Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

 
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – co to jest


Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to niezbywalne prawo zapewnione przez Konstytucję RP oraz prawo pracy. Zdarzają się jednak sytuację, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać całego wymiaru urlopu, jaki nam przysługuje. W takich wypadkach pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, czyli rekompensatę pieniężną, która jest równowartością niewykorzystanych dni urlopowych.

 

Wypłata ekwiwalentu za urlop – komu przysługuje

 


Urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli nasz stosunek pracowniczy jest regulowany taką umową, to możemy ubiegać się o otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni urlopowe. Oznacza to, że osoba, która pracuje na zasadzie umowy o dzieło bądź umowy-zlecenia nie może ubiegać o takie świadczenie, ponieważ w takich dokumentach nie ma zawartej klauzuli, która porusza kwestię dni wolnych od pracy.

 

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop


Przede wszystkim trzeba podkreślić, że prawo do urlopu jest niezbywalnym, prawem pracownika. Pracownik nie może też zrzec się takiej możliwości w celu otrzymania pieniężnej rekompensaty.

Najczęściej ekwiwalent jest wypłacany, jeżeli doszło do rozwiązania stosunku pracy i żadna ze stron (pracownik bądź pracodawca) nie planują przedłużenia kontraktu na kolejne lata. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do ubiegania się o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Pieniężna rekompensata nie może być zatem wypłacana w trakcie trwania umowy o pracę. Dodatkowo informacja o wykorzystanym urlopie oraz przyznanym ekwiwalencie musi znaleźć się w świadectwie pracy, który dostajemy w momencie rozwiązania stosunku pracy.

 

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop


Do wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy potrzebny jest tak zwany współczynnik ekwiwalentu, który ustalany jest na każdy rok oddzielnie. Współczynnik ekwiwalentu to miesięczna liczba dni, które pracownik musi przepracować w danym roku. Należy także pamiętać, że jeżeli dostajemy ekwiwalent za rok poprzedni, to bierze się wtedy pod uwagę wysokość współczynnika z roku, w którym wypłacane są pieniądze. Jednym słowem, jeżeli należy nam się ekwiwalent za rok 2017, ale jest on wypłacany już w 2018 roku, to ważny jest w tym momencie współczynnik ekwiwalentu z roku 2018.

Przy obliczaniu wskaźnika ważna jest ilość dni wolnych od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Współczynnik ekwiwalentu za 2018 rok będzie zatem wyliczany w następujący sposób:

365 - (52 niedziele + 52 dni wolne + 10 dni świątecznych) = 251 dni

251 dni / 12 miesięcy = 20,92 → współczynnik ekwiwalentu na rok 2018

Następnie należy podzielić nasze wynagrodzenie (kwota brutto) przez otrzymany współczynnik ekwiwalentu. Otrzymamy wtedy dzienny ekwiwalent, który musimy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w jednym dniu roboczym (najczęściej jest to 8 godzin). Na końcu trzeba pomnożyć godzinową stawkę ekwiwalentu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Jak zatem widać, wysokość ekwiwalentu jest zależna od stażu pracy w danej firmie.

 

Wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Jeżeli rozwiązaliśmy stosunek pracy, to w przypadku niewykorzystania całego urlopu ekwiwalent jest wypłacany automatycznie. Pracownik nie musi w tym celu składać wniosków. Jednak w przypadku, gdy pracodawca zwleka z wypłatą przynależnego nam świadczenia, trzeba napisać wniosek, który będzie miał następującą treść:

„Na podstawie art. 171 § 1 K.P. wzywam [nazwa pracodawcy] do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w realizacji należności (art. 481 K.K. w zw. z art. 300 K.P.). Przypominam, iż [nazwa pracodawcy] był zobowiązany wypłacić świadczenie w dniu [data ustania stosunku pracy]”.

Wniosek musi zawierać dane pracownika oraz pracodawcy, datę sporządzenia pisma oraz podpis pracownika. Wniosek należy przesłać do pracodawcy listem poleconą z potwierdzeniem odbioru (można też doręczyć osobiście). Ważne jest, aby był na wniosku podpis, który potwierdza jego dostarczenie.

Pracownik musi także pamiętać, że roszczenie wypłaty zaległego ekwiwalentu za urlop przedawnia się po 3 latach, licząc od momentu rozwiązania umowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.