Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Barman - zawód, jak zostać barmanem, cechy, zarobki barmana

Barman - zawód, jak zostać barmanem, cechy, zarobki barmana

 
Barman - zawód, jak zostać barmanem, cechy, zarobki barmana

Barman - zawód barman

 

Większości z nas zawód barmana  kojarzy się ze stanowiskiem osoby przyrządzającej drinki i serwującej je przy barze. Najczęściej jest to praca, którą rozpoczyna się popołudniami, a kończy późno w nocy lub nad ranem.

 

Zawód barmana nie jest jednak wyłącznie związany z klubami itp. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie mogą znaleźć zatrudnienie podczas dużych eventów, wesel i imprez okolicznościowych.

 

Warto dodać, że zawód barmana został również opisany na Wortalu Publicznych Służb Synteza jego obowiązków jest tam bardziej rozbudowana. Wg niej barman: „Przygotowuje, eksponuje, wydaje (sprzedaje) oraz serwuje konsumentom towary handlowe, wyroby kulinarne i napoje w różnego typu bufetach i barach otwartej i zamkniętej sieci placówek gastronomicznych”.

 

Barman - cechy

 

Obojętnie, jaki zakres (z wyżej wymienionych) obowiązków przysługuje barmanowi, musi on wykazać się pewnymi podstawowymi cechami.

 

Jego praca, to przede wszystkim kontakt z ludźmi. Musi więc być osobą otwartą, komunikatywną i nastawioną na pomoc klientom. Inne, ważne cechy barmana to uczciwość, wysoka kultura osobista i opanowanie, wyrozumiałość, ale i asertywność lub nawet umiejętność negocjacji (np. w przypadku klientów, którym już nie powinno sprzedawać się alkoholu).

 

Osoba na tym stanowisku musi być dobrze zorganizowana. Zdecydowanie na korzyść działa szybkość i sprawność obsługi klienta. Praca barmana to także obsługa płatności podczas trwania zmiany i rozliczanie kas.

 

Jak zostać barmanem

 

Do zawodu barmana przygotowują różnego rodzaju kursy. Dużo zależy od rodzaju lokalu, w którym jest możliwość podjęcia pracy barmana. Czasami można znaleźć zatrudnienie, nie posiadając szkoleń, ani nawet doświadczenia. Jednak im większy prestiż lokalu, tym wymagania są większe.


Jeśli ktoś się zastanawia, jak zostać barmanem w najlepszych lokalach w mieście, powinien postawić na zdobywanie doświadczenia oraz doszkalanie się. Często podstawowe kursy barmańskie można poszerzyć o dodatkowe szkolenia (np. sommelierskie). Oprócz tego organizowane są różnego rodzaju konkursy barmanów, o zakresie lokalnym lub międzynarodowym. Wygrana lub nawet sam udział mogą poszerzyć możliwości pracy.

 

Ile zarabia barman

 

To, ile zarabia barman, w dużej mierze będzie zależało od wyżej wymienionych czynników. Im większe doświadczenie, liczba szkoleń, tym większe szanse na zatrudnienie w lepszym obiekcie oraz na wyższe wynagrodzenie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że wpływ na wysokość zarobków będzie miała lokalizacja restauracji, baru czy hotelu. Np. w Krakowie czy w Warszawie barman będzie miał zdecydowanie więcej możliwości (imprez, eventów, ale też samych lokali) niż np. w mniejszej miejscowości.

 

Oczywiście, ważnym składnikiem wypłaty są napiwki. Tutaj dużą rolę odgrywa osobowość zarówno pracownika, jak i klientów. Zatem przy niesprzyjających warunkach, datki gości mogą być zerowe, za to przy odpowiednich okolicznościach przewyższą nawet podstawę zarobków barmana.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!