E-learning - co to jest
Obecnie coraz częściej słyszymy o e-learningu. Jest to nowa metoda nauczania, która staje się bardzo popularna, głównie dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu. Podczas e-kursów wykorzystywane są dostępne media elektroniczne, np. internet, telewizja interaktywna czy płyty CD. Dzięki takiej metodzie można brać udział w szkoleniach, warsztatach czy nawet studiach bez wychodzenia z domu.
E-kursy pracowników - korzyści
Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy, należy cały czas się dokształcać. Wiedzą o tym także właściciele firm, którzy inwestują często niemałe pieniądze w rozwój pracowników. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie platform e-learningowych.
Szkolenia online mogą być używane w procesie adaptacji świeżo zatrudnionych osób. Dzięki temu czas wprowadzenia początkujących osób do nowej struktury organizacyjnej będzie krótszy. Oczywiście istotne jest także poznanie ludzi w firmie, jednak niektóre elementy można z powodzeniem wykonać za pomocą e-learningu.
Wykorzystanie nowoczesnych technologi do przeprowadzania szkoleń jest korzystne dla firmy nie tylko w przypadku onboardingu. Pracodawcy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, co pozwala ograniczyć koszta. Wysyłając podwładnego na kurs, trzeba sfinansować nie tylko szkolenia, ale również dojazd, nocleg i pożywienie (jeśli warsztaty odbywają się poza miejscem zamieszkania). Wszystkie te elementy generują spore wydatki. E-learning to także duża oszczędność czasu.
W przypadku e-kursów dla firm istotna jest także możliwość przeprowadzenia szkolenia dla bardzo dużej liczby osób. Organizując stacjonarne spotkania z trenerem, trzeba zadbać o odpowiednią salę, co czasami okazuje się trudne. Dodatkowo można być wtedy pewnym, że wszyscy podwładni otrzymują jednolity przekaz, który nie różni się w zależności od prowadzącego.
Szkolenia e-learningowe dla firm
Zastosowanie w przedsiębiorstwach e-szkoleń jest bardzo korzystne. Dzięki temu przyśpieszamy proces wdrożenia nowych projektów lub nawet ustaw (tak było w przypadku RODO). Dodatkowym atutem jest znaczna oszczędność czasu. E-kursy są najczęściej przeprowadzane w trakcie godzin pracy. Niektóre z nich nie kolidują z wypełnianiem codziennych obowiązków. Firmowy e-learning często kończy się testem, składającym się z kilkunastu pytań dotyczących treści, jaka była prezentowana. W ten sposób przełożeni mogą zweryfikować poziom przyswajania wiedzy.
Obecnie na rynku istnieje sporo firm, które zajmują się organizacją e-szkoleń. Jeśli zatem pracodawca zdecydował się na taki system rozwoju swoich podwładnych, to powinien zapoznać się ofertami różnych przedsiębiorstw.