Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

 
Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

Wielu pracodawców, zanim zatrudni pracownika na stałe, proponuje mu najpierw umowę na okres próbny. Zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks pracy.

 

Dzień próbny w pracy


Umowa na czas próbny  zawierana jest zazwyczaj z osobami, które stawiają pierwsze kroki w danej branży. Ma na celu sprawdzenie, czy kandydat na dane stanowisko ma umiejętności i wiedzę umożliwiające wykonywanie obowiązków służbowych zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Z drugiej strony dzięki okresowi próbnemu sam pracownik może sprawdzić, czy dobrze czuje się w danej firmie i czy chce związać się z nią na dłużej.

Umowa na okres próbny jest rodzajem umowy czasowej. Nie może obowiązywać dłużej niż 3 miesiące, jednak o minimalnym czasie jej trwania Kodeks pracy nic nie mówi. Oznacza to, że możemy ją podpisać nawet na jeden dzień.

Jednodniowe sprawdzanie kandydatów często praktykuje się w branży sprzedażowej na niższych stanowiskach, gdzie rotacja pracowników jest stosunkowo duża, a wymagane kwalifikacje raczej niskie. Wzmożonym okresem przyjmowania osób na próbę są wakacje, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdy wiele sklepów i stoisk otwiera się sezonowo. To właśnie wtedy dochodzi również do największej liczby naruszeń, dlatego przed rozpoczęciem pracy, pamiętajmy o kilku zasadach.

 

Okres próbny - wynagrodzenie


Niezależnie od tego, czy decydujemy się na dzień próbny w sklepie odzieżowym, czy na stoisku z rękodziełem, pamiętajmy, że zawierana umowa musi mieć formę pisemną. Jeśli z jakichś względów nie została spisana, pracodawca ma obowiązek przedstawić nam na piśmie dokument potwierdzający warunki zatrudnienia (takie jak wymiar godzin i pensja).

Wynagrodzenie za pracę przysługuje nam zawsze, nawet po jednym dniu próbnym w sklepie czy innym miejscu. Co więcej, jeśli pracujemy na pełen etat, przysługuje nam przynajmniej minimalne wynagrodzenie. W 2019 r. wynosi ono 2250 zł brutto miesięcznie.

 

Bezpłatny okres próbny


Niestety zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy starają się wprowadzić szczególnie młodych, niedoświadczonych na rynku pracy ludzi w błąd – obiecują podpisanie umowy na okres próbny w późniejszym terminie albo celowo unikają kwestii płacy. Jest to działanie niezgodne z Kodeksem pracy. By zatrudnić się w jakimkolwiek miejscu, konieczne jest podpisanie umowy najpóźniej pierwszego dnia podjęcia obowiązków służbowych.

Co robić w przypadku, kiedy szef nie podpisał z nami umowy i odmawia wypłacenia wynagrodzenia? Już sam fakt, że praca została wykonana, nawet niepotwierdzony kontraktem, daje możliwość pracownikowi dochodzenia swoich praw za pośrednictwem Państwowej Inspekcji Pracy bądź sądu pracy.

Warto walczyć o swoje prawa – postępowanie sądowe pierwszej instancji z zakresu prawa pracy jest całkowicie wolne od kosztów dla pracownika. Niemniej, jeśli zdecydujemy się na ten krok, to na nas będzie ciążył obowiązek przedstawienia dowodów na to, że faktycznie byliśmy zatrudnieni i nie otrzymaliśmy wynagrodzenia.

 

Prawa pracownika na okresie próbnym


W kontekście umowy na czas próbny warto też pamiętać o innych prawach wynikających z Kodeksu pracy. Jedno z nich dotyczy należnego nam okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jego długość jest uzależniona od czasu trwania umowy:

    • umowa na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni – 3 dni robocze,
    • umowa na okres próbny powyżej 2 tygodni – tydzień,
    • umowa na okres próbny trwający 3 miesiące – dwa tygodnie.

Co więcej, już w czasie zatrudnienia na próbę pracownik zyskuje prawo do urlopu. Liczba  dni wolnych, z których może skorzystać, nie jest z góry ustalona, ale jest proporcjonalna do czasu pracy w firmie. Jeśli wyliczenie pokaże, że podwładnemu na okresie próbnym przysługuje tylko kilka godzin urlopu, zaokrągla się je do pełnego dnia wolnego.

Osobny zapis Kodeksu pracy dotyczy czasu zatrudnienia na próbę kobiet w ciąży. Jeśli są zatrudnione na dłużej niż jeden miesiąc i ich umowa wygasa w trzecim miesiącu trwania ciąży, to zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu.

Okres próbny wlicza się też do stażu pracy, a więc może stanowić podstawę do obliczania dodatku stażowego. Ponadto osobom pracującym na próbę w nocy przysługuje dodatek nocny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!