Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

 
Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

Elbląg to drugie zarówno pod względem wielkości, jak i liczby ludności miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi także jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków gospodarczych tego województwa. Miasto jest dobrze skomunikowane. Znajduje się tu węzeł drogowy, który tworzą drogi krajowe (DK nr 7 i DK nr 22) oraz wojewódzkie (DW nr 500, DW mr 503, DW nr 504, DW nr 509). Dla przedsiębiorców planujących ulokować swój biznes w Elblągu ważnym atutem jest też tutejsza kolej. Przez miasto przebiega europejska magistrala, łącząca Berlin i Kaliningrad. Elbląg stara się przyciągać inwestorów, wspierać przedsiębiorczość mieszkańców. Miasto objęte jest podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działają tu Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Elbląski Park Technologiczny.

 

Lokalna gospodarka opiera się głównie o przemysł, handel i usługi. Na kogo i w jakich branżach czeka praca w Elblągu? Jakie są poszukiwane zawody na tutejszym rynku pracy i co o sytuacji na nim można wywnioskować, analizując wskaźnik bezrobocia?

 

Spis treści

Bezrobocie w Elblągu – ile wynosi? Jakie ma skutki?

 

Stopa bezrobocia to element, którego nie sposób pominąć przy ocenianiu sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie w Polsce jest mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o regiony. Województwo warmińsko-mazurskie odnotowuje najwyższą średnią stopę bezrobocia spośród wszystkich województw w kraju. To region, w którym nie ma wielu dużych zakładów produkcyjnych. Rozwijają się natomiast mikroprzedsiębiorczość, turystyka, handel, usługi. Wielu mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, także ekologicznego, ale głównie niewyspecjalizowanego, prowadzonego w małych, rodzinnych gospodarstwach. Największe zakłady pracy skupiają się natomiast w dużych miastach województwa – Olsztynie, Elblągu, Iławie.

 

Jak wyglądają statystyki bezrobocia w Elblągu i województwie warmińsko-mazurskim? Wg danych GUS na koniec lipca 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi:

  • dla Polski – 5,9%,
  • dla województwa warmińsko-mazurskiego – 8,9%,
  • dla Elbląga – 7,1%,
  • dla powiatu elbląskiego – 13,8%,
  • dla Olsztyna – 3,1%.

 

Bezrobocie w Elblągu jest więc niższe niż średnia wojewódzka, ale już w otaczającym miasto powiecie sytuacja jest dużo trudniejsza, a wskaźnik znacznie wyższy. Pomoc dla bezrobotnych i osób poszukujących pracy niesie PUP:

Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu

ul. Saperów 24
82-300 Elbląg
tel.: 55 237 67 00
e-mail: olel@praca.gov.pl.

 

W urzędzie można nie tylko ubiegać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. PUP pomaga w szukaniu pracy, świadczy nieodpłatne usługi poradnictwa zawodowego, rozdysponowuje środki na aktywizację zawodową bezrobotnych i publikuje bazę ofert w Elblągu, Polsce i krajach UE. Analiza liczby bezrobotnych elblążan zmieniającą się na przestrzeni lat, pokazuje, że w 2020 r. – w związku z pandemią COVID-19 – nastąpił spory wzrost, ale w drugiej połowie 2021 r. sytuacja powoli się stabilizuje, a liczba bezrobotnych spada.

 

Liczba bezrobotnych w Elblągu (dane GUS na koniec lipca każdego roku):

  • 2021 r. – 2907 osób,
  • 2020 r. – 3320 osób,
  • 2019 r. – 2782 osoby,
  • 2018 r. – 3450 osób,
  • 2017 r. – 4248 osób.

 

Bezrobocie niesie ze sobą negatywne skutki, które należy rozpatrywać zarówno w odniesieniu do jednostki – osoby bezrobotnej, jak i szerzej – do całych społeczności. Można je podzielić na skutki ekonomiczne, społeczne i psychologiczne. Rosnące bezrobocie w regionie świadczy o stagnacji gospodarczej, braku konkurencyjności firm, powoduje znaczne obciążenie dla budżetu państwa, z którego wypłacane są zasiłki dla bezrobotnych, a także przyczynia się do rozwoju tak zwanej szarej strefy. Osoba bezrobotna może czuć się wykluczona, traci kontakt ze znajomymi, niechętnie podejmuje aktywności. Rośnie także ryzyko popadania w nałogi, a długotrwały stres związany z niepowodzeniami w poszukiwaniu pracy, obniżenie poczucia własnej wartości i brak perspektyw mogą odbić się na dobrostanie psychicznym osoby bezrobotnej.

