Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa Polaków – przede wszystkim do Anglii

Emigracja zarobkowa Polaków – przede wszystkim do Anglii

 
Emigracja zarobkowa Polaków – przede wszystkim do Anglii

Praca w Anglii dla Polaków

 

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od 1 maja 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, ponad pół miliona mieszkańców Europy Wschodniej przybyło do Wielkiej Brytanii, żeby podjąć pracę. Ponad połowę z tej grupy stanowili Polacy, a ich liczba systematycznie wzrastała.

 

Pod koniec 2017 roku polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii było 793 tysiące. W publikacji z 2019 roku Narodowego Banku Polskiego „Polacy pracujący za granicą w 2018 r. Raport z badania” wskazuje się, że główną przyczyną wyjazdu z Polski były czynniki ekonomiczne – praca, lepsze warunki zatrudnienia, poziom wynagrodzenia.

 

Praca w Anglii to największy magnes przyciągający Polaków na wyspy. Przeważa nad innymi, pozaekonomicznymi czynnikami emigracji, jak chęć nauki języka czy przyjazd do rodziny.

 

Praca w Anglii na wakacje

 

Praca w Anglii na wakacje – to częsty pomysł uczniów, studentów, osób próbujących sobie dorobić. Jednak nie stanowią oni większości, jeśli chodzi o aktywność zawodową polskich emigrantów. W 2018 roku to tylko 5%. Zdecydowaną większość, bo aż 54%, stanowią pracownicy najemni, z regularnym zatrudnieniem.

 

Oczywiście zajęć sezonowych na wyspach nie brakuje. Ogłoszenie typu „praca w Anglii z zakwaterowaniem” czy „praca w Anglii bez znajomości języka z zakwaterowaniem” pojawiają się regularnie. Oferty dotyczą najczęściej zbiorów owoców lub warzyw. Często są to tak zwane prace od zaraz.

 

Praca w Anglii – zarobki

 

Statystyki podane w publikacji NBP wskazują, że w przeliczeniu na złotówki mediana wynagrodzeń polskich emigrantów kształtowała się na poziomie powyżej 6 tysięcy. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia wydawane pracownikom. W Wielkiej Brytanii 19% imigrantów miało szansę je otrzymać. W przeliczeniu na polskie złote mediana dodatków dla pracowników wyniosła 1170 PLN.

 

Praca w Anglii po brexicie

 

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku, co do Polaków w Wielkiej Brytanii i ich sytuacji po brexicie wyciągnięto poniższe wnioski: „Wydaje się, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii czują się bezpiecznie na tamtejszym rynku pracy w kontekście przyszłych zmian. Dwie trzecie z nich nie spodziewa się dla siebie żadnych negatywnych skutków brexit’u, a Ci którzy się ich spodziewają i tak planują tam nadal przebywać. Jedna dziesiąta badanych obawia się na tyle poważnych utrudnień, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii nie planuje tam już przebywać”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?