Niektóre szkolenia i spotkania biznesowe odbywają się w weekendy lub inne dni wolne od pracy. W jaki sposób rozliczać je z pracownikiem?
Delegacja w dzień wolny od pracy
Pracodawcy często mają wątpliwość, czy w przypadku wysyłania pracowników w podróż służbową w sobotę bądź niedzielę powinni wypłacić im wynagrodzenie, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Odpowiedzi dostarcza Kodeks pracy. Zgodnie z przepisami za wykonywanie czynności służbowych w dni wolne od pracy w pierwszej kolejności należy wyznaczyć pracownikowi inny dzień wolny. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca powinien wypłacić podwładnemu wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny.
Delegacja w niedzielę
Jeśli pracownik zostaje wysłany w podróż służbową w niedzielę, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po delegacji. Ponadto, nawet jeżeli praca trwała zaledwie godzinę, podwładnemu należy się cały dzień wolny.
Niekiedy wyznaczenie dnia wolnego od pracy w terminie 6 dni jest jednak niemożliwe. W taki wypadku podwładny może skorzystać z dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero w sytuacji, gdy warunek ten również nie może zostać spełniony, pracownikowi wypłacany jest dodatek do wynagrodzenia za pełnienie obowiązków w niedzielę. Wynosi 100% za każdą godzinę pracy.
Delegacja w sobotę
Za delegację, która odbywała się w wolną sobotę powinien zostać wyznaczony dla pracownika inny dzień wolny. W sytuacji, kiedy wskazanie tego dnia jest niemożliwe, podwładnemu wypłacany jest dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia (chyba że była to praca wykonywana w nocy – wówczas przysługuje dodatek w wysokości 100% pensji).
Kolejną kwestią jest to, czy pracownik w czasie wykonywania obowiązków przekroczył liczbę godzin wynikających z właściwego mu dziennego i tygodniowego rozkładu czasu pracy. Jeśli tak jest, niezależnie od udzielenia mu wolnego w innym terminie, należy mu się również dodatek za nadgodziny.
W przypadku delegacji istotne jest też to, w jaki sposób liczone są godziny pracy. Są nimi oczywiście wszystkie okresy, w których podwładny pełnił czynności służbowe, a ponadto:
• czas przejazdów, jeśli te odbywały się w zwykłym czasie pracy podwładnego (np. między 8 a 16),
• czas przejazdów, podczas których zatrudniony wykonuje czynności związane z pracą.
Należy też pamiętać, że pracodawca musi pokryć wszelkie koszty podróży służbowej, a także w określonych przypadkach, przyznać podwładnemu dietę.