Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bierna agresja w pracy – objawy, przyczyny, sposoby na poradzenie sobie z nią

Bierna agresja w pracy – objawy, przyczyny, sposoby na poradzenie sobie z nią

 
Bierna agresja w pracy – objawy, przyczyny, sposoby na poradzenie sobie z nią

Współpracownik powiedział komplement na temat Twojej pracy i nie wiesz, czemu czujesz się nieprzyjemnie? Koleżanka głośno narzeka w zespole, że wszystko jest na jej głowie, dając Ci do zrozumienia, że „chciałaby mieć tyle wolnego czasu co Ty”? Zachowania pasywno-agresywne to częste zjawisko, występujące także w miejscu pracy. Jak rozpoznać tego typu mechanizmy i obronić się przed biernymi agresorami?

 

Spis treści

Bierna agresja – czym jest?

 

Bierna agresja, inaczej zachowania pasywno-agresywne, pojawia się wówczas, gdy dana osoba z jakichś powodów nie chce lub nie potrafi wyrazić zdecydowanego oporu, odmiennego zdania bądź agresji (zależnie od sytuacji i natężenia emocji). Jednocześnie taka osoba ma silną potrzebę ich zamanifestowania, dlatego wybiera bezpieczną dla niej, stłumioną formę agresywnych impulsów. 

 

Bierna agresja – jak rozpoznać?

 

Żeby poradzić sobie z pasywno-agresywnymi zachowaniami, trzeba wiedzieć, jak je rozpoznać. Oto kilka przykładów:

 

  • wplatanie agresywnych uwag w pozornie neutralne, spokojne wypowiedzi, między innymi prawienie złośliwych komplementów, np. w jednej wypowiedzi wskazywanie na czyjeś wady i łagodzenie agresywnej wypowiedzi pozytywnym elementem, („Można to było zrobić szybciej, ale dobra robota”, „Jak na kogoś bez dyplomu inżyniera, dobrze sobie poradziłeś”).

  • rzucanie złośliwych uwag „w przestrzeń”, celowe nieukierunkowanie swojej frustracji,

  • bierne manifestowanie sprzeciwu, np. ignorowanie ludzi lub okoliczności,

  • robienie z siebie ofiary, opowiadanie o swoim poświęceniu,

  • dąsanie się na innych bez wyjaśnienia przyczyny,

  • fałsz w relacjach z innymi – obmawianie w pracy współpracowników za ich plecami i okazywanie im dużej sympatii w bezpośrednich kontaktach,

  • wytykanie błędów na forum publicznym.

 

Bierna agresja w pracy – przyczyny

 

Psycholodzy wskazują na wiele powodów zachowań pasywno-agresywnych. Jednym z nich jest niska samoocena i związany z nią lęk przed odrzuceniem w grupie. Dana osoba boi się jawnie wyrazić swoją złość, ponieważ obawia się, że wówczas przestanie być akceptowana.

 

Bywa także tak, że ktoś nie do końca uświadamia sobie pokłady własnej frustracji i złości. Tłumi negatywne emocje i pozwala sobie jedynie na bardzo ograniczoną formę ich wyrażenia.

 

Bierna agresja – kto ją stosuje?

 

W miejscu pracy zachowania pasywno-agresywne może stosować i przełożony, i osoba na równorzędnym do Ciebie stanowisku, jak i na przykład Twój podwładny. Osoba, która stosuje zachowania pasywno-agresywne chce zwrócić na siebie uwagę, wywrzeć nacisk na otoczenie. Jest niezadowolona z aktualnego stanu rzeczy, niemniej nie ma odwagi, by otwarcie się mu przeciwstawić, zająć jednoznaczne stanowisko, bronić własnego zdania – i dążyć do zmiany. Boi się porażki, odrzucenia, oceny. Taką postawę przyjmują ludzie niezależnie od miejsca zajmowanego w strukturze społecznej, czyli np. hierarchii firmy. 

 

Zwróć uwagę na to, że trudno jest rozpoznać mechanizm zachowań pasywno-agresywnych także u samego siebie / samej siebie. 

 

Bierna agresja – na co uważać?

 

W przypadku, gdy dostrzeżemy u siebie powtarzające się mechanizmy biernej agresji, warto rozważyć psychoterapię. Budowanie poczucia własnej wartości, akceptacja dla wyrażania własnych emocji i poczucie bezpieczeństwa mogą nie przyjść łatwo. Specjalista pomoże nam uzdrowić relacje z otoczeniem i dojść do ładu z własnymi stanami psychicznymi, lepiej zrozumieć własne uczucia, pozbyć się lęków.

 

Co z kolei, kiedy to kolega bądź koleżanka w pracy zachowuje się pasywno-agresywnie? Nie możemy nikomu pomóc na siłę. Jawne wytknięcie źle wpływającej na zespół postawy prawdopodobnie nie przyniesie pożądanych efektów. Taka osoba każdą krytykę odbierze bardzo osobiście i może zechcieć odpłacić się w przyszłości kolejnymi zachowaniami pasywno-agresywnymi. Zamiast oceniać, postarajmy się więc prowadzić rozmowę z biernym agresorem w taki sposób, by nie budzić w nim poczucia zagrożenia. Jeśli ktoś taki rzucił złośliwą uwagę w przestrzeń, zadawajmy pytania – dlaczego tak myśli? Co jest powodem takiego stanu rzeczy, który mu się nie podoba? Co można zrobić?

 

BIERNA AGRESJA – JAK SIĘ PRZED NIĄ BRONIĆ?

 

Jeśli jesteśmy przełożonymi osoby z zachowaniami biernej agresji, zapraszajmy ją na rozmowy w cztery oczy i pytajmy – spokojnie, nie przeprowadzając psychologicznej diagnozy! – czy ma jakieś wątpliwości co do podziału zadań w zespole, przyszły jej do głowy pomysły, jak można usprawnić pracę, czy zauważa coś niepokojącego w realizacji projektu, co innym mogło umknąć, gdzie widzi zagrożenia.

 

Zadbajmy też o to, by w relacje z biernym agresorem zostało włączonych jak najwięcej członków zespołu. Im większe poczucie akceptacji ze strony innych, tym mniej zachowań pasywno-agresywnych u danej osoby. Zła atmosfera w pracy nie pomaga w rozwiązywaniu problemów w zespole, na początek postarajmy się więc ją polepszyć i zbudować wzajemne zaufanie.

 

Jeśli te wszystkie środki nie działają, postarajmy się chronić własne interesy. Ignorujmy pasywną agresję, brońmy własnego zdania na forum publicznym, dołączajmy kopię do przełożonego do firmowej korespondencji z pasywnym agresorem, starajmy się, by wszystkie kontakty z kimś takim miały charakter jawny i oficjalny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.