Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt Golema w pracy – co to? Jak go unikać?

Efekt Golema w pracy – co to? Jak go unikać?

 
Efekt Golema w pracy – co to? Jak go unikać?

Efekt Golema to negatywne zjawisko, które można zaobserwować w różnych sytuacjach życiowych, także w pracy. Jeśli szef nieustannie podcina Ci skrzydła, współpracownicy twierdzą, że i tak nie dasz sobie rady, prawdopodobne jest, że w końcu i Ty ulegniesz temu efektowi. Na czym on polega? Jak kształtuje samoocenę pracownika?

 

Spis treści

CZYM JEST EFEKT GOLEMA

 

Efekt Golema można określić jako rodzaj samospełniającej się przepowiedni, z tym że przepowiednia ta jest zdecydowanie niefortunna. Mechanizm efektu wygląda następująco:

 

  • dane osoby wyrażają swoje przekonanie o Twoich złych cechach, zachowaniu, traktują Cię jako kogoś niekompetentnego, niegodnego zaufania itp.;

  • nieprzychylne nastawienie wobec Ciebie wpływa na Twoją samoocenę, relacje z otoczeniem;

  • w efekcie zaczynasz zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami krytykujących Cię osób (czyli np. niekompetentnie, niewłaściwie). Tym samym potwierdzasz ich uprzedzenia.

 

W tym kontekście warto zauważyć, że źle nastawione osoby mają tendencję do aranżowania sytuacji, dzięki którym ich przewidywania okażą się słuszne. 

 

Efekt powoduje, że osoby nieprzychylnie odbierające naszą osobę lub pracę, często stają się samym źródłem problemu. Jeśli nie potrafimy przełamać ciągu zdarzeń wynikającego z tego mechanizmu, możemy popaść w załamanie, a nasza samoocena może znacząco ucierpieć. Dlatego ważne jest, by skupić się na pozytywnych aspektach naszej osoby i pracy, a także na budowaniu dobrych relacji z otoczeniem. To może pomóc złamać efekt i zapobiec negatywnym konsekwencjom wynikającym z tego niekorzystnego mechanizmu. 

 

EFEKT GOLEMA – HISTORIA POJĘCIA

 

Golem jest postacią z podań hebrajskich – a także z Biblii – człekokształtną istotą ulepioną przez człowieka z gliny. Zgodnie z jedną z legend Golema stworzył praski rabin  Jehuda Löw ben Becalel.

 

Golem nie posiada duszy rozumnej – a więc na przykład nie mówi –  jednak przejawia różne funkcje podobne do życia – porusza się, może ślepo wykonywać proste polecenia, pracować bez namysłu nad tym, co robi. 

 

Współcześnie pojęcie efektu Golema odwołuje się do psychologii społecznej i dotyczy wpływu negatywnych oczekiwań i stereotypów na osoby lub grupy społeczne. Efekt polega na tym, że gdy jednostka lub grupa jest postrzegana przez innych jako mniej wartościowa lub mniej zdolna do osiągnięcia sukcesu, to zazwyczaj staje się bardziej podatna na porażki i osiąga gorsze wyniki niż w przypadku pozytywnego postrzegania.

 

Termin został wprowadzony przez amerykańskiego psychologa Williama Jamesa, a nazwa nawiązuje do Golema stworzonego przez rabin Löwa, który miał być początkowo uosobieniem doskonałych cech, ale z biegiem czasu stał się postrzegany jako istota bezwładna i niemal niezdolna do jakichkolwiek działań bez pomocy człowieka. Efekt może prowadzić do samospełniającej się przepowiedni, czyli sytuacji, w której oczekiwanie złych rezultatów prowadzi do ich spełnienia. Stosowanie terminu efektu Golema ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, w tym w procesie edukacji, pracy, polityce czy marketingu.

 

 Przykładowo, kiedy nauczyciel spodziewa się, że dany uczeń będzie niedoceniany lub mniej utalentowany niż reszta klasy, to może skłonić się do traktowania go w taki sposób, że jego rezultaty rzeczywiście będą poniżej oczekiwań. Podobnie, gdy pracodawca uważa, że ludzie z danej grupy etnicznej są mniej zmotywowani lub zdolni, to zazwyczaj będzie wybierał dla nich mniej wymagające stanowiska. Efekt Golema ma swoje przeciwieństwo, zwane efektem Pigmaliona. Czym jest efekt Pigmaliona? Polega on na tym, że pozytywne oczekiwania wpłyną pozytywnie na wyniki osoby lub grupy – przekonanie, że ktoś jest zdolny i wartościowy, może skłonić tę osobę do większego zaangażowania.

