Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bielsko-Biała: rynek pracy – jak wygląda?

Bielsko-Biała: rynek pracy – jak wygląda?

 
Bielsko-Biała: rynek pracy – jak wygląda?

Bielsko-Biała leży w południowej części województwa śląskiego, stanowi centrum aglomeracji bielskiej, siedzibę władz powiatu bielskiego. To spory ośrodek gospodarczo-administracyjny, akademicki i kulturalny regionu. Ze względu na swoje położenie przy krajowych i międzynarodowych trasach wiodących do przejść granicznych z Czechami w Cieszynie oraz ze Słowacją w Zwardoniu Bielsko-Biała stanowi ważny węzeł komunikacyjny Śląska. Jest też atrakcyjnym kierunkiem do prowadzenia biznesu, docenianym przez polskich i zagranicznych inwestorów. Jak wygląda tutejszy rynek pracy, jakie jest zapotrzebowanie pracodawców oraz co o sytuacji zawodowej bielszczan mówią statystyki bezrobocia w Bielsku-Białej?

 

Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego jest jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych wskaźników kondycji rynku zatrudnienia. Jej spadek to dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy w danym regionie, natomiast wzrost świadczy o stagnacji gospodarki. Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że o zatrudnienie było coraz łatwiej. W wielu branżach mówiono o panującym rynku pracownika, a więc sytuacji, w której to kandydaci dyktują warunki, a pracodawcy muszą dokładać wielu starań, by przyciągnąć wykwalifikowaną kadrę. Przykładami takich sektorów są choćby budownictwo czy ciągle rozwijające się IT.

 

Niestety w 2020 r. rynek pracy w Polsce, podobnie jak w całej Europie, znacznie się zmienił. Na skutek obostrzeń i lockdownu wprowadzonego w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 wielu pracodawców zdecydowało się ograniczyć zatrudnienie, część firm została zamknięta. Poszukiwanie pracy dla wielu osób stało się znacznie trudniejsze niż choćby w 2019 r. Potwierdza to stopa bezrobocia w województwie śląskim, Polsce i w Bielsku-Białej. Porównajmy dane w perspektywie czasowej.

 

Stopa bezrobocia na koniec I półrocza (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego)

 

2019:

  • Polska – 5,3%,
  • województwo śląskie – 3,9%
  • Bielsko-Biała – 1,8%;

2020 r.:

  • Polska – 6,1%,
  • województwo śląskie – 4,7%,
  • Bielsko-Biała – 2,5%;

2021 r.:

  • Polska – 5,9%,
  • województwo śląskie – 4,8%,
  • Bielsko-Biała – 2,7%.

W czerwcu 2019 r. liczba bezrobotnych w Bielsku-Białej wynosiła 2 tys., w 2020 r. 2,6 tys., natomiast na koniec I półrocza 2020 r. – 2,8 tys. Jak widać, sytuacja jest trudniejsza, jednak wskaźnik bezrobocia oraz liczba osób bezrobotnych w 2021 r. nie rosną już tak gwałtownie jak w roku 2020. Co więcej, część kandydatów powinna bez większych trudności znaleźć pracę w Bielsku-Białej od zaraz. Mowa o przedstawicielach zawodów deficytowych, których w badaniu Barometr zawodów wskazano aż 31.

 

Zawody deficytowe – Bielsko-Biała

 

Publikacja badania Barometr zawodów, którą co roku zleca resort pracy, stanowi cenną wskazówkę dla osób poszukujących zatrudnienia i zainteresowanych sytuacją na lokalnych rynkach pracy. Z prognozy na 2021 r. wynika, że w Bielsku-Białej oferty pracy czekają w różnorodnych obszarach.

 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się:

  • pracownicy zakładów przemysłowych – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, kamieniarze, pracownicy przetwórstwa metali, spawacze, ślusarze, pracownicy przetwórstwa spożywczego, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • z branży budowlanej – dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • z branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, listonosze i kurierzy, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • z branży usług medycznych i opiekuńczych – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
  • z sektora edukacyjnego – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • z gastronomii – kelnerzy i barmani, pomoce kuchenne,
  • z innych obszarów zawodowych – pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy.

