Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Faktura korygująca – co zawiera?

Faktura korygująca – co zawiera?

 
Faktura korygująca – co zawiera?

Faktury sprzedaży to jeden z podstawowych dokumentów obecnych w obrocie gospodarczym. Błędy, które zostaną wykryte po wysłaniu dokumentu do sprzedawcy, może poprawić faktura korygująca. Kiedy można dokonać korekty? Jakie dane powinien zawierać taki dokument? Sprawdź!

 

Spis treści

Faktura korygująca – co to?

 

Fakturakorygująca to dokument księgowy wystawiany, gdy w fakturze pierwotnej pojawi się błąd lub konieczne jest dokonanie zmian. Traktowana jest jako korekta faktury, która trafiła już do obrotu prawnego, a więc została dostarczona odbiorcy. W takiej sytuacji faktura pierwotna nie może zostać zedytowana czy ponownie wystawiona. Ewentualne zmiany dotyczące takich błędów jak m.in. miara i ilość towaru, wartość towaru, cena jednostkowa netto, stawka podatku lub kwota należności ogółem umożliwia właśnie faktura korygująca.

 

Przypadki, w których prawo pozwala na wystawienie faktury korygującej to:

 

  • zwrot zakupionego towaru, na który wystawiono fakturę;

  • pomyłka w cenie, stawce lub kwocie podatku;

  • udzielenie rabatu, zwrot kwoty nienależnej, zaliczki, przedpłaty (podlegających opodatkowaniu).

 

Kto wystawia fakturę korygującą?

 

Fakturę korygującą może wystawić jedynie sprzedawca. Właśnie na tym polega różnica: faktura korygująca a nota korygująca. W określonych sytuacjach nota korygująca do faktury może zostać przygotowana przez nabywcę.

 

Sprzedawca wystawia dwa rodzaje faktur korygujących:

 

  • faktura korygująca dane formalne (podpinana do faktury źródłowej, np. faktura korygująca nabywcę);

  • faktura korygująca pozycje faktury (księgowana w ewidencjach, np. faktura korygująca VAT).

 

Faktura korygująca – jak wystawić?

 

Faktura korygująca powinna zostać wystawiona w takiej samej formie, w jakiej wystawiono dokument pierwotny, np. jeśli faktura pierwotna została wystawiona online, powinna zostać przygotowana faktura korygująca online. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wysłanie dokumentu w takiej samej formie jest niemożliwe ze względu na przeszkody formalne lub techniczne.

 

Sprzedawca może korygować pojedyncze faktury albo jednocześnie kilka faktur na rzecz tego samego odbiorcy. Zbiorcza faktura korygująca powinna dotyczyć faktur wystawionych w ciągu jednego miesiąca.

 

Co powinna zawierać faktura korygująca?

 

Elementy, jakie powinna zawierać faktura korygująca, wskazuje art. 106j ust. 2 Ustawy o VAT. Są to:

 

  • data wystawienia faktury i numer kolejny;

  • dane z faktury pierwotnej (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt 1-6, m.in. data wystawienia, numer faktury, dane osobowe i adresowe sprzedawcy i nabywcy, numery NIP);

  • nazwa towaru bądź usługi, której dotyczy korekta;

  • kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego;

  • skorygowana treść pozycji wymagających wprowadzenia zmian.

 

Czy faktura korygująca musi być podpisana?

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z 2004 r. zniosło obowiązek podpisywania dokumentów księgowych. Oznacza to, że podpis na fakturze nie jest elementem obowiązkowym. Faktura korygująca ujmowana jest w ewidencji na podstawie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienia z nabywcą warunków wprowadzanych zmian. Przepisy nie określają konkretnych wymogów odnośnie formy takiego potwierdzenia.

 

Faktura korygująca – jak zaksięgować?

 

Jeśli faktura korygująca wystawiana jest dlatego, że faktura pierwotna błędnie dokumentowała stan faktyczny transakcji, sprzedawca powinien zaksięgować dokument w KPiR w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy faktura pierwotna (data wystąpienia przychodu).

 

Gdy faktura pierwotna nie ma błędów formalnych, a korekta dotyczy jedynie okoliczności, które zmieniają wartość transakcji, faktura korygująca powinna zostać zaksięgowana w bieżącym okresie rozliczeniowym.

 

Kto otrzymuje oryginał faktury korygującej?

 

Faktura korygująca wystawiana jest w dwóch egzemplarzach. Oryginał należy wysłać do nabywcy, a kopię dołączyć do dokumentów księgowych. Może to być dokument tradycyjny lub faktura korygująca online.

 

Faktura korygująca – wzór

 

Dokument, który umożliwia wprowadzenie poprawek do wystawionej faktury, to faktura korygująca. Wzór dokumentu powinien zawierać podstawowe informacje umożliwiające odniesienie do faktury pierwotnej oraz określenie dokonanych zmian. Dane, które musi zawierać prawidłowo wystawiona faktura korygująca, reguluje Ustawa o VAT (art. 106j ust.2).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!