Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

 
Ciąża a praca. Kodeks pracy, kiedy powiedzieć o ciąży, nowa praca oraz wynagrodzenie - przydatne informacje

  

Jak reguluje ciążę Kodeks pracy?

 

Rok 2018 przyniósł wiele kontrowersji wokół kwestii ciążowych. „Ciąża a zwolnienie z pracy” to najczęściej poruszany temat związanym ze zmianami. Przepisy, które zawarte są w Kodeksie pracy, odnoszą się do kobiet zatrudnionych na umowę o pracę. Do tej pory pracujące kobiety, które zaszły w ciążę chronione były mocą prawną przed zwolnieniem z pracy. Proponowane zmiany dotyczące m.in. możliwości zwalania kobiet w ciąży spotkały się z ogromną krytyką. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, zatem być może nic się nie zmieni. Temat ciąży Kodeks pracy, art. 177 reguluje na podstawie ustawy z dnia 26.04.1974, która brzmi:

 § 1

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2

Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31

Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości, lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5

Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika - ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

 

Do tej pory zwolnienie kobiety w ciąży było możliwe jedynie w kilku przypadkach:

  • gdy doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub popełnienia przez kobietę w ciąży przestępstwa, w wyniku którego zapadł prawomocny wyrok sądu;
  • utratę uprawnień do wykonywania pracy z winy pracownicy;
  • likwidacja lub upadłość pracodawcy. 

Nawet w przypadku zwolnień grupowych ciężarna nie może otrzymać wypowiedzenia, natomiast pracodawca może zmienić jej warunki pracy oraz wynagrodzenia. 

 

Co przysługuje kobiecie w ciąży?

 

Jeśli pracujesz na umowie o pracę, możesz skorzystać z kilku przywilejów pracowniczych zarezerwowanych dla kobiet w ciąży. Te przywileje gwarantuje Kodeks pracy. Są to ściśle określone prawa ciężarnej w pracy, do których należą:

  • zwiększona ochrona stosunku pracy; 
  • niewykonywanie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które bezpośrednio mogą mieć wpływ na zdrowie lub przebieg ciąży; 
  • skrócony czas pracy przy monitorze ekranowym; 
  • zwolnienie z pracy na zlecone badania lekarskie związane z ciążą bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, z zachowaniem wynagrodzenia;
  • niewykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych;
  • niewykonywanie pracy w porze nocnej;
  • niewykonywanie delegacji poza miejscem stałej pracy bez zgody ciężarnej.

 

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

 

Kodeks pracy nie reguluje jednoznacznie,kiedy należy poinformować pracodawcę o stanie ciąży. Nie ma także jednoznacznie określonego obowiązku informowania o ciąży w ogóle. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu pracy im wcześnie o tym powiesz, tym lepiej dla ciebie. Uzyskasz wtedy automatycznie wszelkie prawa przysługujące kobiecie w ciąży i wejdziesz w stan ochronny. Pamiętaj, że musisz mieć zaświadczenie o ciąży do pracy, wtedy pracodawca automatycznie ustala dla ciebie nowe zasady pracy. 

 

Nowa praca a ciąża

 

„Ciąża a zwolnienie”, „nowa praca a ciąża" to tematy, które często spędzają sen z powiek paniom dopiero rozpoczynającym nową pracę. Czy kobiety, które dopiero rozpoczęły nową pracę i dowiadują się, że są w ciąży, mogą liczyć na ochronę i wsparcie? O tym, co przysługuje kobiecie w ciąży, mówi Kodeks pracy:

- Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy do dnia porodu z kobietą będąca w ciąży na okresie próbnym poniżej jednego miesiąca, bez względu na wiek ciąży oraz jej stan. 

- Kobieta będąca w ciąży na okresie próbnym powyżej jednego miesiąca, może liczyć na przedłużenie umowy do dnia porodu pod warunkiem, że jest po trzecim miesiącu ciąży, w tym trzeci miesiąc ciąży mija najpóźniej w dniu porodu.

- Nie ma prawnych przeszkód, aby po okresie próbnym podpisać umowę na czas określony lub nieokreślony z kobietą będącą w ciąży.

 

Sytuacja się zmienia, gdy pracujesz na umowę na zastępstwo. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu. W momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej lub, gdy kończy się twoja umowa, zostaje rozwiązany stosunek pracy zawarty na czas określony zastępstwa. Zatrudnienie pracownika w ciąży na podstawie umowy o pracę daje przywilej ubezpieczenia społecznego oraz możliwość korzystania ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Takie umowy najczęściej podlegają kontroli zusowskiej, gdyż często dochodzi do nadużyć z tego tytułu. 

 

Prace wzbronione kobietom w ciąży 

 

Kobiety będące w ciąży nie mogą wykonywać wszystkich prac, które wykonywały do tej pory m.in.: nie mogą pracować w nocy, w godzinach nadliczbowych oraz wykonywać prac stwarzających zagrożenie. Jednak obszar prac wzbronionych kobietom w ciąży jest jeszcze większy. 

 

Według rozporządzenia Rady Ministrów do prac wzbronionych zalicza się m.in.:

  • prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej,
  • prace w pozycji wymuszonej,
  • prace w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15° C,
  • prace w hałasie i drganiach o wartościach podanych w ww. rozporządzeniu,
  • prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym, określonych w odrębnych przepisach,
  • prace w narażeniu na wymienione w rozporządzeniu substancje chemiczne niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy,
  • prace w wymuszonym rytmie pracy.

 

Dlatego też pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do pracownicy w ciąży, by wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia dla zdrowia z zachowaniem bezpieczeństwa pracy. Jeżeli niemożliwe jest skrócenie czasu pracy lub dostosowanie warunków, pracodawca ma w obowiązku przenieść pracownicę w ciąży do innej pracy. Z kolei, gdy nie ma możliwości przeniesienia, musi ją zwolnić z obowiązku pracy na czas niezbędny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. 

 

 Wynagrodzenie w czasie ciąży  

 

Ciąża sama w sobie nie jest podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego. O zasadności wystawienia zwolnienia decyduje lekarz. Ocena stanu zdrowia ciężarnej oraz wyniki jej badań stanowią uzasadnienie druku ZUS ZLA opatrzonego kodem B (dawne L4). Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownicy w ciąży, która przebywa na zwolnieniu, można obliczyć, korzystając z kalkulatora dostępnego przykładowo tutaj. Przechodząc na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży, przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługuje ci pełne wynagrodzenie chorobowe. Pensję na zwolnieniu w ciąży wypłaca początkowo pracodawca. Jej wysokość wynosi 100%. Po 33 dniach obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na ZUS. Będąc w ciąży, możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni. Taka liczba dni uprawnia cię do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeżeli ten okres się wydłuży, możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenia chorobowe, które przypadają na czas ciąży, wynoszą 100%. Świadczenia ZUS w ciąży ustalane są na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać bezpośrednio w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?