Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa Polaków

Emigracja zarobkowa Polaków

 
Emigracja zarobkowa Polaków

Sytuacja na rodzimym rynku pracy poprawia się, jednak część Polaków w dalszym ciągu rozważa emigrację zarobkową. Zazwyczaj są to osoby młode, które mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia w kraju. Wyjazd ułatwia im wyniesiona ze szkoły znajomość języków obcych, a także dostęp do unijnych rynków pracy.

 

Przyczyny emigracji zarobkowej Polaków

 

Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. W końcu sierpnia 2019 roku wyniosło 5,2 proc. Mimo tych pozytywnych zmian, cały czas chętnie spoglądamy na zagraniczne oferty pracy.


Do takiego kroku motywują przede wszystkim względy materialne. Potencjalni emigranci chcą więcej zarabiać oraz podnieść poziom życia sobie i bliskim. Taki krok nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że zarobki na dokładnie tych samych stanowiskach bywają w krajach zachodniej Europy trzykrotnie, czy nawet czterokrotnie wyższe niż u nas.

 

Do innych przyczyn emigracji Polaków należą m.in.:
• prestiż związany z pracą w zagranicznej firmie,
• zdobycie nowych umiejętności, nabycie nowych kwalifikacji,
• chęć poprawienia kompetencji językowych,
• pragnienie poznania innej kultury, poszerzenia horyzontów.

 

Emigracja zarobkowa – statystyki

 

Kierunki migracji zagranicznej Polaków i statystyki emigracji zarobkowej monitoruje Główny Urząd Statystyczny. Instytucja ta regularnie publikuje opracowania zebranych danych. Zgodnie z wydanym 9 lipca 2019 r. zeszytem Główne kierunki emigracji i imigracji na pobyt stały w latach 1966-2018:

 

•11 849 – osób ogółem wyemigrowało z Polski na pobyt stały w 2018 r.
•10 710 – tyle osób wyjechało z Polski na stałe do krajów europejskich w 2018 r.

 

Warto zwrócić również uwagę na to, że liczba osób, które imigrowały na stałe do Polski z innych państw Europy w 2018 r. była wyższa od tych, którzy z naszego kraju wyjechali.

 

•13 306 – osób imigrowało na stałe z państw europejskich do Polski w 2018 r.

 

Kierunki emigracji Polaków

 

Najwięcej Polaków wyjeżdża do krajów Europy Zachodniej. Decyduje tu nie tylko wysokość zarobków, ale też łatwość w podjęciu pracy w krajach Unii Europejskiej (brak konieczności uzyskania wizy pracowniczej), a także bliskość z rodzimym krajem, która częściowo rozwiązuje problem rozłąki z rodziną. Niemniej wciąż atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu są Stany Zjednoczone – mimo znacznej odległości, są nam kulturowo bliższe niż np. oferujące zarobki na porównywalnym poziomie kraje dalekowschodnie.

 

Zgodnie z danymi GUS w 2018 r. najwięcej osób postanowiło wyjechać na stałe do:
• Niemiec – 4370 osób,
• Wielkiej Brytanii – 2719 osób,
• Holandii – 787 osób,
• Stanów Zjednoczonych – 765 osób,
• Irlandii – 480 osób,
• Kanady – 202 osoby.

 

Nasi zachodni sąsiedzi od dawna są pierwszym wyborem wyjeżdżających za pracą. Wybieramy Niemcy ze względu na dobre pensje, łatwość znalezienia pracy oraz bliskość geograficzną.

 

Emigracja zarobkowa w Polsce

 

Emigracja zarobkowa Polaków ma duży wpływ na życie gospodarcze w kraju. Z jednej strony osoby zarabiające za granicą często stanowią ważne źródło pomocy finansowej dla pozostawionych w kraju bliskich. Z drugiej – często wyjeżdżają cenni specjaliści, co powoduje luki kadrowe w określonych profesjach (dotyczy to np. pielęgniarek), a także wyludnianie się poszczególnych miejscowości. Istotnym skutkiem emigracji Polaków, szczególnie długotrwałej i na stałe, jest rozluźnienie więzi rodzinnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?