Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bootcamp – co to?

Bootcamp – co to?

 
Bootcamp – co to?

IT kusi rynkiem pracownika – wysokimi zarobkami, jasną i krótką ścieżką rozwoju, możliwością pracy zdalnej i licznymi benefitami. Nic więc dziwnego, że o zatrudnienie w branży starają się nie tylko absolwenci informatycznych kierunków studiów, ale także przedstawiciele mało związanych z technologią zawodów, którzy decydują się przekwalifikować. I naturszczycy, i osoby mające już pewną wiedzę, mogą wybierać spośród bogatej oferty firm szkoleniowych. Obok tradycyjnych kursów z programowania popularność w Polsce zdobywają obcobrzmiące bootcampy. Czym są i czy warto w nich uczestniczyć?

 

Spis treści

Bootcamp – co to jest?

 

Angielskie słowo bootcamp pojawiło się na początku XX wieku i jego źródła należy szukać w amerykańskiej metodologii treningów wojskowych. Dosłownie oznacza obóz dla rekrutów. Na trening składają się ćwiczenia fizyczne wykonywane pod okiem trenera, indywidualne, w parach czy drużynach – z elementami rywalizacji. Współcześnie bardzo często określenie bootcamp jest używane nie w kontekście zajęć fizycznych na świeżym powietrzu, ale obok takich terminów, jak szkoła kodowania albo kurs programowania.

 

To bardzo intensywna nauka, często w systemie weekendowym, choć można wybrać także bootcamp online. Nad grupą czuwa mentor, do którego w każdej chwili można zgłosić się z pytaniem. Po kolejnych modułach teoria + praktyka uczestnicy zdają egzaminy. Bardzo często organizatorzy oferują poza nauką programowania także możliwość skonsultowania swojego CV czy portfolio ze specjalistą ds. HR, współpracują z biurem karier lub firmami poszukującymi programistów, by ułatwić kursantom start na rynku pracy.

 

Bootcamp – ile trwa?

 

Bootcampy mogą trwać na przykład weekend albo cztery kolejne weekendy. Rzadko zdarzają się bootcampy wyznaczone na okres powyżej kilku miesięcy, z uwagi na to, że z założenia nauka na tego typu kursach ma być bardzo intensywna, a program realizowany w krótkim czasie. 

 

W przypadku bootcampów internetowych, długość zależy od zakresu materiału. W tym wypadku długość bootcampu często podawana jest w godzinach zegarowych – kursanci sami decydują, którego dnia i o jakiej porze realizują zadania.

 

Bootcamp – jaki wybrać?

 

Poszukując szkoły, można natrafić na hasła typu: Bootcamp z gwarancją pracy, czy Zostań programistą w 3 miesiące. Zamiast kierować się obietnicami, lepiej zdroworozsądkowo przeanalizować za i przeciw konkretnego kursu, sprawdzić, jakie ma opinie, czy program odpowiada temu, czego oczekujemy, szkoleniowcy są zaangażowani, kompetentni oraz czy przekazywana wiedza jest aktualna i pożądana przez pracodawców. 

 

Warto pamiętać, że swoje bootcampy prowadzi obecnie wiele renomowanych uniwersytetów i instytutów – warto wziąć pod uwagę ich ofertę. Certyfikat ukończenia bootcampu prestiżowej uczelni może być bowiem atutem na rynku pracy. 

 

Bootcamp – ile kosztuje?

 

Bootcamp programowania to duży wydatek i wbrew pozorom nie jest gwarancją sukcesu i nie daje gwarancji, że praca programisty tuż po zakończeniu szkolenia będzie nasza. Ceny takich kursów sięgają od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł, dlatego decyzja o zapisaniu się wymaga gruntownego przemyślenia. Inwestycja w naukę może się szybko zwrócić, pod warunkiem, że kursant jest faktycznie zaangażowany w szkolenie. W tej branży bardziej niż jakikolwiek dyplom liczą się bowiem umiejętności, którymi dysponują pracownicy.

 

Bootcamp – czy warto?

 

Na wstępie należy podkreślić, że bootcamp to nauka w szybkim tempie, angażująca czasowo. Zanim więc padnie odpowiedź na pytanie: czy warto?, trzeba przemyśleć, czy mamy możliwość wygospodarowania czasu w weekendy i poza nim – na powtórki materiału, ćwiczenia praktyczne, bez których szybko pozostaniemy w tyle. Podstawy programowania dobrze jest przyswoić jeszcze przed rozpoczęciem kursu, aby łatwiej się wdrożyć w tryb intensywnej nauki.

 

Kurs w trybie bootcampu może sprawdzić się w przypadku osób:

 

  • wysoce zmotywowanych do intensywnej pracy,

  • liczących na szybkie nabycie umiejętności, 

  • gotowych zapłacić nieraz wysoką cenę za szkolenie. 

 

Chcesz rozpocząć pracę programisty, developera czy testera? Dowiedz się, jakie są stereotypy i mity pracy w IT.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?