Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

 
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – co to jest


Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to niezbywalne prawo zapewnione przez Konstytucję RP oraz prawo pracy. Zdarzają się jednak sytuację, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać całego wymiaru urlopu, jaki nam przysługuje. W takich wypadkach pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, czyli rekompensatę pieniężną, która jest równowartością niewykorzystanych dni urlopowych.

 

Wypłata ekwiwalentu za urlop – komu przysługuje

 


Urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli nasz stosunek pracowniczy jest regulowany taką umową, to możemy ubiegać się o otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni urlopowe. Oznacza to, że osoba, która pracuje na zasadzie umowy o dzieło bądź umowy-zlecenia nie może ubiegać o takie świadczenie, ponieważ w takich dokumentach nie ma zawartej klauzuli, która porusza kwestię dni wolnych od pracy.

 

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop


Przede wszystkim trzeba podkreślić, że prawo do urlopu jest niezbywalnym, prawem pracownika. Pracownik nie może też zrzec się takiej możliwości w celu otrzymania pieniężnej rekompensaty.

Najczęściej ekwiwalent jest wypłacany, jeżeli doszło do rozwiązania stosunku pracy i żadna ze stron (pracownik bądź pracodawca) nie planują przedłużenia kontraktu na kolejne lata. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do ubiegania się o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Pieniężna rekompensata nie może być zatem wypłacana w trakcie trwania umowy o pracę. Dodatkowo informacja o wykorzystanym urlopie oraz przyznanym ekwiwalencie musi znaleźć się w świadectwie pracy, który dostajemy w momencie rozwiązania stosunku pracy.

 

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop


Do wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy potrzebny jest tak zwany współczynnik ekwiwalentu, który ustalany jest na każdy rok oddzielnie. Współczynnik ekwiwalentu to miesięczna liczba dni, które pracownik musi przepracować w danym roku. Należy także pamiętać, że jeżeli dostajemy ekwiwalent za rok poprzedni, to bierze się wtedy pod uwagę wysokość współczynnika z roku, w którym wypłacane są pieniądze. Jednym słowem, jeżeli należy nam się ekwiwalent za rok 2017, ale jest on wypłacany już w 2018 roku, to ważny jest w tym momencie współczynnik ekwiwalentu z roku 2018.

Przy obliczaniu wskaźnika ważna jest ilość dni wolnych od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Współczynnik ekwiwalentu za 2018 rok będzie zatem wyliczany w następujący sposób:

365 - (52 niedziele + 52 dni wolne + 10 dni świątecznych) = 251 dni

251 dni / 12 miesięcy = 20,92 → współczynnik ekwiwalentu na rok 2018

Następnie należy podzielić nasze wynagrodzenie (kwota brutto) przez otrzymany współczynnik ekwiwalentu. Otrzymamy wtedy dzienny ekwiwalent, który musimy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w jednym dniu roboczym (najczęściej jest to 8 godzin). Na końcu trzeba pomnożyć godzinową stawkę ekwiwalentu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Jak zatem widać, wysokość ekwiwalentu jest zależna od stażu pracy w danej firmie.

 

Wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Jeżeli rozwiązaliśmy stosunek pracy, to w przypadku niewykorzystania całego urlopu ekwiwalent jest wypłacany automatycznie. Pracownik nie musi w tym celu składać wniosków. Jednak w przypadku, gdy pracodawca zwleka z wypłatą przynależnego nam świadczenia, trzeba napisać wniosek, który będzie miał następującą treść:

„Na podstawie art. 171 § 1 K.P. wzywam [nazwa pracodawcy] do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w realizacji należności (art. 481 K.K. w zw. z art. 300 K.P.). Przypominam, iż [nazwa pracodawcy] był zobowiązany wypłacić świadczenie w dniu [data ustania stosunku pracy]”.

Wniosek musi zawierać dane pracownika oraz pracodawcy, datę sporządzenia pisma oraz podpis pracownika. Wniosek należy przesłać do pracodawcy listem poleconą z potwierdzeniem odbioru (można też doręczyć osobiście). Ważne jest, aby był na wniosku podpis, który potwierdza jego dostarczenie.

Pracownik musi także pamiętać, że roszczenie wypłaty zaległego ekwiwalentu za urlop przedawnia się po 3 latach, licząc od momentu rozwiązania umowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Główne obowiązki: Implementacja i rozwój systemów informatycznych usprawniających procesy biznesowe; Zarządzanie bazami danych oraz ich optymalizacja; Instalacja, konfiguracja i administracja systemami IT; Opracowywanie dokumentacji technicznej oraz użytkowej; Analiza problemów technicznych...
  • Samodzielna księgowa

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: prowadzenie pełnej księgowości firmy (księgi handlowe) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bieżąca weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur zakupowych i sprzedażowych (krajowych i zagranicznych), prowadzenie bieżącej sprawozdawczości do NBP i GUS,...
  • Agent Nieruchomości

    RE/MAX Dream Living   Warszawa, Bielany, Marymont    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł netto (+VAT)/mies.
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Pozyskiwanie klientów i budowanie z nimi długotrwałych relacji; Kompleksowa obsługa transakcji kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości; Tworzenie ofert dostosowanych do potrzeb klientów; Organizowanie prezentacji nieruchomości oraz negocjowanie warunków transakcji;...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...

Najnowsze artykuły

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska. 

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379