Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Amortyzacja podatkowa - definicja, metoda, stawki

Amortyzacja podatkowa - definicja, metoda, stawki

 
Amortyzacja podatkowa - definicja, metoda, stawki

Amortyzacja jest jednym z kosztów uwzględnianych w rachunku zysków i strat w przedsiębiorstwie. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: amortyzacja bilansowa i podatkowa. Czym się one różnią? Na czym polega ta druga? Jakie są metody amortyzacji podatkowej i jakie wyróżniamy stawki?

 

Amortyzacja podatkowa - definicja

 

Amortyzacja, zarówno w prawie podatkowym, jak i bilansowym, oznacza zmniejszenie wartości środka trwałego, wartości niematerialnych, a także prawnych na skutek jego zużycia. Z definicji, amortyzacja podatkowa jest pieniężnym wyrażeniem stopniowego zużywania się środków trwałych w przedsiębiorstwie. Dotyczy ona także tych zasobów, które są dzierżawione lub wynajmowane.

Zasady amortyzacji podatkowej definiuje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. To w niej znajdziemy między innymi wykaz składników podlegających amortyzacji, jak i tych, których podatnik amortyzować nie może. Ten sam dokument reguluje także sposób uwzględniania amortyzacji do wyliczenia podatku dochodowego.

W kontekście zmniejszania wartości podatkowej środka trwałego bardzo często możemy spotkać się także z rozgraniczeniem: amortyzacja a umorzenie. Różnice pomiędzy obiema formami są znaczące. Warto wiedzieć, że w przypadku amortyzacji mamy do czynienia ze zużyciem środków od początku danego roku do chwili obecnej, natomiast o umorzeniu możemy mówić w przypadku zużycia środków trwałych od samego początku ich używania.

 

Metody amortyzacji podatkowej


W przypadku wszystkich środków trwałych, naturalną koleją rzeczy jest stopniowe tracenie przez nie wartości. Najczęściej będzie to efektem eksploatacji, ale może mieć także związek z technologicznym starzeniem. Właśnie tutaj swoje zastosowanie znajduje amortyzacja, która polega na systematycznych wliczaniu określonej kwoty w koszty firmy, aż do całkowitego zużycia środka. W tym miejscu warto zaznaczyć, że księgowanie amortyzacji dotyczy środków trwałych, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok.

W praktyce istnieją różne rodzaje amortyzacji podatkowej. Wybór nie należy jednak do podatnika, ponieważ okoliczności ich stosowania zostały szczegółowo ujęte w przepisach. Zatem, jakie są metody amortyzacji podatkowej? W świetle prawa wyróżnia się metodę liniową, degresywną, indywidualną, a także metodę jednorazowej amortyzacji.

Za podstawową metodę amortyzacji uznaje się jednak tę pierwszą. Według niej, podstawa jest taka sama każdego roku, co oznacza, że środek zużywa się równomiernie. W przypadku drugiej z wymienionych metod, amortyzacja naliczana jest od mniejszej podstawy, czyli jest ona pomniejszona o dokonane w roku poprzednim odpisy amortyzacyjne. Metoda indywidualna zakłada z kolei sytuację, w której odpisy amortyzacyjne dokonywane są poprzez równomierne składki od wartości początkowej środka trwałego, a ich stawka jest określana indywidualnie przez podatnika. Ostatnia z metod to metoda jednorazowej amortyzacji, często nazywana metodą uproszczoną. Jest ona dopuszczalna jedynie w przypadku zakupu środków trwałych, które są fabrycznie nowe, a wartość początkowa zamortyzowanego środka wynosi co najmniej 10 tys. zł.

 

Stawki amortyzacji podatkowej


Jedną z naczelnych różnic pomiędzy amortyzacją bilansową a podatkową, jest odmienny sposób ustalania stawki amortyzacji. W przypadku tej pierwszej (regulowanej przez ustawę o rachunkowości) brak jest konkretnego określenia stawki. Decyzję o tym podejmuje kierownik danego przedsiębiorstwa, a stawka uzależniona powinna być od szacowanej ekonomicznej użyteczności środka trwałego.

Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku omawianego rodzaju amortyzacji. Stawki amortyzacji podatkowej znajdziemy w tabelach stanowiących załącznik do ustawy o podatku dochodowym. Wykaz rocznych stawek oparty jest na Klasyfikacji Środków Trwałych. Warto wiedzieć także, że każdy rodzaj środka trwałego ma ustaloną roczną stawkę amortyzacyjną, która stanowi określony procent wartości pieniężnej. To właśnie na tej podstawie ustalany jest okres, przez który dany środek trwały może być amortyzowany.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?