Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

 
Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej to 10 dni roboczych w roku. Na jakich zasadach jest przyznawany i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać?

 

Urlop rehabilitacyjny - co to jest?

 

Pracownikom, w zależności od stażu pracy przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo w niektórych przypadkach przewiduje możliwość wydłużenia tego czasu. Urlop rehabilitacyjny jest to dodatkowe 10 dni urlopu dla osoby niepełnosprawnej.

 

Jego zasady reguluje art. 19. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wedle niego: „Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.”

Co więcej urlop ten nie przysługuje osobom, które z innych przyczyn niż niepełnosprawność mają prawo do więcej niż 26 dni, ale jeśli wymiar tego urlopu jest mniejszy niż 10 dni – bierzesię pod uwagę korzystniejsze rozwiązanie, a więc urlop rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej.

 

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

 

Osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia mogą uzyskać formalne potwierdzenie swojego stanu zdrowia - orzeczenie o niepełnosprawności. Uprawnia ono do wielu ulg, np. podatkowych, w placówkach kulturalnych i sportowych oraz do korzystania z przywilejów pracowniczych, w tym właśnie z dodatkowych dni urlopu.

 

Wyróżnia się 3 stopnie niepełnosprawności (na podstawie obywatel.gov.pl):
- Lekki - w przypadku osób, które mają problemy w codziennych czynnościach i potrzebują np. protez, implantów czy innych urządzeń pomagających w funkcjonowaniu. Stan zdrowia ogranicza tych niepełnosprawnych – mogą oni pracować tylko w mniejszym niż pełny wymiarze.


- Umiarkowany - w przypadku osób niezdolnych do pracy bądź wymagających przystosowania stanowiska pracy do ich stanu zdrowia i potrzebujących czasowej albo częściowej pomocy innych osób przez 12 miesięcy.


- Znaczny - w przypadku osób niezdolnych do pracy bądź wymagających przystosowania stanowiska pracy do ich stanu zdrowia, które jednocześnie nie mogą funkcjonować samodzielnie i są całkowicie zależne od opieki innych osób, przez więcej niż 12 miesięcy (wymagają pomocy np. w zakresie mycia, karmienia czy pielęgnacji).

 

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych przysługuje osobom, które mają orzeczenie o stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Jeśli ich staż pracy jest krótszy niż 10 lat – będą mogły skorzystać łącznie z 30 dni urlopu, a jeśli dłuższy – 36. Przy lekkim stopniu niepełnosprawności dodatkowy urlop nie przysługuje. Jednak jeśli w ciągu roku kalendarzowego, np. w lutym, komisja podejmie decyzję, że dany pracownik będzie miał stopień lekki (do tej pory miał umiarkowany) jego urlop rehabilitacyjny w danym roku nie przepada.

 

Dodatkowe dni urlopu – warunki

 

Co jeszcze warto wiedzieć o dodatkowym urlopie z tytułu niepełnosprawności? Jeśli chodzi o moment nabywania do niego praw – musi upłynąć rok od wydania orzeczenia. Nie musi to być rok u tego samego pracodawcy, ważne aby łącznie przepracować 12 miesięcy. Zatem, jeśli np. w czerwcu 2019 r. wydano orzeczenie o niepełnosprawności, dodatkowy urlop osobie pracującej przez ten czas będzie przysługiwał od czerwca 2020 r. do końca 2020 r, a 1 stycznia 2021 r. pracownik uzyska prawo do kolejnych 10 dni wolnych.

 

A co z niewykorzystanym urlopem dla niepełnosprawnych? Pracodawca musi udzielić zaległego urlopu najpóźniej do końca trzeciego kwartału kolejnego roku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu;
  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.