Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Delegacja w weekend a tradycyjny tydzień pracy

Delegacja w weekend a tradycyjny tydzień pracy

 
Delegacja w weekend a tradycyjny tydzień pracy

Niektóre szkolenia i spotkania biznesowe odbywają się w weekendy lub inne dni wolne od pracy. W jaki sposób rozliczać je z pracownikiem?

Delegacja w dzień wolny od pracy


Pracodawcy często mają wątpliwość, czy w przypadku wysyłania pracowników w podróż służbową w sobotę bądź niedzielę powinni wypłacić im wynagrodzenie, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Odpowiedzi dostarcza Kodeks pracy. Zgodnie z przepisami za wykonywanie czynności służbowych w dni wolne od pracy w pierwszej kolejności należy wyznaczyć pracownikowi inny dzień wolny. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca powinien wypłacić podwładnemu wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny.

Delegacja w niedzielę


Jeśli pracownik zostaje wysłany w podróż służbową w niedzielę, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po delegacji. Ponadto, nawet jeżeli praca trwała zaledwie godzinę, podwładnemu należy się cały dzień wolny.

Niekiedy wyznaczenie dnia wolnego od pracy w terminie 6 dni jest jednak niemożliwe. W taki wypadku podwładny może skorzystać z dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero w sytuacji, gdy warunek ten również nie może zostać spełniony, pracownikowi wypłacany jest dodatek do wynagrodzenia za pełnienie obowiązków w niedzielę. Wynosi 100% za każdą godzinę pracy.

Delegacja w sobotę


Za delegację, która odbywała się w wolną sobotę powinien zostać wyznaczony dla pracownika inny dzień wolny. W sytuacji, kiedy wskazanie tego dnia jest niemożliwe, podwładnemu wypłacany jest dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia (chyba że była to praca wykonywana w nocy – wówczas przysługuje dodatek w wysokości 100% pensji).

Kolejną kwestią jest to, czy pracownik w czasie wykonywania obowiązków przekroczył liczbę godzin wynikających z właściwego mu dziennego i tygodniowego rozkładu czasu pracy. Jeśli tak jest, niezależnie od udzielenia mu wolnego w innym terminie, należy mu się również dodatek za nadgodziny.

W przypadku delegacji istotne jest też to, w jaki sposób liczone są godziny pracy. Są nimi oczywiście wszystkie okresy, w których podwładny pełnił czynności służbowe, a ponadto:
    • czas przejazdów, jeśli te odbywały się w zwykłym czasie pracy podwładnego (np. między 8 a 16),
    • czas przejazdów, podczas których zatrudniony wykonuje czynności związane z pracą.

Należy też pamiętać, że pracodawca musi pokryć wszelkie koszty podróży służbowej, a także w określonych przypadkach, przyznać podwładnemu dietę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    8 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.