Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt Rashōmon – czym jest? Jak go uniknąć w negocjacjach w pracy?

Efekt Rashōmon – czym jest? Jak go uniknąć w negocjacjach w pracy?

 
Efekt Rashōmon – czym jest? Jak go uniknąć w negocjacjach w pracy?

Prawdopodobnie obiła Ci się o uszy nazwa Rashōmon, jednak być może z efektem Rashōmon spotykasz się po raz pierwszy. Skąd się wzięło to określenie? Jak efekt może zaburzać negocjacje z kontrahentami oraz relacje w pracy?

 

Spis treści

Efekt Rashōmon – co to? 

 

Efektem Rashōmon psychologia nazywa sytuację, w której nie możemy dociec faktów, ponieważ pojawiają się różne wersje tego samego zdarzenia. Każda z osób, przedstawiających daną okoliczność ze swojej perspektywy, jest przy tym najczęściej przekonana co do słuszności swojej wersji (choć może pojawić się także próba mataczenia, celowe wprowadzanie w błąd). 

 

Efekt Rashōmon – historia

 

Efekt Rashōmon rozsławił Akira Kurosawa w filmie z 1950 r. pt. Rashōmon. FIlm opowiada historię małżeństwa, które napadnięto w czasie podróży przez las. Mąż – samuraj poniósł śmierć, natomiast jego żona została zgwałcona. Opowieść to próba rekonstrukcji zdarzenia – okazuje się to trudne, ponieważ wszyscy naoczni świadkowie przedstawiali inne jego wersje, starając się zatuszować swój udział i obciążyć innych. 

 

Słynny japoński reżyser nawiązał w swoim dziele do rzeczywistej historii, do której doszło w jednej z bram prowadzących do Kioto – Rashōmon. Brama znana była przez wieki jako miejsce pozostawiania w niej niechcianych dzieci. Pewnego dnia w sąsiedztwie bramy doszło do zabójstwa samuraja i jego żony. Każdy ze świadków opisywał zdarzenie inaczej, a poszczególne zeznania sobie przeczyły.

 

Efekt Rashōmon – dlaczego do niego dochodzi?

 

Efekt Rashōmon bez trudu możemy zaobserwować w wielu codziennych sytuacjach. Subiektywna ocena danego wydarzenia, przedstawianie odmiennej interpretacji, czasami nawet sprzecznej z innymi wersjami zdarzeń, ma wiele przyczyn. Wśród nich można wymienić osobisty bagaż doświadczeń i związane z nim oczekiwania co do podobnych zdarzeń w przyszłości, a także preferencje, uprzedzenia, wrażliwość na określone kwestie, rodzaje doznań, ślepota na inne. Nie bez znaczenia są także pobudki egoistyczne: chęć osiągnięcia zysku, ochrony własnych interesów, zachowania twarzy, lęk przed kompromitacją bądź wymierną karą, a czasami po prostu wygoda i lenistwo. 

 

Efekt Rashōmon – gdzie najczęściej się z nim spotykamy?

 

Efekt doskonale znany jest funkcjonariuszom policji, detektywom śledczym, pracownikom wymiaru sprawiedliwości. Występuje także w sytuacjach zawodowych, na przykład w czasie negocjacji. 

 

Efekt Rashōmon – w jaki sposób mu zapobiec w negocjacjach zawodowych?

 

W czasie kontaktów z kontrahentami chcemy pokazać siebie – i reprezentowaną przez nas firmę, jednostkę organizacyjną – w jak najlepszym świetle. W efekcie możemy w taki sposób przedstawiać jakiś aspekt działalności zespołu bądź firmy, by podkreślić ich znaczenie. Posługujemy się mową korzyści, uwydatniamy własny wkład, nakreślamy sytuację w jasnych barwach.

 

Nie ma w tym nic niecodziennego, takie podejście trudno również nazwać nieetycznym zachowaniem w negocjacjach – dopóki nie posuwamy się do kłamstwa, manipilacji lub zatajania faktów. Granica między dozwolonym zachowaniem, wykorzystywaniem technik marketingowych do przekonania rozmówcy do swoich racji, zawiązania współpracy – a popadnięciem w efekt Rashōmona i świadome manipulowanie faktami jest jednak bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. 

 

Prowadząc negocjacje, musimy mieć świadomość, że druga strona robi dokładnie to samo – przedstawia własną wersję zdarzeń, nierzadko podkreśla swój udział oraz wagę ponoszonych kosztów. Jeśli każda ze stron postępuje uczciwie, spotka się wpół drogi – uzna, że zyski wynikające ze współpracy będą większe od wkładu finansowego i wysiłku. Sztuką jest zatem wypracowanie wspólnej płaszczyzny dla współpracy – czyli między innymi uzgodnienie tych dwóch (lub większej liczby) wersji dla danego zdarzenia i upewnienie się, że wszystkie strony mówią o tym samym oraz rozumieją perspektywę i sytuację kontrahenta.

 

Nie jest to łatwe zadanie. W czasie negocjacji warto zatem kierować się szacunkiem dla kontrahenta, ale i zasadą ograniczonego zaufania, mając świadomość, że celem każdej ze stron jest osiągnięcie zysku. Prowadząc pertraktacje, dobrze też stosować techniki aktywnego słuchania i upewniać się co jakiś czas, że wszystkie strony mówią o tym samym, tak samo rozumieją pojęcia techniczne oraz zakresy odpowiedzialności wynikające z umowy. Nie należy pozostawiać pola do domysłów, istotne jest, by przedyskutować każdy aspekt kontraktu. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!