Rozszerzona rzeczywistość – co to jest?
Rozszerzona rzeczywistość (AR – ang. augmented reality) to system należący do osiągnięć nowych technologii. Polega na połączeniu świata realnego z wirtualnym. Synchronizacja odbywa się w czasie rzeczywistym, za pomocą aplikacji w smartfonach, specjalnych okularów, a także soczewek kontaktowych. Obok tego rozwiązania, mamy jeszcze do czynienia z rzeczywistością wirtualną VR, która całkowicie odcina użytkownika od świata realnego, prezentując jedynie środowisko cyfrowe.
AR nie jest jeszcze produktem skończonym. Nieustannie trwają prace nad tym, by usprawnić jakość połączenia dwóch odmiennych światów za pomocą stosowanych urządzeń. Polepszenie płynności synchronizacji, udoskonalanie efektów wizualnych, wprowadzanie nowych pomysłów zastosowania takiego systemu jest teraz na celowników zarówno gigantów technologicznych, jak i nowo powstających start-upów.
Możliwości, jakie daje rozszerzona rzeczywistość
Dlaczego tak wiele inwestuje się w tę branżę? Wizualizacja świata cyfrowego w rzeczywistym ma zastosowanie w wielu różnorodnych dziedzinach – począwszy od wojskowej i medycznej, kończąc na rozwiązaniach typowo rozrywkowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:
- najbardziej podstawowa koncepcja to wyświetlanie wszelakich informacji, danych historycznych, statystycznych, technicznych itd., które odnoszą się do obserwowanych elementów. Można na przykład dowiedzieć się faktów na temat obiektów muzealnych, urządzeń;
- tego typu innowacje technologiczne mogą być bardzo przydatne w branży architektonicznej oraz wnętrzarskiej dla wizualizacji projektowanych brył budynków w istniejącej już przestrzeni, czy odmienionego wykończenia funkcjonującego już pomieszczenia;
- rzeczywistość rozszerzoną można wykorzystać do analizowania terenu, stąd zastosowanie jej w lotnictwie albo w wojsku;
- technologie przyszłości rozwijane są także w kierunku medycyny. Nie inaczej jest z AR, która może służyć do mapowania mózgu, pokazywać ukryte narządy itp.
- AR ułatwia poszukiwanie różnych obiektów w przestrzeni miejskiej – przystanków, urzędów, ulic, a nawet barów czy konkretnej sieci sklepów;
- aplikacje rozszerzonej rzeczywistości są w stanie pokazać nam rozkład gwiazd i konstelacji na niebie – dzięki niej wiemy, czy patrzymy na Wielką Niedźwiedzicę, czy Pas Oriona, co za godzinę pojawi się w zasięgu naszego wzroku, a co jest już poza naszym zasięgiem;
- opisując tak zaawansowane technologie jak łączenie światów rzeczywistego i wirtualnego, nie można zapomnieć o przemyśle rozrywkowym, grach, które angażują użytkownika w cyfrowe wyzwania, ulokowane w jego codziennym świecie.
Oprócz oczywistych korzyści, jakie daje wirtualna prezentacja różnych obrazów i informacji w rzeczywistości, rozwój AR ma wpłynąć także na lepszą produktywność, oszczędność czasu i finansów. Pracownik, który nosząc okulary, będzie miał podane od razu wszystkie niezbędne dane, z pewnością szybciej wykona zadanie, omijając cały proces wyszukiwania informacji.