Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy praca w banku jest dla mnie - blaski i cienie kariery w bankowości

Czy praca w banku jest dla mnie - blaski i cienie kariery w bankowości

 
Czy praca w banku jest dla mnie - blaski i cienie kariery w bankowości

Na portalach z ogłoszeniami o pracę można znaleźć mnóstwo ofert skierowanych do osób chcących rozwijać ścieżkę kariery w bankowości. Instytucje finansowe to bardzo złożone struktury, dlatego wybór stanowisk jest naprawdę szeroki. Jakie są blaski i cienie takiej pracy i co wchodzi w zakres obowiązków bankowca?

 

Jak zrobić karierę w bankowości?

 

Rynek pracy w Polsce jest otwarty na ludzi chcących swoją zawodową przyszłość związać z sektorem finansowym. Poszukiwani są specjaliści na różnych szczeblach kariery, od kasjerów, poprzez analityków, aż po dyrektorów banku. Pracą, która daje dobry start do rozwoju jest doradca klienta. Na tym stanowisku odnaleźć się mogą ludzie młodzi, ambitni absolwenci, którzy szukają swojej pierwszej pracy. Rekruterzy zazwyczaj nie kładą dużego nacisku na doświadczenie zawodowe, a zamiast tego sprawdzają predyspozycje kandydata do pracy z klientem.

 

Aby obsadzić wyższe stanowiska, wiele banków prowadzi rekrutację wewnętrzną. A to daje możliwość zadowalającego poprowadzenia ścieżki kariery w strukturach banku. Warto poza wiedzą rozwijać swoje kompetencje miękkie. Dyrektor regionalny banku musi nie tylko być profesjonalistą z ugruntowaną merytoryką - powinien także umieć zarządzać zespołem, rozwiązywać konflikty, motywować.

 

Praca w banku - kwalifikacje i umiejętności

 

Praca w banku wymaga zdolności analitycznego myślenia oraz wiedzy z zakresu finansów. Rekruterzy cenią kandydatów, którzy ukończyli studia wyższe na kierunkach związanych z gospodarką albo matematyką. Poza finansami i bankowością dobrym wyborem jest rachunkowość czy też ekonomia. Osoby z wykształceniem średnim także mają szansę znaleźć zatrudnienie. Trzeba jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazać się odpowiednimi predyspozycjami.

 

Skrupulatność, cierpliwość, rzetelność i asertywność są niezbędne niezależnie od charakteru pracy w bankowości. Na stanowiskach doradczych liczą się także zdolności interpersonalne - komunikatywność, umiejętność jasnego argumentowania swoich racji - a także optymizm i odporność na stres. Znajomość technik sprzedażowych to również ceniony atut kandydatów do pracy w banku. Warszawa, Kraków, Poznań i pozostałe duże miasta dają spore możliwości na znalezienie zatrudnienia w sektorze finansowym.

 

Praca w bankowości - wady i zalety

 

Praca w banku ma swoje blaski i cienie. Co można zaliczyć do bezsprzecznych zalet? Stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego w obrębie instytucji to niewątpliwe auty tego wyboru. Z kolei codzienna obsługa klienta, stres związany z presją realizacji planów sprzedaży, odpowiedzialność związana z obracaniem dużymi kwotami, a także konieczność raportowania wyników i przestrzegania ściśle określonych procedur dla wielu osób mogą być bardzo obciążające psychicznie.

 

Dlatego, zastanawiając się, kto pracuje w banku i czy warto dołączyć do grona bankowców, warto na plusy i minusy spojrzeć przez pryzmat osobistych umiejętności i oczekiwań względem życia zawodowego. To, co przynosi satysfakcję innym, niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla nas.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.