Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Biznes gastronomiczny - jak zacząć, jak założyć, czy się opłaca

Biznes gastronomiczny - jak zacząć, jak założyć, czy się opłaca

 
Biznes gastronomiczny - jak zacząć, jak założyć, czy się opłaca

Niejednemu z nas zdarzyło się marzyć o założeniu własnej restauracji lub kawiarenki. Przytulna atmosfera, lekko przygaszone światło, rozmowy gości - wszystko wygląda sielankowo. Jednak co zrobić, by osiągnąć taki stan? Jak w ogóle zacząć karierę w sektorze kulinarnym? Sprawę należy dobrze przeanalizować, ponieważ własna knajpa może albo przynieść ogromne zyski, albo stać się utrapieniem, generującym wysokie straty.

 

Jak założyć punkt gastronomiczny

 

Należy zastanowić się, jaki charakter ma mieć dany punkt gastronomiczny. Czy ma być to nowoczesna restauracja, czy może chcemy otworzyć kebab lub zajazd z tradycyjną polską kuchnią? Proces otwierania małej gastronomii nad morzem będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż na przykład wykwintnej restauracji w centrum Warszawy. Tak samo koszty otwarcia pubu i zezwolenia dotyczące sprzedaży alkoholu będą różniły się od założeń i nakładów finansowych w biznesplanie naleśnikarni. Określając takie podstawy można przystąpić do zakładania działalności.

 

Trzeba wybrać formę prawną - odpowiednie będą wszystkie rodzaje spółek z wyjątkiem spółki partnerskiej.

 

Duże znaczenie ma oczywiście miejsce, w którym zamierzamy prowadzić taki punkt. Łatwość dojazdu, miejsce parkingowe to elementy, które mogą zdecydować o liczbie odwiedzających klientów. Trzeba także zorientować się w konkurencji, mającej swoje lokale w najbliższym otoczeniu. Jeśli będziemy dziesiątym punktem w okolicy sprzedającym zapiekanki, może okazać się to nietrafionym pomysłem. Wtedy warto zastanowić się albo nad zmianą lokalizacji, albo rodzaju serwowanych dań.

 

W przypadku zakładania restauracji lub mniejszego lokalu bardzo ważny jest dobór odpowiedniej kadry. Niejednokrotnie słyszy się od kogoś, że więcej nie pójdzie do danego lokalu „ponieważ obsługa była niemiła”, „kucharz nie zna się na gotowaniu”, „kelner zapomniał o naszym stoliku”. Aby temu zapobiec trzeba znaleźć zaufany personel, który przyczyni się do sukcesu gastronomicznego biznesu.

 

Należy również zwrócić uwagę na wszelkie uwarunkowania prawne, dotyczące lokali gastronomicznych. Tutaj jako podstawę podaje się dwa dokumenty: Ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r . w sprawie higieny środków spożywczych.

 

Mała gastronomia - jak zacząć

 

Jednym z pomysłów na biznes gastronomiczny mogą być tak zwane małe gastronomie. Są to mniejsze lokale, w których jest zaledwie kilka miejsc siedzących. Z reguły podaje się tam jeden rodzaj posiłku (np. kanapki, hot dogi, zapiekanki). Aby taki punkt mógł sprawnie funkcjonować należy dopełnić wszelkich formalności oraz dostosować się do wymagań. Ich syntezę można znaleźć na stronie polskiego rządu:

 

W punktach małej gastronomii powinny się znajdować:

• umywalka do mycia rąk z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą, mydło, ręczniki jednorazowego użytku/suszarka do rąk,
• zapas odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, przechowywany w oddzielnych miejscach,
• sprzęt do utrzymania czystości pomieszczenia i wyposażenia,
• zapas środków do mycia i dezynsekcji w oznakowanych opakowaniach, przechowywany w wydzielonej szafie,
• oddzielne miejsca na odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie osobiste pracowników,
• zlewozmywak dwukomorowy z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą”.

 

Mała gastronomia - czy się opłaca

 

W mała gastronomię, tak jak w prawie każdy biznes, trzeba na początku sporo zainwestować. Wynajem lub zakup lokalu, koszt wyposażenia kuchni w restauracji, zakup produktów i zatrudnienie personelu - to absolutna podstawa. Jeżeli odpowiednio się przygotujemy, składniki będą świeże, produkty smaczne, pracownicy nastawieni na klienta - możemy liczyć na sukces.

 

Gdy obawiamy się, że nasz pomysł może „nie chwycić”, warto rozważyć franczyzę. Prowadzenie małej gastronomii pod logo rozpoznawalnej i cenionej firmy, z pewnością skróci okres wchodzenia na rynek i przekonywania klientów do marki. A tym samym może również przyspieszyć generowanie zysków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Konsultant Serwisowy

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługa klienta w zakresie serwisu i sprzedaży dla agregatów chłodniczych pojazdów dostawczych i ciężarowych. Budowanie i utrzymywanie relacji z klientami. Tworzenie kosztorysów i zarządzanie planowaniem serwisu. Przyjmowanie i...
  • Konsultant ds. blacharsko-lakierniczych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowa obsługa klienta w procesie likwidacji szkód, Dokonywanie kalkulacji i zamawianie części do napraw, Bieżąca komunikacja z klientami o postępach prac, Monitorowanie i kontrolowanie jakości wykonywanych napraw, Zarządzanie dokumentacją i rozliczanie finansowe.
  • Lakiernik Pojazdów

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych i naczep. Przygotowanie elementów do lakierowania. Zachowanie standardów jakości w wykonywanej pracy.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.