Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Audyt w firmie – definicja, zakres, korzyści

Audyt w firmie – definicja, zakres, korzyści

 
Audyt w firmie – definicja, zakres, korzyści

Doskonalenie działalności firmy, wprowadzenie innowacji technologicznych czy chociażby sprostanie przepisom i uzyskanie wymaganych certyfikatów do działalności regulowanej może wymagać przeprowadzenia audytu. Analiza procesów zachodzących w organizacji sprzyja zwiększaniu przewagi konkurencyjnej, a niekiedy jest wymagana przepisami prawa. Sprawdź, czym jest audyt, kto go przeprowadza, jaki może być cel i zakres audytu.

 

Spis treści

Co to jest audyt – rodzaje audytów

 

Audyt w firmie to rozbudowany proces polegający na analizie i ocenie poszczególnych obszarów funkcjonowania organizacji – ich wydajności i zgodności z obowiązującymi przepisami, standardami rynkowymi, zaleceniami ekspertów, dobrymi praktykami w branży itp., zależnie od przedmiotu audytu. Przykładowo, praca w audycie finansowym skupia się na sprawdzaniu zgodności z prawem procedur księgowych czy sprawozdań finansowych. Audyt może być przeprowadzany w celu weryfikacji efektywności wdrażanych zmian bądź określenia obszarów, które należy zoptymalizować.

 

Najczęściej przeprowadzany audyt firmy to:

 

  • audyt finansowy;

  • audyt operacyjny;

  • audyt prawny;

  • audyt IT;

  • audyt SEO;
  • audyt personalny.

 

Audyty ze względu na ich przedmiot można podzielić także na:

 

  • audyt systemu;

  • audyt procesu;

  • audyt wyrobu;

  • audyt dokumentacji;

  • audyt procedury.

 

Audyt w firmie – po co się wykonuje?

 

Audyty wykonywane w firmach to obiektywna analiza działalności organizacji – porównanie celu podejmowanych działań z jego faktyczną realizacją oraz identyfikacja nieprawidłowości / zagrożeń i rekomendacja zmian do wdrożenia. Audyt firmy pozwala ustalić, czy wybrane środki są skuteczne, a z których lepiej zrezygnować na rzecz innych.

 

Czytaj takżeWork life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

 

Audyt w firmie – jak wygląda?

 

Firmowy audyt może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny. Audyt wewnętrzny skupia się na różnych aspektach działalności przedsiębiorstwa – od zarządzania ryzykiem do efektywności operacyjnej – i jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego pracownika. Z kolei zewnętrzny audytor firmowy to niezależny przedstawiciel akredytowanej jednostki certyfikującej lub instytucji państwowej. Odpowiada on za kontrolę funkcjonujących w organizacji procesów pod kątem zgodności z prawem czy przyjętymi normami.

 

Audyty odbywają się w siedzibie bądź na terenie firmy, gdzie audytor (np. w przypadku audytu finansowego może to być biegły rewident) ma dostęp do wymaganej dokumentacji. Jednak możliwy jest również audyt zdalny, podczas którego audytor dokonuje zdalnej analizy dokumentacji.

 

 

Audyt w firmie – korzyści

 

Prawidłowo przeprowadzony audyt firmy to nie tylko środek kontroli działalności przedsiębiorstwa, ale także skuteczny sposób na optymalizację procesów biznesowych. Korzyści z audytu to m.in.:

 

  • kompleksowe porównanie przyjętych celów z efektami prowadzonych działań;

  • możliwość rozwoju organizacji w sposób tworzący wartość dodaną;

  • wskazanie słabych i mocnych stron firmy;

  • określenie czynników ryzyka i opracowanie środków zapobiegawczych, 

  • optymalizacja systemu zarządzania zasobami ludzkimi i materialnymi.

 

Czym się kończy audyt?

 

Przeprowadzony audyt zamyka spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa np. kierownictwem. W jego trakcie przedstawiane są wyniki audytu. Niezależna ocena organizacji, jaką jest audyt w firmie, powinna zostać zakończona raportem zawierającym zgodności i niezgodności względem badanego obszaru, na przykład przestrzegania przepisów prawa, finansów czy danych obszarów działalności. W dokumencie należy uwzględnić też wytyczne odnośnie rekomendowanych procesów i standardów.

 

Audyt w firmie – przykład

 

Audyt może dotyczyć dowolnego obszaru organizacji – od stosowanych procedur księgowych po jakość systemów informatycznych. Jedną z kwestii, którymi może zająć się audytor firmowy, jest audyt operacyjny. Celem audytu tego typu jest ocena efektywności procesów operacyjnych, a jego forma uzależniona jest od specyfiki działalności danej organizacji. Nadrzędnym celem jest wykrycie obszarów pozwalających na ulepszenie procesów, optymalizację kosztów czy zwiększenie wydajności pracy w przedsiębiorstwie.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Audyt w firmie – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile trwa audyt?

 

Standardowy czas trwania audytu wynosi od kilku dni do kilku tygodni, ale może ulec wydłużeniu. Czas ten zależy między innymi od wielkości przedsiębiorstwa, ilości badanych procesów i ich stopnia skomplikowania.

 

  • Kto zleca audyt?

 

Audyt może zostać zlecony przez samego przedsiębiorcę, który chce sprawdzić skuteczność wdrażanych rozwiązań czy określić obszary wymagające optymalizacji. Zlecany jest też przez kontrahentów lub jednostki certyfikujące. Audyt firmy może również być obowiązkiem ustawowym (na przykład dla spółek akcyjnych).

 

  • Kto przeprowadza audyt?

 

Audyt może być elementem systematycznej kontroli wewnętrznej. Ponadto wiele przedsiębiorstw, w celu uzyskania jak najbardziej bezstronnej perspektywy, zleca audyty zewnętrzne firmom, które specjalizują się w usługach audytorskich.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu;
  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.