Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

 
Europejskie Służby Zatrudnienia: definicja, cel

Szukając pracy za granicą, warto jeszcze w Polsce zebrać jak najwięcej informacji o interesującym nas regionie, by dobrze przygotować się do wyjazdu i nie dać się zaskoczyć już na miejscu. Niezbędną pomoc możemy uzyskać dzięki sieci EURES. Co to jest i czym dokładnie zajmują się Europejskie Służby Zatrudnienia?

 

Spis treści

EURES – co to?

 

EURES, czyli z ang. European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy, którą tworzą publiczne służby zatrudnienia, a także – na zasadzie partnerstwa – związki zawodowe i organizacje pracodawców w różnych państwach. 

 

Przypomnijmy, że publiczne służby zatrudnienia w Polsce to urzędy i instytucje odpowiedzialne za aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Działalność służb reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Zgodnie z informacją podaną na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

 

W każdym kraju UE/EFTA działania sieci EURES koordynują Krajowe Urzędy Koordynacji EURES. W Polsce funkcję Krajowego Urzędu Koordynacji pełni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy. 

 

EURES działa od 1994 r. Podstawowym celem Europejskich Służb Zatrudnienia jest ułatwienie migracji zarobkowych między krajami. Jedno z najważniejszych praw obywateli Unii Europejskiej to bowiem swobodny przepływ pracowników. Sieć łączy poszukujących zatrudnienia z pracodawcami na europejskim rynku pracy.

 

EURES – dla kogo?

 

EURES to sieć przeznaczona dla:

 

  • osób poszukujących pracy w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce),

  • osób szukających pracowników w kraju UE/EFTA (w tym w Polsce).

 

Osoby rozważające emigrację zarobkową mogą w sposób bezpieczny znaleźć za pośrednictwem EURES oferty pracy za granicą. Uzyskają także rzetelne i aktualne informacje na temat tego, jakie są wymogi formalne w danym kraju, jakie dokumenty trzeba będzie złożyć, by zatrudnić się legalnie itd.

 

EURES – jakie kraje obejmuje?

 

EURES obejmuje zasięgiem kraje członkowskie UE oraz Norwegię, Islandię, Liechtenstein i Szwajcarię. Łącznie jest to 31 krajów na kontynencie europejskim.

 

EURES – jak korzystać?

 

Jaką pomoc można uzyskać, szukając pracy za granicą? Za pośrednictwem portali ec.europa.eu i https://eures.praca.gov.pl/ bądź kontaktując się z doradcą pracującym w organizacjach członkowskich i partnerskich Europejskich Służb Zatrudnienia, dowiemy się, jakie warunki życia i pracy oferują poszczególne kraje, jak wygląda kwestia podatków, emerytur, systemu ubezpieczeń itd. Uzyskamy także dostęp do szkoleń językowych i innych, ułatwiających integrację w danym kraju i przede wszystkim za pośrednictwem EURES możemy znaleźć legalne i sprawdzone oferty pracy za granicą.

 

Żeby korzystać z usług EURES, należy zalogować się na portalu (https://eures.ec.europa.eu/index_pl?lang=pl). W tym celu niezbędne jest utworzenie konta EU Login / EURES z dwuetapowym uwierzytelnieniem. Po utworzeniu konta rejestrujemy się jako osoba szukająca pracy albo pracodawca. 

 

Możliwe jest także przeglądanie bazy ofert pracy EURES bez logowania. Gdzie je znaleźć? Są zamieszczone w zakładce Joobseekers na stronie EURES. Polacy mogą też skorzystać z łatwego pośrednictwa rządowej witryny EURES. Kliknij w ZNAJDŹ PRACĘ, np. w UE, wskaż Bazę unijną. Zostaniesz przekierowany na stronę EURES – teraz wystarczy wybrać interesujący Cię kraj i przeglądać oferty. 

 

Pamiętaj, że liczne oferty pracy za granicą znajdziesz też na praca.pl. W pasku wyszukiwania podaj nazwę kraju, w którym chcesz się zatrudnić. Warto sprawdzić także nasze informacje dotyczące np. pracy we Francji, pracy w Portugalii czy innym europejskim kraju.

 

EURES – czy usługi te są płatne?

 

Osoby szukający zatrudnienia za pośrednictwem EURES nie muszą obawiać się o żadne ukryte koszty – usługi Europejskich Służb Zatrudnienia dla bezrobotnych i szukających pracy są bowiem bezpłatne.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że usługi EURES dla pracodawców świadczone przez instytucje inne niż jednostki – publiczne mogą podlegać opłacie.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?