Praca w Anglii dla Polaków
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od 1 maja 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, ponad pół miliona mieszkańców Europy Wschodniej przybyło do Wielkiej Brytanii, żeby podjąć pracę. Ponad połowę z tej grupy stanowili Polacy, a ich liczba systematycznie wzrastała.
Pod koniec 2017 roku polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii było 793 tysiące. W publikacji z 2019 roku Narodowego Banku Polskiego „Polacy pracujący za granicą w 2018 r. Raport z badania” wskazuje się, że główną przyczyną wyjazdu z Polski były czynniki ekonomiczne – praca, lepsze warunki zatrudnienia, poziom wynagrodzenia.
Praca w Anglii to największy magnes przyciągający Polaków na wyspy. Przeważa nad innymi, pozaekonomicznymi czynnikami emigracji, jak chęć nauki języka czy przyjazd do rodziny.
Praca w Anglii na wakacje
Praca w Anglii na wakacje – to częsty pomysł uczniów, studentów, osób próbujących sobie dorobić. Jednak nie stanowią oni większości, jeśli chodzi o aktywność zawodową polskich emigrantów. W 2018 roku to tylko 5%. Zdecydowaną większość, bo aż 54%, stanowią pracownicy najemni, z regularnym zatrudnieniem.
Oczywiście zajęć sezonowych na wyspach nie brakuje. Ogłoszenie typu „praca w Anglii z zakwaterowaniem” czy „praca w Anglii bez znajomości języka z zakwaterowaniem” pojawiają się regularnie. Oferty dotyczą najczęściej zbiorów owoców lub warzyw. Często są to tak zwane prace od zaraz.
Praca w Anglii – zarobki
Statystyki podane w publikacji NBP wskazują, że w przeliczeniu na złotówki mediana wynagrodzeń polskich emigrantów kształtowała się na poziomie powyżej 6 tysięcy. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia wydawane pracownikom. W Wielkiej Brytanii 19% imigrantów miało szansę je otrzymać. W przeliczeniu na polskie złote mediana dodatków dla pracowników wyniosła 1170 PLN.
Praca w Anglii po brexicie
W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku, co do Polaków w Wielkiej Brytanii i ich sytuacji po brexicie wyciągnięto poniższe wnioski: „Wydaje się, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii czują się bezpiecznie na tamtejszym rynku pracy w kontekście przyszłych zmian. Dwie trzecie z nich nie spodziewa się dla siebie żadnych negatywnych skutków brexit’u, a Ci którzy się ich spodziewają i tak planują tam nadal przebywać. Jedna dziesiąta badanych obawia się na tyle poważnych utrudnień, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii nie planuje tam już przebywać”.