Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa Polaków

Emigracja zarobkowa Polaków

 
Emigracja zarobkowa Polaków

Sytuacja na rodzimym rynku pracy poprawia się, jednak część Polaków w dalszym ciągu rozważa emigrację zarobkową. Zazwyczaj są to osoby młode, które mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia w kraju. Wyjazd ułatwia im wyniesiona ze szkoły znajomość języków obcych, a także dostęp do unijnych rynków pracy.

 

Przyczyny emigracji zarobkowej Polaków

 

Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. W końcu sierpnia 2019 roku wyniosło 5,2 proc. Mimo tych pozytywnych zmian, cały czas chętnie spoglądamy na zagraniczne oferty pracy.


Do takiego kroku motywują przede wszystkim względy materialne. Potencjalni emigranci chcą więcej zarabiać oraz podnieść poziom życia sobie i bliskim. Taki krok nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że zarobki na dokładnie tych samych stanowiskach bywają w krajach zachodniej Europy trzykrotnie, czy nawet czterokrotnie wyższe niż u nas.

 

Do innych przyczyn emigracji Polaków należą m.in.:
• prestiż związany z pracą w zagranicznej firmie,
• zdobycie nowych umiejętności, nabycie nowych kwalifikacji,
• chęć poprawienia kompetencji językowych,
• pragnienie poznania innej kultury, poszerzenia horyzontów.

 

Emigracja zarobkowa – statystyki

 

Kierunki migracji zagranicznej Polaków i statystyki emigracji zarobkowej monitoruje Główny Urząd Statystyczny. Instytucja ta regularnie publikuje opracowania zebranych danych. Zgodnie z wydanym 9 lipca 2019 r. zeszytem Główne kierunki emigracji i imigracji na pobyt stały w latach 1966-2018:

 

•11 849 – osób ogółem wyemigrowało z Polski na pobyt stały w 2018 r.
•10 710 – tyle osób wyjechało z Polski na stałe do krajów europejskich w 2018 r.

 

Warto zwrócić również uwagę na to, że liczba osób, które imigrowały na stałe do Polski z innych państw Europy w 2018 r. była wyższa od tych, którzy z naszego kraju wyjechali.

 

•13 306 – osób imigrowało na stałe z państw europejskich do Polski w 2018 r.

 

Kierunki emigracji Polaków

 

Najwięcej Polaków wyjeżdża do krajów Europy Zachodniej. Decyduje tu nie tylko wysokość zarobków, ale też łatwość w podjęciu pracy w krajach Unii Europejskiej (brak konieczności uzyskania wizy pracowniczej), a także bliskość z rodzimym krajem, która częściowo rozwiązuje problem rozłąki z rodziną. Niemniej wciąż atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu są Stany Zjednoczone – mimo znacznej odległości, są nam kulturowo bliższe niż np. oferujące zarobki na porównywalnym poziomie kraje dalekowschodnie.

 

Zgodnie z danymi GUS w 2018 r. najwięcej osób postanowiło wyjechać na stałe do:
• Niemiec – 4370 osób,
• Wielkiej Brytanii – 2719 osób,
• Holandii – 787 osób,
• Stanów Zjednoczonych – 765 osób,
• Irlandii – 480 osób,
• Kanady – 202 osoby.

 

Nasi zachodni sąsiedzi od dawna są pierwszym wyborem wyjeżdżających za pracą. Wybieramy Niemcy ze względu na dobre pensje, łatwość znalezienia pracy oraz bliskość geograficzną.

 

Emigracja zarobkowa w Polsce

 

Emigracja zarobkowa Polaków ma duży wpływ na życie gospodarcze w kraju. Z jednej strony osoby zarabiające za granicą często stanowią ważne źródło pomocy finansowej dla pozostawionych w kraju bliskich. Z drugiej – często wyjeżdżają cenni specjaliści, co powoduje luki kadrowe w określonych profesjach (dotyczy to np. pielęgniarek), a także wyludnianie się poszczególnych miejscowości. Istotnym skutkiem emigracji Polaków, szczególnie długotrwałej i na stałe, jest rozluźnienie więzi rodzinnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?