Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

 
Dzień próbny w pracy – co z wynagrodzeniem

Wielu pracodawców, zanim zatrudni pracownika na stałe, proponuje mu najpierw umowę na okres próbny. Zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks pracy.

 

Dzień próbny w pracy


Umowa na czas próbny  zawierana jest zazwyczaj z osobami, które stawiają pierwsze kroki w danej branży. Ma na celu sprawdzenie, czy kandydat na dane stanowisko ma umiejętności i wiedzę umożliwiające wykonywanie obowiązków służbowych zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Z drugiej strony dzięki okresowi próbnemu sam pracownik może sprawdzić, czy dobrze czuje się w danej firmie i czy chce związać się z nią na dłużej.

Umowa na okres próbny jest rodzajem umowy czasowej. Nie może obowiązywać dłużej niż 3 miesiące, jednak o minimalnym czasie jej trwania Kodeks pracy nic nie mówi. Oznacza to, że możemy ją podpisać nawet na jeden dzień.

Jednodniowe sprawdzanie kandydatów często praktykuje się w branży sprzedażowej na niższych stanowiskach, gdzie rotacja pracowników jest stosunkowo duża, a wymagane kwalifikacje raczej niskie. Wzmożonym okresem przyjmowania osób na próbę są wakacje, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdy wiele sklepów i stoisk otwiera się sezonowo. To właśnie wtedy dochodzi również do największej liczby naruszeń, dlatego przed rozpoczęciem pracy, pamiętajmy o kilku zasadach.

 

Okres próbny - wynagrodzenie


Niezależnie od tego, czy decydujemy się na dzień próbny w sklepie odzieżowym, czy na stoisku z rękodziełem, pamiętajmy, że zawierana umowa musi mieć formę pisemną. Jeśli z jakichś względów nie została spisana, pracodawca ma obowiązek przedstawić nam na piśmie dokument potwierdzający warunki zatrudnienia (takie jak wymiar godzin i pensja).

Wynagrodzenie za pracę przysługuje nam zawsze, nawet po jednym dniu próbnym w sklepie czy innym miejscu. Co więcej, jeśli pracujemy na pełen etat, przysługuje nam przynajmniej minimalne wynagrodzenie. W 2019 r. wynosi ono 2250 zł brutto miesięcznie.

 

Bezpłatny okres próbny


Niestety zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy starają się wprowadzić szczególnie młodych, niedoświadczonych na rynku pracy ludzi w błąd – obiecują podpisanie umowy na okres próbny w późniejszym terminie albo celowo unikają kwestii płacy. Jest to działanie niezgodne z Kodeksem pracy. By zatrudnić się w jakimkolwiek miejscu, konieczne jest podpisanie umowy najpóźniej pierwszego dnia podjęcia obowiązków służbowych.

Co robić w przypadku, kiedy szef nie podpisał z nami umowy i odmawia wypłacenia wynagrodzenia? Już sam fakt, że praca została wykonana, nawet niepotwierdzony kontraktem, daje możliwość pracownikowi dochodzenia swoich praw za pośrednictwem Państwowej Inspekcji Pracy bądź sądu pracy.

Warto walczyć o swoje prawa – postępowanie sądowe pierwszej instancji z zakresu prawa pracy jest całkowicie wolne od kosztów dla pracownika. Niemniej, jeśli zdecydujemy się na ten krok, to na nas będzie ciążył obowiązek przedstawienia dowodów na to, że faktycznie byliśmy zatrudnieni i nie otrzymaliśmy wynagrodzenia.

 

Prawa pracownika na okresie próbnym


W kontekście umowy na czas próbny warto też pamiętać o innych prawach wynikających z Kodeksu pracy. Jedno z nich dotyczy należnego nam okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jego długość jest uzależniona od czasu trwania umowy:

    • umowa na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni – 3 dni robocze,
    • umowa na okres próbny powyżej 2 tygodni – tydzień,
    • umowa na okres próbny trwający 3 miesiące – dwa tygodnie.

Co więcej, już w czasie zatrudnienia na próbę pracownik zyskuje prawo do urlopu. Liczba  dni wolnych, z których może skorzystać, nie jest z góry ustalona, ale jest proporcjonalna do czasu pracy w firmie. Jeśli wyliczenie pokaże, że podwładnemu na okresie próbnym przysługuje tylko kilka godzin urlopu, zaokrągla się je do pełnego dnia wolnego.

Osobny zapis Kodeksu pracy dotyczy czasu zatrudnienia na próbę kobiet w ciąży. Jeśli są zatrudnione na dłużej niż jeden miesiąc i ich umowa wygasa w trzecim miesiącu trwania ciąży, to zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu.

Okres próbny wlicza się też do stażu pracy, a więc może stanowić podstawę do obliczania dodatku stażowego. Ponadto osobom pracującym na próbę w nocy przysługuje dodatek nocny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?