Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Doradca EURES: informacje o zawodzie, obowiązki pracownika, zakres pracy

Doradca EURES: informacje o zawodzie, obowiązki pracownika, zakres pracy

 
Doradca EURES: informacje o zawodzie, obowiązki pracownika, zakres pracy

Świetnie czujesz się w pracy z ludźmi, lubisz doradzać, a dodatkowo interesuje Cię tematyka rynku pracy, zatrudnienia? Dobrze orientujesz się w kwestiach polityki międzynarodowej, a dodatkowo biegle władasz językiem angielskim? Praca jako doradca EURES będzie świetnym wyborem dla osób, które na wszystkie powyższe pytania mogą zdecydowanie odpowiedzieć "tak". Czytaj dalej i dowiedz się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby objąć taką posadę, co to jest EURES i jak wygląda codzienna praca doradców.

 

Opis stanowiska pracy doradcy EURES

 

Zacznijmy od podstaw, czyli zdefiniowania sieci EURES. Co to jest? Mówiąc najprościej – Europejskie Służby Zatrudnienia (ang. European Employment Services) są siecią współpracy różnych organizacji i publicznych służb zatrudnienia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii i Szwajcarii, a więc w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Ta sieć powstała i funkcjonuje, aby wspierać mobilność pracowników na wspólnym, międzynarodowym rynku pracy.

 

Chociaż dziś poszukiwanie zatrudnienia za granicą jest łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, części osób przed podjęciem takiej decyzji towarzyszą spore obawy. Warto wiedzieć, że w każdym państwie EOG cudzoziemcy powinni mieć zapewnione takie same warunki zatrudnienia i zasady wynagrodzenia za pracę jak obywatele danego kraju. Im lepiej pracownik przygotuje się do emigracji zarobkowej, im dokładniej pozna specyfikę pracy w danym kraju, przepisy prawa itd., tym szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji. Z kolei pracodawcy niekiedy sceptycznie podchodzą do możliwości zatrudnienia cudzoziemców ze względu na nieznajomość przepisów, obawę przed zbyt wieloma formalnościami.

 

Doradca EURES to osoba, która pomaga w takich sytuacjach. Obowiązki służbowe na tym stanowisku wiążą się z pośrednictwem pracy w ramach sieci, doradzaniem osobom planującym wyjazd bądź cudzoziemcom szukającym pracy w Polsce, a także współpracą z pracodawcami rekrutującymi nowych pracowników. Zakres zadań jest mocno zróżnicowany, dlatego osoby na tym stanowisku muszą wykazywać się aktualną wiedzą i posiadać szereg umiejętności miękkich.

 

Gdzie szukać pracy? Doradców zatrudniają publiczne służby zatrudnienia w Polsce – wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, ale też krajowe i zagraniczne instytucje tworzące sieć EURES.

To praca biurowa, na jedną zmianę, w ściśle określonych godzinach od poniedziałku do piątku. Stanowisko doradcy ma samodzielny charakter, polega na realizacji wyznaczonych zadań i w związku z tym wymaga świetnej organizacji własnego czasu oraz odpowiedzialności.

 

Doradca EURES: jak zostać?

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wykonywać zawód doradcy EURES? Do podstawowych wymogów należą uzyskanie dyplomu ukończenia studiów wyższych – licencjackich lub magisterskich – oraz znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B1, poświadczona odpowiednim certyfikatem. Jeśli chodzi o studia, to ich kierunek powinien być związany z pracą w pośrednictwie pracy. Dlatego, planując pracę w strukturach europejskich służb zatrudnienia, warto wybrać takie kierunki jak polityka społeczna, psychologia, socjologia i pokrewne. W codziennej pracy przydać się mogą specjalizacje z zarządzania zasobami ludzkimi, rekrutacji, doradztwa zawodowego czy pośrednictwa pracy.

 

Każdy doradca, nim obejmie swoje obowiązki, musi przejść szkolenia, które organizują Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Europejski Urząd Koordynacji EURES w Komisji Europejskiej. Wymagane jest również co najmniej roczne doświadczenie na stanowisku związanym z pośrednictwem pracy albo doradztwem zawodowym, przykładowo jako konsultant do spraw kariery, specjalista do spraw rekrutacji pracowników czy analityk pracy lub innych. Kolejne warunki to przedłożenie pracodawcy zaświadczenia o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie.

