Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciąża na wychowawczym

Ciąża na wychowawczym

 
Ciąża na wychowawczym

Ciąża na urlopie wychowawczym? Choć z pozoru może nieco komplikować sytuację kobiety, nie jest niczym, czego należałoby się obawiać. Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym wiąże się z szeregiem praw, jakie przysługują każdej pracownicy, zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Matka, która podczas sprawowania opieki z tytułu wychowania dziecka, spodziewa się kolejnego potomka, ma do wyboru kilka rozwiązań. Może pozostać na urlopie wychowawczym do końca jego trwania lub też przerwać go i rozpocząć zwolnienie lekarskie. Sprawdźmy zatem, która opcja będzie najbardziej korzystna.

 

Ciąża na wychowawczym: co kobieta wiedzieć powinna


Urodzenie dziecka to dla wielu kobiet wspaniały i długo wyczekiwany moment. W takiej sytuacji polskie prawo przewiduje możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego. Jest to czas, który młoda mama może poświęcić na realizację prawdopodobnie jednego z najważniejszych zadań, jakie postawi przed nią życie - buduje nie tylko niepowtarzalną więź ze swoim dzieckiem, ale wychowuje i dba o nie. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy kobieta będąc na urlopie wychowawczym dowiaduje się o kolejnej ciąży. Czy przerwanie urlopu wychowawczego w ogóle wchodzi wtedy w grę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Ciąża na urlopie wychowawczym - zasady


Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym zdarza się. Mało tego - nie są to wcale odosobnione przypadki. Kobieta, która znajdzie się w takiej sytuacji powinna być świadoma pewnych zasad. Wszystkie z nich wiążą się bowiem z „konsekwencjami”. Matka, która będąc na urlopie wychowawczym, zaszła w ciążę, musi zmierzyć się między innymi z przepisami regulującymi zależność pomiędzy urlopem wychowawczym a zasiłkiem macierzyńskim. Warto wiedzieć, że ciąża w trakcie urlopu z tytułu wychowania dziecka, nie zmienia nic w ubezpieczeniu mamy spodziewającej się kolejnej pociechy. Oznacza to, że kobieta po urodzeniu potomka nabywa prawa do zasiłku macierzyńskiego. Co jednak ważne, jeśli pracownica zdecyduje się pozostać na urlopie wychowawczym, musi wiedzieć, że otrzyma tylko wspomniany zasiłek macierzyński. Co innego w sytuacji, kiedy ciąża na wychowawczym wiąże się ze zwolnieniem lekarskim. Wówczas w grę wchodzi świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że aby ciężarna miała prawo do zasiłku chorobowego, musi zdecydować się na przerwanie wychowawczego.

 

Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego - czy można przerwać urlop wychowawczy


Rzadko kiedy młode mamy z utęsknieniem czekają na koniec urlopu wychowawczego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy biorą pod uwagę przerwanie wolnego przysługującego im z racji zostania rodzicem. To z kolei najczęściej ma miejsce właśnie w przypadku ciąży w trakcie urlopu wychowawczego. Każda kobieta powinna wiedzieć, że może zrezygnować z niego na dwa sposoby:

    • w dowolnym czasie, za zgodą pracodawcy,
    • po wcześniejszym zawiadomieniu pracodawcy o chęci przerwania wychowawczego - minimum 30 dni przed datą planowanego powrotu do pracy. Co ważne, w tym przypadku pracodawca nie ma prawa odmówić przerwania urlopu.

Wspomniany wyżej powrót do pracy najczęściej oznacza jeden dzień, podczas którego kobieta przedkłada pracodawcy zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Wydaje się to  najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ po przerwaniu urlopu wychowawczego i rozpoczęciu zwolnienia będzie ona otrzymywała zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na czas ciąży. Zdarza się jednak, że młode mamy mają wiele wątpliwości związanych z rezygnacją z urlopu. Obawiają się, że po urodzeniu dziecka, nie będzie on im przysługiwał. Nic bardziej mylnego! Kiedy kobieta urodzi drugie dziecko, automatycznie nabywa prawa do wolnego z tytułu zostania mamą, a po macierzyńskim może oczywiście zdecydować się na urlop wychowawczy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.