Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie obserwujemy wzmożony napływ uchodźców z tego kraju do Polski, z czego część osób planuje dłuższy pobyt i rozgląda się za etatem. Trzeba jednak pamiętać, że Ukraińcy od lat zasilają polski rynek pracy. Zgodnie z raportem Urzędu Statystycznego w Poznaniu 63,8% wszystkich zezwoleń na pracę wydanych w minionym roku dotyczyło obywateli Ukrainy. Co jeszcze wynika z opracowania pt. Cudzoziemcy na wielkopolskim rynku pracy w 2021 r.?
Zezwolenia na pracę cudzoziemców w 2021 r. według województw
W roku objętym badaniem wydano łącznie ponad 500 tys. zezwoleń na pracę. Najwięcej w województwie mazowieckim – 91, 0 tys., najmniej zaś w województwie warmińsko-mazurskim – 6,3 tys. Województwo wielkopolskie znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby wydanych pozwoleń. Ich liczba wyniosła 74,6 tys.
Zezwolenia na pracę cudzoziemców według obywatelstwa w 2021 r.
Cudzoziemcy, którzy podjęli zatrudnieni w wielkopolskich firmach, to przede wszystkim Ukraińcy (wydano 47,6 tys. zezwoleń na pracę).
Zezwolenia na pracę w woj. wielkopolskim wg narodowości:
- Ukraina – 63,8%,
- Filipiny – 4,3%,
- Białoruś – 3,8%,
- Indie – 3,7%,
- Nepal – 3,2%,
- Mołdawia – 2,8%,
- Uzbekistan – 2,5%,
- pozostałe – 15,9%.
Warto przypomnieć, że zezwoleń na pracę nie potrzebują obywatele państw należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie są więc uwzględnieni w zestawieniu.
Z danych urzędu wynika także, że większość pozwoleń na pracę w Wielkopolsce – aż 73,6% – było wydawanych mężczyznom, co jest zgodne z ogólnopolskim trendem (w Polsce 75,3% zezwoleń otrzymali mężczyźni).
Ponadto, 40,8% obcokrajowców zatrudnianych było do prac prostych, kolejne 27,8% jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a 22,9% w charakterze operatorów i monterów maszyn i urządzeń.
Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom
Jak przypominają twórcy raportu:
Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy w ramach uproszczonej procedury mogą podejmować krótkoterminową pracę w Polsce bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy rejestrowane jest w powiatowym urzędzie pracy przez pracodawcę. Dokument ten uprawnia do wykonywania pracy niesezonowej bez zezwolenia przez okres 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach.
W 2021 r. w województwie wielkopolskim wydano 223,2 tys. świadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Oświadczeń było tym samym o 24,7% więcej niż w 2020 r.
Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy według obywatelstwa cudzoziemców
Podobnie jak w przypadku zezwoleń na pracę, także oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy najczęściej wydawane były obywatelom Ukrainy (182,5 tys. tego typu dokumentów w województwie wielkopolskim).
Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy według obywatelstwa:
- Ukraina – 81,8%,
- Gruzja – 6,8%,
- Białoruś – 4,9%,
- Mołdawia – 4,5%,
- Rosja – 1,8%,
- Armenia – 0,2%.
Największa liczba oświadczeń dotyczyła zatrudnieniu w przetwórstwie przemysłowym (35,2%), transporcie i gospodarce magazynowej (20,5%) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (16,7%).
Zezwolenia na pracę sezonową w 2021 r. według powiatów
W opracowaniu czytamy:
Najwięcej oświadczeń wpisanych do ewidencji powiatowych urzędów pracy (PUP) dotyczyło podjęcia pracy w powiecie poznańskim (72,1 tys. dokumentów, tj. 32,3%) oraz Poznaniu (31,9 tys., tj. 14,2%). Atrakcyjnym miejscem pracy były również powiaty: jarociński (10,2 tys., tj. 4,6%), kępiński (7,3 tys., tj. 3,3%), średzki (7,1 tys., tj. 3,2%), wolsztyński (6,3 tys., tj. 2,8%) i wrzesiński (6,2 tys., tj. 2,8%).
Natomiast najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się praca w powiatach kolskim i wągrowieckim, gdzie wolumen oświadczeń nie przekroczył poziomu 0,9 tys.
Wielkopolska jest chętnie wybierana przez imigrantów zarobkowych z uwagi na bardzo dobre warunki na tutejszym rynku zatrudnienia. To region w Polsce o najniższej stopie bezrobocia w kraju, bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, z silnymi sektorami: przemysłowym i usługowym. Zapoznaj się z danymi dotyczącymi rynku pracy w Poznaniu i innych miejscowościach województwa.
Źródło danych: Urząd Statystyczny w Poznaniu