Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie do Polski przyjechało już 7,075 mln Ukraińców – wynika z informacji Straży Granicznej (stan na 16.10.2022 r.). Osoby te, przebywające na terenie naszego kraju, mają jednocześnie możliwość swobodnego przemieszczania się w ramach strefy Schengen. By uregulować status pobytowy uchodźców z Ukrainy poruszających się po UE, polski resort spraw wewnętrznych zaproponował wykorzystanie dokumentu DIIA. Kto powinien wyrobić ten dokument i jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat dokumentu dla uchodźców z Ukrainy – DIIA.
Spis treści
DIIA – co to?
DIIA (Diia.pl) to cyfrowy dokument poświadczający legalny pobyt cudzoziemca w Polsce, umożliwiający mu przemieszczanie się w ramach strefy Schengen oraz przekraczanie zewnętrznych granic Unii.
W dokumencie zapisane są takie podstawowe dane jak:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- data i miejsce urodzenia,
- obywatelstwo,
- fotografia posiadacza.
DIIA – do czego uprawnia?
Jak wyżej wspomniano, DIIA umożliwia identyfikację cudzoziemca, potwierdza jego legalny status pobytowy na terenie Polski, a także pozwala na przemieszczanie się na terenie Unii Europejskiej (w tym podróżowanie w obrębie strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu).
Innymi słowy, swobodnie podróżować po strefie Schengen (a także do i z niej) może uchodźca z Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce (np. ma status wynikający z przepisów Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), posiada ważny dokument podróży, a także dokument elektroniczny Diia.pl.
DIIA – kto może z niego korzystać
DIIA to dokument w pełni cyfrowy, do którego dostęp mamy za pośrednictwem aplikacji na telefon mObywatel. Wszystkie dane zapisane w DIIA są szyfrowane i wymagają podpisu elektronicznego.
Dokument mogą uzyskać osoby, które:
- przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
- mają numer PESEL (opatrzony pieczęcią Osoba o statusie UKR),
- posiadają Profil Zaufany (login i hasło do swojego Profilu Zaufanego. Osoby, które nie aktywowały Profilu Zaufanego zaraz po uzyskaniu PESEL, mogą udać się do tego samego punktu, w którym procedowały uzyskanie PESEL i tam złożyć wniosek o Profil Zaufany. Kolejnym sposobem jest udanie się do dowolnego urzędu gminy wraz z ważny paszportem i tam złożenie wniosku o Profil Zaufany),
- mają telefon komórkowy z systemem Android (7.0 lub nowszym) bądź iOS (13.0 lub nowszym),
- mają połączenie internetowe.
Sprawdź także, w jakich obszarach zawodowych czeka praca dla Ukraińców bez znajomości języka polskiego.
DIIA – jak założyć?
Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel na swój telefon:
- Android – poprzez Google Play,
- iOS – poprzez App Store.
Aplikację należy zainstalować, a następnie uruchomić i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Podczas aktywacji niezbędne będzie podanie loginu i hasła do Profilu Zaufanego.
Osoby, które napotkały trudności w czasie instalacji lub posługiwania się aplikacją mObywatel i generowania dokumentu DIIA, mogą zadzwonić na infolinię:
- +48 22 182 22 51 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-18:00).
Źródło: Дія пл (Diia.pl) – Serwis Rzeczypospolitej Polskiej