Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

 
Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

  

Jak reguluje ciążę Kodeks pracy?

 

Rok 2018 przyniósł wiele kontrowersji wokół kwestii ciążowych. „Ciąża a zwolnienie z pracy” to najczęściej poruszany temat związanym ze zmianami. Przepisy, które zawarte są w Kodeksie pracy, odnoszą się do kobiet zatrudnionych na umowę o pracę. Do tej pory pracujące kobiety, które zaszły w ciążę chronione były mocą prawną przed zwolnieniem z pracy. Proponowane zmiany dotyczące m.in. możliwości zwalania kobiet w ciąży spotkały się z ogromną krytyką. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, zatem być może nic się nie zmieni. Temat ciąży Kodeks pracy, art. 177 reguluje na podstawie ustawy z dnia 26.04.1974, która brzmi:

 § 1

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2

Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31

Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości, lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5

Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika - ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

 

Do tej pory zwolnienie kobiety w ciąży było możliwe jedynie w kilku przypadkach:

  • gdy doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub popełnienia przez kobietę w ciąży przestępstwa, w wyniku którego zapadł prawomocny wyrok sądu;
  • utratę uprawnień do wykonywania pracy z winy pracownicy;
  • likwidacja lub upadłość pracodawcy. 

Nawet w przypadku zwolnień grupowych ciężarna nie może otrzymać wypowiedzenia, natomiast pracodawca może zmienić jej warunki pracy oraz wynagrodzenia. 

 

Co przysługuje kobiecie w ciąży?

 

Jeśli pracujesz na umowie o pracę, możesz skorzystać z kilku przywilejów pracowniczych zarezerwowanych dla kobiet w ciąży. Te przywileje gwarantuje Kodeks pracy. Są to ściśle określone prawa ciężarnej w pracy, do których należą:

  • zwiększona ochrona stosunku pracy; 
  • niewykonywanie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które bezpośrednio mogą mieć wpływ na zdrowie lub przebieg ciąży; 
  • skrócony czas pracy przy monitorze ekranowym; 
  • zwolnienie z pracy na zlecone badania lekarskie związane z ciążą bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, z zachowaniem wynagrodzenia;
  • niewykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych;
  • niewykonywanie pracy w porze nocnej;
  • niewykonywanie delegacji poza miejscem stałej pracy bez zgody ciężarnej.

 

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

 

Kodeks pracy nie reguluje jednoznacznie,kiedy należy poinformować pracodawcę o stanie ciąży. Nie ma także jednoznacznie określonego obowiązku informowania o ciąży w ogóle. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu pracy im wcześnie o tym powiesz, tym lepiej dla ciebie. Uzyskasz wtedy automatycznie wszelkie prawa przysługujące kobiecie w ciąży i wejdziesz w stan ochronny. Pamiętaj, że musisz mieć zaświadczenie o ciąży do pracy, wtedy pracodawca automatycznie ustala dla ciebie nowe zasady pracy. 

 

Nowa praca a ciąża

 

„Ciąża a zwolnienie”, „nowa praca a ciąża" to tematy, które często spędzają sen z powiek paniom dopiero rozpoczynającym nową pracę. Czy kobiety, które dopiero rozpoczęły nową pracę i dowiadują się, że są w ciąży, mogą liczyć na ochronę i wsparcie? O tym, co przysługuje kobiecie w ciąży, mówi Kodeks pracy:

- Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy do dnia porodu z kobietą będąca w ciąży na okresie próbnym poniżej jednego miesiąca, bez względu na wiek ciąży oraz jej stan. 

- Kobieta będąca w ciąży na okresie próbnym powyżej jednego miesiąca, może liczyć na przedłużenie umowy do dnia porodu pod warunkiem, że jest po trzecim miesiącu ciąży, w tym trzeci miesiąc ciąży mija najpóźniej w dniu porodu.

- Nie ma prawnych przeszkód, aby po okresie próbnym podpisać umowę na czas określony lub nieokreślony z kobietą będącą w ciąży.

 

Sytuacja się zmienia, gdy pracujesz na umowę na zastępstwo. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu. W momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej lub, gdy kończy się twoja umowa, zostaje rozwiązany stosunek pracy zawarty na czas określony zastępstwa. Zatrudnienie pracownika w ciąży na podstawie umowy o pracę daje przywilej ubezpieczenia społecznego oraz możliwość korzystania ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Takie umowy najczęściej podlegają kontroli zusowskiej, gdyż często dochodzi do nadużyć z tego tytułu. 

 

Prace wzbronione kobietom w ciąży 

 

Kobiety będące w ciąży nie mogą wykonywać wszystkich prac, które wykonywały do tej pory m.in.: nie mogą pracować w nocy, w godzinach nadliczbowych oraz wykonywać prac stwarzających zagrożenie. Jednak obszar prac wzbronionych kobietom w ciąży jest jeszcze większy. 

 

Według rozporządzenia Rady Ministrów do prac wzbronionych zalicza się m.in.:

  • prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej,
  • prace w pozycji wymuszonej,
  • prace w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15° C,
  • prace w hałasie i drganiach o wartościach podanych w ww. rozporządzeniu,
  • prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym, określonych w odrębnych przepisach,
  • prace w narażeniu na wymienione w rozporządzeniu substancje chemiczne niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy,
  • prace w wymuszonym rytmie pracy.

 

Dlatego też pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do pracownicy w ciąży, by wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia dla zdrowia z zachowaniem bezpieczeństwa pracy. Jeżeli niemożliwe jest skrócenie czasu pracy lub dostosowanie warunków, pracodawca ma w obowiązku przenieść pracownicę w ciąży do innej pracy. Z kolei, gdy nie ma możliwości przeniesienia, musi ją zwolnić z obowiązku pracy na czas niezbędny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. 

 

 Wynagrodzenie w czasie ciąży  

 

Ciąża sama w sobie nie jest podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego. O zasadności wystawienia zwolnienia decyduje lekarz. Ocena stanu zdrowia ciężarnej oraz wyniki jej badań stanowią uzasadnienie druku ZUS ZLA opatrzonego kodem B (dawne L4). Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownicy w ciąży, która przebywa na zwolnieniu, można obliczyć, korzystając z kalkulatora dostępnego przykładowo tutaj. Przechodząc na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży, przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługuje ci pełne wynagrodzenie chorobowe. Pensję na zwolnieniu w ciąży wypłaca początkowo pracodawca. Jej wysokość wynosi 100%. Po 33 dniach obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na ZUS. Będąc w ciąży, możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni. Taka liczba dni uprawnia cię do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeżeli ten okres się wydłuży, możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenia chorobowe, które przypadają na czas ciąży, wynoszą 100%. Świadczenia ZUS w ciąży ustalane są na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać bezpośrednio w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?