 

Poszukiwanie pracy nie zawsze jest łatwe, dlatego warto podejść do tego zadaniowo i nastawić się na działanie. Z pomocą przychodzą też różnego rodzaju nowoczesne narzędzia. Na praca.pl znaleźć można nie tylko zawsze aktualne oferty typu: praca Elbląg, ale też kreator CV, liczne porady dla kandydatów, platformę, dzięki której łatwo można komunikować się z pracodawcami.

 

Warto przy tym pamiętać, że rynek pracy w Elblągu jest jednym z największych w województwie. W mieście są też obszary zatrudnienia, gdzie można znaleźć pracę od zaraz. Mowa o zawodach deficytowych. Jakie profesje się do nich zaliczają?

 

Praca w Elblągu – jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe?

 

Na postawione wyżej pytanie odpowiedź znajdziemy w prognozie Barometr zawodów. Eksperci rynku pracy co roku określają zawody deficytowe i nadwyżkowe oraz będące w równowadze względem ofert pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce, a także w skali krajowej.

 

Jak interpretowane są poszczególne grupy zawodów?

  • Zawody deficytowe to te, w których liczba wakatów przewyższa liczbę osób zainteresowanych zatrudnieniem i jednocześnie spełniających wymagania pracodawców. Mówimy o nich, kiedy pracodawcom jest trudniej znaleźć pracownika niż pracownikowi znaleźć pracę w zawodzie.
  • Zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wakatów jest mniejsza niż liczba zainteresowanych i spełniających kryteria pracodawców kandydatów. Oznacza to, że pracownikom trudniej jest znaleźć pracę niż pracodawcom pracowników.
  • Zawody zrównoważone to takie, w których liczba wolnych miejsc jest podobna do liczby osób zainteresowanych pracą i spełniających wymagania. W tym przypadku poszukiwanie pracy nie jest bardzo trudne, ale też trzeba się liczyć z pewną konkurencją w procesie rekrutacji.

Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2021 w Elblągu?

 

Do zawodów deficytowych zaliczono:

  • pracowników budowlanych – betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
  • pracowników w branży usług medycznych i opiekuńczych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracowników socjalnych,
  • pracowników branży motoryzacyjnej – blacharzy i lakierników samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych,
  • pracowników branży elektronicznej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów oraz monterów elektroników,
  • pracowników branży transportowej – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • nauczycieli – praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych,
  • pracowników branży spożywczo-gastronomicznej – kucharzy, szefów kuchni, przetwórców mięsa i ryb,
  • pracowników branży metalowej – operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy,
  • pracowników branży beauty – fryzjerów, kosmetyczek,
  • pracowników w zakładach produkcyjnych – operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, robotników obróbki drewna i stolarzy, lakierników, tapicerów,
  • operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych,
  • samodzielnych księgowych.


W grupie zawodów nadwyżkowych znaleźli się:

  • ekonomiści,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • robotnicy obróbki skóry,
  • specjaliści administracji publicznej.

 

Elbląg – firmy, rozwinięte branże

 

Wg danych GUS w Elblągu działa 13 609 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec lipca 2021 r.). Wśród nich są firmy różnej wielkości. Najwięcej miejsc pracy w mieście generuje jednostka budżetowa zatrudniająca co najmniej 1000 osób. W Elblągu jest też 14 dużych podmiotów (7 przedsiębiorstw prywatnych i 7 jednostek budżetowych) zapewniających między 250 a 999 miejsc zatrudnienia.

 

Jakie branże najliczniej reprezentują firmy w Elblągu? Najwięcej podmiotów zarejestrowanych jest w następujących sekcjach PKD:

  • handel i naprawa pojazdów samochodowych – 17% ogółu,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 13,9%,
  • budownictwo – 11%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 9,3%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,6%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 8,2%.

 

Szukasz zatrudnienia niedaleko Elbląga? Zobacz oferty typu praca Dzierzgoń.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?