Problemy z płynnością finansową
Płynność finansowa przedsiębiorstwa oznacza, że potrafi ono regulować bieżące zobowiązania, opłacić faktury dostawców, zakupić potrzebne półprodukty czy wypłacić pracownikom wynagrodzenia. Jej utrzymanie świadczy o gospodarności przedsiębiorcy i o tym, że skutecznie planuje obrót firmowymi aktywami.
Płynność to pożądany stan, może się jednak zdarzyć, że środki obrotowe, którymi dysponuje firma znacznie przewyższają kwoty zobowiązań i nie są inwestowane, ale zalegają na bankowych kontach i nie generują żadnego zysku. W takiej sytuacji rodzi się problem nadpłynności finansowej.
Choć pozornie wydaje się on małym zagrożeniem – bo skoro firma ma duży zapas, to teoretycznie dobrze funkcjonuje – w praktyce świadczy o nieumiejętnym zarządzaniem kapitałem. Zbytnia zachowawczość i niepodejmowanie ryzyka inwestycyjnego źle wpływają na rentowność przedsiębiorstwa. Zamrożone na koncie pieniądze można by przecież wykorzystać np. na zwiększenie skali produkcji bądź przeznaczyć na reklamę i dotarcie do większej grupy klientów, tym samym zwiększając zyski.
Przedsiębiorca może się także zetknąć z problemem innej natury. Duża awaria w zakładzie, załamanie popytu, nietrafiona inwestycja czy kontrahenci, którzy zwlekają z opłaceniem faktur to także duże ryzyko. Brak środków potrzebnych do uregulowania krótkoterminowych zaległości generuje narastające zobowiązania. Utrata płynności finansowej może mieć bardzo poważne konsekwencje, włącznie z koniecznością ogłoszenia przez firmę bankructwa. Przedsiębiorstwo, które nie płaci partnerom biznesowym w terminie, traci reputację i zaufanie, a nadszarpnięty raz wizerunek bardzo trudno odbudować
W jaki sposób odzyskać płynność finansową
Ryzyko utraty płynności to coś, z czym musi liczyć się każdy przedsiębiorca. Co można zrobić, aby nie dopuścić do problemów? Przede wszystkim ważna jest skuteczna strategia i rozsądne dobieranie biznesowych partnerów, zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania.
Bardzo niebezpieczne są zatory płatnicze, czyli sytuacja w której jedna firma nie reguluje swoich zobowiązań wobec drugiej, wskutek czego, ta nie ma środków na opłacenie faktur kolejnych partnerów i sama popada w finansowe kłopoty. Aby temu zapobiec, trzeba po pierwsze rozważnie dobierać kontrahentów, a po drugie nadzorować terminy spłat faktur, przypominać o zaległościach innym i w razie konieczności przeprowadzić windykację długów.
A jak odzyskać finansową równowagę? Odzyskanie płynności finansowej ułatwiają narzędzia zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa. Zaliczyć do nich można m.in. kredyty bankowe czy faktoring. Wielu przedsiębiorców korzysta także z leasingu. Szczególną jego formą jest leasing zwrotny, który pozwala sprzedać firmie leasingowej element majątku, a następnie leasingować tenże element, płacąc comiesięczne raty. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskuje pieniądze ze sprzedaży, ale wciąż może użytkować leasingowany sprzęt czy pojazd.