Czym jest CIT-8?
CIT-8 to formularz zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty przez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Musi być składane do urzędu skarbowego przez wszystkie podmioty, które zobowiązane są do odprowadzania podatku dochodowego.
CIT-8 – dla kogo?
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych do płacenia CIT, a tym samym do składania corocznego zeznania podatkowego CIT-8 zobowiązane są:
• osoby prawne,
• spółki kapitałowe w organizacji,
• jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (m.in. wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświatowe),
• spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
• spółki niemające osobowości prawnej, których siedziba lub zarząd mieści się poza Polską (jeśli zgodnie z przepisami prawa podatkowego państwa, w którym mieści się ich siedziba lub zarząd są traktowane jak osoby prawne i podlegają tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania),
• podatkowe grupy kapitałowe.
W ustawie wymieniono także grupy instytucji, które zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. jednostki skarbu państwa i samorządu terytorialnego, instytucje międzynarodowe i organizacje kościelne.
Kiedy i gdzie składa się CIT-8?
Wypełniony formularz CIT-8 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie. Uwaga! Rok podatkowy nie musi być tożsamy z rokiem kalendarzowym. Podatnik może sam postanowić, od kiedy chce liczyć rok podatkowy i zapisać tę datę w statucie albo umowie spółki. Kolejne lata podatkowe liczy się wtedy, dodając 12 miesięcy do określonej przez płatnika daty. Jednak w przypadku wyboru do rozliczania terminu innego niż rok kalendarzowy, przedsiębiorca zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie urząd, rozliczając CIT po raz pierwszy.
Forma składania CIT-8
Od 2019 r., według jeszcze niedawno obowiązujących przepisów, CIT-8 musiał być dostarczany przez internet, z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W związku ze skargami mniejszych przedsiębiorstw, których nie stać było na podpis elektroniczny lub usługę biura księgowego, od października 2019 r. przywrócona została możliwość złożenia CIT-8 w formie papierowej. Dotyczy to jednak tylko podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT i niepełniących funkcji płatnika na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
CIT-8 w formie papierowej – za jaki okres?
Pomiędzy 25 (kiedy weszła w życie ustawa zmieniająca zapisy o formie składania zeznania CIT-8) a 31 października 2019 r. firmy, które nie złożyły wcześniej zeznania za rok 2018, mogły zrobić to w formie tradycyjnej (ze zwykłym podpisem). Możliwość ta dotyczyła organizacji nieskładających deklaracji w standardowym terminie, ponieważ skorzystały z jego przesunięcia na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Na chwilę obecną sprawozdanie finansowe można składać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej – zmiany przepisów nie określiły, do kiedy obowiązuje możliwość papierowego doręczenia formularza CIT-8.