Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

 
Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

Zablokowany internet w pracy – motywacja pracodawcy


Załóżmy, że pracownik przebywa w biurze 8 godzin. W ciągu tego czasu raz idzie na kawę i robi jedną dłuższą przerwę na lunch. Wychodzi też do sklepu po napój albo batonik, czasem przejdzie się, by rozprostować kości i zadzwonić do żony. Te wszystkie czynności zajmują czas, ale praca przy monitorze wymaga przerw i pracownik ma do nich prawo. Nikt nie może mu nakazać, by przez pełne 8 godzin bez chwili wytchnienia wykonywał swoje obowiązki.

Jeśli jednak w czasie, który teoretycznie powinien przeznaczyć na pracę, gra w gry online, przegląda memy, śmieszne filmiki z kotami bądź prowadzi długie rozmowy ze znajomymi za pośrednictwem komunikatora, to zdecydowanie nadużywa zaufania pracodawcy.

Pojedyncze sytuacje, gdy pracownik zamiast na swoich obowiązkach, skupia się na załatwianiu prywatnych spraw, nie są wyjątkowo szkodliwe. Co więcej czasem łatwiej skoncentrować się na pracy, gdy niecierpiąca zwłoki prywatna sprawa zostanie domknięta. Ale nie należy zapominać, że nawykowe zajmowanie się czymś innym niż pracą przynosi firmie realne straty.

Cyberslacking, bo tak nazywa się korzystanie w prywatnych celach z firmowych komputerów, to od lat powszechne zjawisko. Pracownicy przeglądają portale społecznościowe, sprawdzają prywatne maile, a nawet oglądają całe odcinki seriali. Siłą rzeczy zadania wykonywane są wolniej, a rozproszenie uwagi nie sprzyja efektywności.

 

Blokowanie stron przez pracodawcę – czy ma sens


Jeśli przełożony uzna, że nie ma zaufania do swoich podwładnych, może uniemożliwić im korzystanie ze stron, które nie służą do wykonywania zadań. Najczęściej blokowanie stron internetowych w pracy obejmuje serwisy społecznościowe, YouTube, strony z grami online. Obecnie zdecydowana większość osób dysponuje jednak smartfonem z dostępem do internetu i zablokowanie serwisów na komputerze zamiast wyeliminować problem, sprawi, że zaczną korzystać właśnie z prywatnych urządzeń, w których szef już nic nie zablokuje.

Dodatkowo na wieli internetowych blogach dociekliwy pracownik znajdzie dziesiątki porad typu: „Zablokowany internet w pracy – jak odblokować”. Sam fakt, że ktoś próbuje przechytrzyć szefa i dział IT, obchodząc zabezpieczenia, jest dość niepokojący i równoznaczny z zupełnym brakiem motywacji do wypełniania obowiązków przez taką osobę. Pracodawca ma prawo wyciągnąć z tego konsekwencje i nałożyć na podwładnego, który łamie zasady, sankcje. Pracownicy muszą pamiętać, że blokowanie dostępu do internetu może być stosowane dla bezpieczeństwa firmowych danych, a próby złamania zabezpieczeń narażają firmę na szwank. Co więcej, często pracownicy, którym odcina się dostęp do niektórych serwisów, czują się nadmiernie kontrolowani, co może ich dodatkowo demotywować.

Zatem: blokować czy nie blokować? Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie rozważyć tę kwestię. Jeśli pracownicy nie angażują się w obowiązki, warto pomyśleć, jak wzmocnić ich chęć do pracy. Odpowiedni system motywacyjny może być o wiele skuteczniejszy niż ograniczenie dostępu do internetu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!