 

EFEKT GOLEMA – GDZIE NAJCZĘŚCIEJ SIĘ Z NIM SPOTYKAMY? 

 

Mechanizm efektu Golema jest dość prosty. Przykładowo, szef – z jakiegoś powodu, np. ulegania stereotypom – jest przekonany o tym, że podwładny ma bardzo ograniczone umiejętności, nie sprosta trudnym, odpowiedzialnym zadaniom. Przydziela mu więc proste czynności, konsekwentnie pomija go, kiedy pojawiają się ciekawsze i trudniejsze projekty. 

 

W efekcie podwładny sam się zastanawia, czy faktycznie nie nadaje się do bardziej zaawansowanych zadań. Zaczyna pracować poniżej swoich możliwości, poprzestaje na tym, czego się od niego oczekuje. Mimo że na początku okresu zatrudnienia miał ambicję, by udowodnić swój talent, dać z siebie wszystko – to już przeszłość. Teraz zadowala się “odbębnianiem” prostych czynności. A ponieważ zachowuje się w ten sposób, szef utwierdza się w przekonaniu, że jego przewidywania co do niskiego potencjału i niewielkiego talentu podwładnego były słuszne, zatem będzie dalej pomijać go w czasie awansów czy premii itp. Jak można się spodziewać, z takiej spirali bardzo trudno się wyrwać. Zastanówmy się więc, czy jest to możliwe, a jeśli tak – jak dokonać zmiany.

 

Kto pada ofiarą efektu Golema?

 

Ten efekt występuje, gdy szefowie lub kierownicy mają tendencję do zwiększonych oczekiwań i wywierania silnej presji nad swoimi podwładnymi. Gdy pracownik nie ma możliwości kierować swoją pracą w sposób, jaki wydaje mu się najbardziej odpowiedni, w zgodzie z własną wolą i uwzględniający jego własne siły, wówczas zaczynają wykonywać swoje obowiązki mniej efektywnie, potwierdzając tym samym nieprzychylną opinię przełożonego o podwładnych.

 

Należy podkreślić, że kierownik lub team leader, który będzie chciał kierować pracownikiem w apodyktycznym stylu, może nie zdawać sobie sprawy z prawdziwych konsekwencji swojego postępowania. Często zdarza się, że siły pracowników obrócą się przeciw nim. Kierownik nie widzi, że to on sam i jego nierealistyczne oczekiwania wobec podwładnych są powodem braku sukcesu. Nieprzychylne nastawienie managera ma efekt odwrotny od założonego. Mikrozarządzanie i ścisła kontrola działań podwładnych nie poprawiają wyników zespołu, ale zaburzają jego funkcjonowanie. W wyniku tego sami zatrudnieni stają się mniej zmotywowani i mają mniejsze szanse na odniesienie sukcesu.

 

Właśnie z tego powodu efekt ten jest szczególnie szkodliwy dla grupy pracowników, którzy mają swoje własne cele, którzy często wprowadzają własne pomysły i rozwiązania do pracy. W obliczu tego, postępujący efekt Golema może być jednym z największych zagrożeń dla każdej organizacji. Aby uniknąć tego efektu, każdy pracownik powinien mieć wolność wyboru i indywidualne podejście do swojej pracy. Należy traktować ich jak jednostki posiadające własne umiejętności i zdolności, które mogą być wykorzystane do realizacji celów firmy. Tylko wtedy, kiedy zostaną one w pełni zintegrowane z ich własnymi oczekiwaniami i ambicjami, zaczynają się pojawiać pozytywne postępy i trwałe rozwiązania dla każdej organizacji. 

 

Efekt Golema a wydajność

 

Już wiemy, że efekt Golema to zjawisko w psychologii społecznej, które określa wpływ oczekiwań na zachowanie innych osób. Zgodnie z tymi oczekiwaniami, gdy menedżerzy mają wysokie wymagania wobec osób zatrudnionych, to ci ostatni zaczynają się zachowywać zgodnie z tą próbą. Efekt ten może być ożywiony, gdyż kiedy menedżerowie pokładają zaufanie w swoich podwładnych, to ci drudzy odczuwają wzrost swojej kompetencji i podnoszą poprzeczkę swojej pracy. Ich motywacja może znacznie wzrosnąć, a osiągane wyniki staną się jeszcze bardziej spektakularne. Jednak, gdy menedżerowie utrzymują zbyt wysokie wymagania, zaufanie do nich jest ograniczone, a podwładni odczuwają presję i poczucie nieadekwatności. W takiej sytuacji właśnie stają się mniej zmotywowani, a jakość ich pracy może znacznie spadać.