 

Doradca EURES: predyspozycje

 

Warto pamiętać, że to stanowisko polega przede wszystkim na pracy z ludźmi. Sprawdzą się na nim zatem osoby posiadające wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, kandydaci lubiący zadania zespołowe, cechujący się komunikatywnością, tolerancją, empatią, ale też odpornością psychiczną, asertywnością i umiejętnością samokontroli. Ważne są ponadto entuzjazm, wytrwałość w realizacji często niełatwych zadań oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

 

Ze względu na to, że doradca jest przedstawicielem publicznych służb zatrudnienia, praca wymaga również wysokiej kultury osobistej i odpowiedzialności za własne działania. Pracownik EURES ma bowiem doradzać, pomagać i zachęcać do podejmowania aktywności zawodowej.

 

W codziennej pracy konieczna jest ponadto umiejętność swobodnej komunikacji w języku angielskim, zarówno ustnej, jak i pisemnej, oraz znajomość komputerowych programów biurowych, a także tych służących do porozumiewania się przez internet. Doradca musi być gotowy na stałe dokształcanie się, orientować się w przepisach prawa. Realia rynku pracy, potrzeby pracodawców i pracowników zmieniają się bowiem bardzo dynamicznie.

 

Doradca EURES: zakres czynności pracownika

 

Jak wyżej wspomniano, zakres pracy doradcy wiąże się z pośrednictwem i doradztwem zawodowym. Co to dokładnie oznacza? Do codziennych zadań należą między innymi informowanie osób poszukujących pracy oraz bezrobotnych o ofercie w ramach sieci EURES, realiach pracy i życia w danym kraju, możliwościach zatrudnienia. Należy więc znać obowiązujące regulacje prawne, wiedzieć, gdzie szukać rzetelnych i sprawdzonych informacji, umieć prowadzić rozmowy indywidualne, ale również organizować spotkania czy targi pracy, redagować materiały informacyjne itd.

 

Kolejne bardzo ważne kwestie to współpraca z pracodawcami w różnych krajach, przedstawianie im możliwości zatrudniania cudzoziemców oraz pośrednictwo pracy. Doradca zajmuje się pozyskiwaniem ogłoszeń o pracę, ich tłumaczeniem na język polski lub inny, ocenia wiarygodność ofert i dodaje je do Centralnej Bazy Ofert Pracy.

 

Na tym jednak lista się nie kończy. Wśród zadań są także takie czynności jak organizowanie spotkań rekrutacyjnych, poszukiwanie kandydatów spełniających kryteria i łączenie ich z pracodawcami. W gestii doradcy może być ponadto pozyskiwanie środków finansowych, np. dofinansowań unijnych, na projekty prowadzone w ramach sieci EURES.

Realizację poszczególnych obowiązków doradca raportuje przełożonemu. Na bieżąco monitoruje też zadania, ocenia jakość ich wykonania. Ważne są również prowadzenie dokumentacji, archiwizacja dokumentów i planowanie przyszłych działań na rzecz zwiększenia mobilności na europejskim rynku zatrudnienia.

 

Chociaż to samodzielne stanowisko, pracownik pozostaje w kontakcie z innymi doradcami EURES i pracownikami urzędu pracy czy OHP. Praca doradcy jest z pewnością bardzo różnorodna i może przynosić wiele satysfakcji.

 

Doradca EURES: wynagrodzenie

 

Pensje na stanowisku doradcy są regulowane prawnie i zależą m.in. od miejsca pracy. Przykładowo wynagrodzenie na posadzie w urzędzie pracy regulują ustawa o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zarobki doradców zatrudnionych przez Ochotnicze Hufce Pracy zależą z kolei od postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych.

 

Pensje zależą również od wykształcenia i stażu pracy pracownika oraz jego doświadczenia zawodowego. Ścieżka kariery zawodowej doradców może zaczynać się od niższego stanowiska – asystenta EURES i kolejno pracy jako doradca, a później np. kierownik liniowy EURES czy kierownik działu. To praca wymagająca poszerzania swoich kompetencji zawodowych, bycia na bieżąco z sytuacją na międzynarodowym rynku pracy. Jako doradca można pracować również w ramach własnej działalności gospodarczej – agencji zatrudnienia – po uzyskaniu akredytacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?