faktura korygująca – wzór
Dokument, który umożliwia wprowadzenie poprawek do wystawionej faktury, to faktura korygująca. Wzór dokumentu powinien zawierać podstawowe informacje umożliwiające odniesienie do faktury pierwotnej oraz określenie dokonanych zmian. Dane, które musi zawierać prawidłowo wystawiona faktura korygująca, reguluje Ustawa o VAT (art. 106j ust.2).