Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

 
Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

Przestrzeganie zasad bhp, wykonywanie badań okresowych i zachowanie ostrożności – to kwestie niezwykle istotne w przypadku prac hutniczych, przy obróbce metali. Jedną z chorób zawodowych, jaka może się pojawić w wyniku ekspozycji na trujące substancje, jest gorączka metaliczna. Co to takiego?

 

Czym jest gorączka metaliczna?

 

Gorączka metaliczna, zwana też gorączką odlewników, gorączką cynkową, może dotknąć osoby pracujące przy obróbce termicznej stali galwanizowanej. Powstają w tym czasie opary (tlenki metali, głównie tlenek cynku), których wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia. W czasie wdychania trujących par dochodzi do stanu zapalnego w organizmie, którego objawem jest właśnie podwyższenie temperatury ciała.

 

Gorączka metaliczna jest wpisana do wykazu chorób zawodowych (Dz.U. 2013 poz. 1367). Lekarz może rozpoznać ją jako chorobę zawodową w ciągu 3 dni od wystąpienia udokumentowanych objawów (nawet jeśli pracownik w międzyczasie przestał być narażony na szkodliwe czynniki).

 

Jest to istotna kwestia, ponieważ pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu wystąpienia choroby zawodowej (w określonych sytuacjach – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZUS w zakładce Świadczenia z tytułu wypadków oraz chorób zawodowych).

 

Gorączka metaliczna: objawy

 

Objawy gorączki metalicznej występują w ciągu kilku godzin od ekspozycji na szkodliwy czynnik, maksymalnie do 48 godzin. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które na co dzień wdychają szkodliwe opary tlenków metali, mogą wykształcić tzw. ostrą tolerancję. Polega ona na tym, że mimo zmian w organizmie objawy nie pojawiają się w czasie pracy. Dopiero w czasie weekendu, kiedy przez dłuższy czas nie ma ekspozycji na trujący czynnik, tolerancja spada, a organizm zaczyna reagować stanem zapalnym. W efekcie silne symptomy choroby pojawiają się w poniedziałek – dlatego gorączka metaliczna bywa również nazywana gorączką podziedziałkowego poranka.

 

Najczęstsze symptomy to:

  • gorączka,
  • silne dreszcze,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • duszności,
  • kaszel,
  • silne uczucie pragnienia,
  • metaliczny posmak w ustach.

Gorączka metaliczna: jak się przed nią chronić?

 

Przed gorączką metaliczną i innymi chorobami płuc mają za zadanie chronić przede wszystkim właściwe warunki pracy, zgodne z bhp. Niezwykle istotne są tu środki ochrony zbiorowej – właściwa wentylacja pomieszczeń i stosowanie nowoczesnych metod pracy minimalizujących wydzielanie szkodliwych substancji. Istotne jest również przestrzeganie czasu pracy, unikanie nadmiernej ekspozycji na pary tlenków metali, szkolenia dla pracowników. Do środków ochrony indywidualnej należą maski filtrujące i tlenowe.

 

Czytaj takźe: alergik w pracy

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?