 

Dlatego, aby Efekt Golema działał na korzyść przedsiębiorstwa, menedżerowie powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak duży wpływ mają ich postawy osób zatrudnionych. Nie mogą robić ich zbyt zależnymi od siebie. Powinni ściśle określić cele, jakie chcą osiągnąć, ale nie powinni wysoką oczekiwań stawiać podwładnym zbyt często. Zatrudnieni powinni mieć wszystkie narzędzia potrzebne do skutecznego działania, na przykład dostęp do szkoleń i narzędzi informatycznych, które pomogą im osiągnąć sukces. Menedżerowie powinni jasno określić ich zadania i dać im dość wolności w realizacji projektów. Za to powinni być dostępni dla pracowników, aby służyć radą lub wsparciem, jeśli to potrzebne. Dzięki temu zwiększą swoje zaufanie do nich, a zatrudnieni poczują się bardziej docenieni i zmotywowani.

 

EFEKT GOLEMA – CZY MOŻNA MU ZAPOBIEC? JAK TO ZROBIĆ?

 

Jak widać na powyższym przykładzie, efekt działa, ponieważ światopogląd osoby mającej uprzedzenia jest w jakiś sposób potwierdzony. Zmiana przekonania kogoś takiego – np. wspomnianego wyżej szefa – jest bardzo trudna, a jednak możliwa. Jak zatrzymać tę spiralę?

 

Po pierwsze, ofiara negatywnych oczekiwań musi uświadomić sobie własną sytuację. Zwróć uwagę na to, jak odnoszą się do Ciebie inni, w szczególności przełożeni, osoby mające bezpośredni wpływ na Twoją pracę. Czy dostajesz równie odpowiedzialne zadania co pozostali? Czy często masz szansę się wykazać? A może jesteś pomijany lub nawet wyśmiewany? Czujesz znużenie niekończącymi się rutynowymi zadaniami, nie pamiętasz już, kiedy robiłeś coś ciekawszego?

 

Kolejnym krokiem jest praca nad własną samooceną. Jeśli sam uważasz, że nie nadajesz się do bardziej odpowiedzialnych zadań, dlaczego miałby w Ciebie uwierzyć ktoś inny? Skorzystaj z porady psychologa, terapeuty, coacha zawodowego. Zastanów się, w czym jesteś dobry i zaangażuj się w projekt – nawet non profit, w czasie wolnym – dzięki któremu pokażesz, na co faktycznie Cię stać.

 

Zacznij także zwracać uwagę na sposób, w jaki osoby o negatywnym nastawieniu starają się manipulować Twoją samooceną i wpływać na to, jak się zachowujesz. Szef lub współpracownik Cię krytykuje? Zamiast pokornie przyjmować każde ciosy, pytaj o konkrety – co zrobiłem źle i dlaczego? – a potem ucz się na własnych błędach. Z kolei niekonstruktywną krytyką nie powinieneś się wcale przejmować. 

 

Wreszcie – zacznij udowadniać w pracy, że stać Cię na więcej. Prawdopodobnie sporo czasu minie, zanim szef Cię doceni, ale bądź konsekwentny. Wychodź z inicjatywą, nie bój się zabierać głosu w czasie dyskusji, bądź konsekwentny i każdego dnia pokazuj, że jesteś profesjonalistą.

 

Inne mechanizmy psychologiczne u pracownika

 

Efekt Galatei, efekt Pigmaliona i efekt Golema to trzy terminy, które odnoszą się do zjawisk występujących w miejsce pracy. 

Efekt Galatei dotyczy sytuacji, w której rzeźbiarz zakochuje się w swoim posągu, którym jest Galatea. Efekt Pigmaliona natomiast odnosi się do sytuacji, w której wydajność podwładnych wzrasta po tym, jak szef wyraża w nich swoje zaufanie i przekonanie o ich kompetencjach. W efekcie Pigmaliona pozytywne przekonania przełożonego na temat podwładnego przyczyniają się do wzrostu jego wydajności.

 

Efekt Golema to odwrotność efektu Pigmaliona, a mianowicie gdy szef traktuje swoich podwładnych jak pionki, których rola polega tylko na wykonywaniu poleceń. Dzięki temu następuje dehumanizacja zatrudnionych, co przekłada się na mniejszą wydajność.

 

Efekty Pigmaliona i Galatei często łączą się ze sobą, ponieważ oba są uzależnione od pozytywnych lub negatywnych przekonań szefa na temat podwładnych. Podczas gdy efekt Galatei dotyczy relacji między rzeźbiarzem a posągiem, efekt Pigmaliona dotyczy relacji między szefem a jego podwładnymi. W obu przypadkach pozytywny stosunek i przekonanie o sukcesie prowadzi do dobrych wyników. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?