Praca.pl Poradniki Rynek pracy
E-learning - e-kursy dla pracowników

E-learning - e-kursy dla pracowników

 
E-learning - e-kursy dla pracowników

E-learning - co to jest


Obecnie coraz częściej słyszymy o e-learningu. Jest to nowa metoda nauczania, która staje się bardzo popularna, głównie dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu. Podczas e-kursów wykorzystywane są dostępne media elektroniczne, np. internet, telewizja interaktywna czy płyty CD. Dzięki takiej metodzie można brać udział w szkoleniach, warsztatach czy nawet studiach bez wychodzenia z domu.


E-kursy pracowników - korzyści


Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy, należy cały czas się dokształcać. Wiedzą o tym także właściciele firm, którzy inwestują często niemałe pieniądze w rozwój pracowników. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie platform e-learningowych.


Szkolenia online mogą być używane w procesie adaptacji świeżo zatrudnionych osób. Dzięki temu czas wprowadzenia początkujących osób do nowej struktury organizacyjnej będzie krótszy. Oczywiście istotne jest także poznanie ludzi w firmie, jednak niektóre elementy można z powodzeniem wykonać za pomocą e-learningu.


Wykorzystanie nowoczesnych technologi do przeprowadzania szkoleń jest korzystne dla firmy nie tylko w przypadku onboardingu. Pracodawcy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, co pozwala ograniczyć koszta. Wysyłając podwładnego na kurs, trzeba sfinansować nie tylko szkolenia, ale również dojazd, nocleg i pożywienie (jeśli warsztaty odbywają się poza miejscem zamieszkania). Wszystkie te elementy generują spore wydatki. E-learning to także duża oszczędność czasu.

W przypadku e-kursów dla firm istotna jest także możliwość przeprowadzenia szkolenia dla bardzo dużej liczby osób. Organizując stacjonarne spotkania z trenerem, trzeba zadbać o odpowiednią salę, co czasami okazuje się trudne. Dodatkowo można być wtedy pewnym, że wszyscy podwładni otrzymują jednolity przekaz, który nie różni się w zależności od prowadzącego.

 

Szkolenia e-learningowe dla firm


Zastosowanie w przedsiębiorstwach e-szkoleń jest bardzo korzystne. Dzięki temu przyśpieszamy proces wdrożenia nowych projektów lub nawet ustaw (tak było w przypadku RODO). Dodatkowym atutem jest znaczna oszczędność czasu. E-kursy są najczęściej przeprowadzane w trakcie godzin pracy. Niektóre z nich nie kolidują z wypełnianiem codziennych obowiązków. Firmowy e-learning często kończy się testem, składającym się z kilkunastu pytań dotyczących treści, jaka była prezentowana. W ten sposób przełożeni mogą zweryfikować poziom przyswajania wiedzy.

Obecnie na rynku istnieje sporo firm, które zajmują się organizacją e-szkoleń. Jeśli zatem pracodawca zdecydował się na taki system rozwoju swoich podwładnych, to powinien zapoznać się ofertami różnych przedsiębiorstw.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?