Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dyskryminacja płacowa - definicja, dyskryminacja pracownika

Dyskryminacja płacowa - definicja, dyskryminacja pracownika

 
Dyskryminacja płacowa - definicja, dyskryminacja pracownika

Dyskryminacja płacowa - definicja


Artykuł 11. § 2. Kodeksu pracy mówi, że: „pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”.  Oznacza to, że w żadnym zakładzie nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której jeden pracownik jest dyskryminowany.

Czym zatem jest dyskryminacja? Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN jest to: „prześladowanie poszczególnych osób lub grup społecznych albo ograniczanie ich praw ze względu na rasę, narodowość, wyznanie, płeć itp.”. Jak widać, przyczyn nierównego traktowania jest wiele. W przypadku zatrudnienia możemy wyróżnić między innymi dyskryminację płacową.

 

Dyskryminacja płacowa pracowników


Warto tutaj zaznaczyć, że aby można było określić daną sytuację jako dyskryminację płacową, musimy brać pod uwagę stanowiska, na których wykonywana jest taka sama praca z podobnym wykształceniem, umiejętnościami czy stażem pracy. Obecnie często spotyka się z nieuzasadnioną dyskryminację płacową kobiet. Oznacza to, że osoby płci żeńskiej, zatrudnione na takich samych stanowiskach jak mężczyźni, zarabiają mniej, chociaż posiadają zbliżone kompetencje.

Trzeba także dodać, że zróżnicowanie wynagrodzeń w firmie jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Jednak przesłanki, które wpływają na decyzję o wysokości zarobków, muszą być obiektywne i sprawiedliwe. Artykuł 78. Kodeksu pracy stanowi, że: „wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy”.

Sytuacja, w której na danym stanowisku została zatrudniona kobieta i zarabia mniej niż mężczyzna z tym samym doświadczeniem i wykształceniem, jest niezgodna z prawem.

 

Dyskryminacja płacowa pracownika - dyskryminowanie pracownika

 

Co zatem ma zrobić pracownik, który czuje, że został niesprawiedliwie potraktowany? W przypadku wystąpienia dyskryminacji zatrudniona osoba ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie ustalone na dany rok. Jednak trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy dochodzić swoich praw, to musimy przedstawić fakty, a nie mówić o swoich domniemaniach. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o skierowaniu sprawy do sądu, warto zorientować się, czy rzeczywiście jesteśmy dyskryminowani pod względem zarobków.

Obecnie wielu pracodawców wprowadza do umów klauzuli poufności dotyczącej wynagrodzeń. Oznacza, że nie można innym pracownikom przekazywać informacji o swoich zarobkach, nawet pod groźbą zwolnienia. Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 26 maja 2011 roku uznał, że ujawnianie wysokości wynagrodzenia w celu przeciwdziałania dyskryminacji płacowej nie może być przyczyną zwolnienia. Jest to spowodowane tym, że klauzula poufności zarobków powinna głównie dotyczyć przekazywania takich danych konkurencji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.