 

Zawody nadwyżkowe – Bielsko-Biała

 

W prognozie na 2021 r. eksperci nie wskazali żadnych zawodów z nadwyżką. Co ciekawe jednak, w 2020 r. było kilka takich profesji. Rynek pracy w ciągu roku zmienił się zatem na korzyść:

  • biologów, biotechnologów, biochemików,
  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
  • pracowników ds. ochrony środowiska i bhp,
  • pracowników ds. techniki dentystycznej.

Wyżej wymienione zawody znalazły się w grupie cechującej się równowagą popytu i podaży pracy. Warto też wspomnieć o zmianach w grupie zawodów deficytowych. W badaniu na 2020 r. wyszczególniono jeden zawód z największymi brakami chętnych do pracy i posiadających wymagane uprawnienia kandydatów – mowa o kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Spadła też liczba zawodów deficytowych – w 2020 r. było ich 46, w 2021 r. – 31.

 

Osoby poszukujące pracy w Bielsku-Białej mogą skorzystać z pomocy PUP:

  • Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej

Adres: ul. Partyzantów 55, 43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 496-51-50
e-mail: sekretariat@pup-bielsko.pl
nazwa skrytki ePUAP: /PUP_Bielsko-Biala/SkrytkaESP.

 

Urząd ma także swoją filię w Czechowicach-Dziedzicach:

  • Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Czechowicach-Dziedzicach

Adres: ul. Kopcia 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice

tel. 32-215-33-12

e-mail filia@pup-bielsko.pl.

 

Warto jednak szukanie pracy prowadzić przede wszystkim na własną rękę, przeglądając aktualne oferty na dobrym portalu z ogłoszeniami. Przykładowo na praca.pl znaleźć można ponad 3,4 tys. propozycji zatrudnienia w województwie śląskim, z czego prawie 200 to ogłoszenia: Bielsko-Biała – praca! Jest więc w czym wybierać.

 

Bielsko-Biała – firmy, rozwinięte branże w mieście

 

Jak wspomniano na wstępie, Bielsko-Biała to atrakcyjny kierunek inwestycyjny. Strategiczne położenie blisko krajowych granic, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, liczne instytucje otoczenia biznesu i przyjazny klimat inwestycyjny są niewątpliwymi atutami miasta. Przedsiębiorczość wspierają m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – Podstrefa Jastrzębsko-Żorska, Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Regionalnego, BNI, Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej czy Fundacja Startup Podbeskidzie.

 

W SSE działa 19 firm, które łącznie zatrudniają ponad 4,7 tys. pracowników (źródło: Raport o stanie miasta Bielska-Białej za rok 2020, źródło: bielsko-biala.pl). Najwięcej przedsiębiorstw w strefie działa w branży motoryzacyjnej. Poza nią reprezentowane są sektory: meblarski, lotniczy, logistyczny, branże chemiczna i tworzyw sztucznych, usługi dla biznesu.

Gospodarka miasta wciąż się rozwija. Od 2011 r. w każdym roku poza 2018 GUS odnotowywał wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej – z 24 626 w 2011 do 27 075 w 2020 r. (źródło: REGON).

 

Ten pozytywny trend nie zmienia się także w 2021 r. Wg danych na koniec pierwszego półrocza 2021 r. w Bielsku-Białej funkcjonuje 27 333 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowana większość – 96,2% reprezentuje sektor prywatny.

Jak te fakty przekładają się na rynek pracy? W Bielsku-Białej praca czeka w firmach różnej wielkości. Zarejestrowane w REGON podmioty ze względu na przewidywaną liczbę pracowników dzielą się następująco:

  • 0-9 pracujących – 26 139 podmiotów,
  • 10-49 pracujących – 936 podmiotów,
  • 50-249 pracujących – 217 podmiotów,
  • 250-999 pracujących – 40 podmiotów,
  • 1000 lub więcej pracujących – 4 podmioty.

Najwięcej przedsiębiorstw w mieście zajmuje się handlem, usługami naprawy pojazdów (22,1% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej), świadczy działalność profesjonalną, naukową i techniczną (12,2% podmiotów) bądź reprezentuje sektor budownictwa (10,9% podmiotów). 9% ogółu podmiotów w Bielsku-Białej to zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?