Jak zostać agentem ubezpieczeniowym
Głównym zadaniem agenta ubezpieczeniowego jest pośrednictwo między firmami ubezpieczeniowymi a osobami, które są zainteresowane zakupem polis. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Potrzebne są między innymi: duża wiedza na temat ofert różnych przedsiębiorstw, zdolności interpersonalne, konsekwencja w działaniu, inicjatywa, kreatywność oraz nastawienie na cel. Samo podpisanie umowy jest właściwie zwieńczeniem całego procesu, który polega na wyszukiwaniu potencjalnych klientów oraz prezentowaniu ofert.
Jak zatem zostać agentem ubezpieczeniowym? Przede wszystkim należy posiadać minimum średnie wykształcenie oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można także być osobą karaną za przestępstwa umyślne. Następnie trzeba wziąć udział w specjalnym kursie.
Kurs agenta ubezpieczeniowego
Wyżej wspomniany kurs jest organizowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe i składa się z dwóch etapów. Pierwsza część trwa 152 godziny. Podczas zajęć przekazywana jest ogólna wiedza dotycząca rynku ubezpieczeniowego oraz regulacji prawnych. Następnie kandydaci podchodzą do egzaminu, który jest organizowany przez dane towarzystwo we współpracy z Ministerstwem Finansów.
Jeśli test wiedzy zakończył się sukcesem, to można podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Aby rozpocząć pracę należy jeszcze ubiegać się o wydanie specjalnej licencji. Chcąc sprzedawać polisy kilku agencji (jest to tak zwany multiagent), należy zdać drugą część w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, którego produkty chce sprzedawać.
Licencja agenta ubezpieczeniowego
Jeżeli udało się nam pozytywnie zaliczyć oba egzaminy, to możemy ubiegać się o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Wniosek o udzielenie licencji składa się za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba w takiej sytuacji dołączyć też następujące dokumenty: świadectwo dojrzałości, aktualne zaświadczenie o niekaralności oraz dowód dokonania opłaty skarbowej w wysokości 110 zł. Działalność może być rozpoczęta dopiero w momencie uzyskania informacji o wpis do rejestru.
Agent ubezpieczeniowy - czy warto, praca
Do zadań agenta ubezpieczeniowego należą między innymi:
• nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami,
• organizowanie i odbywanie spotkań,
• dopasowywanie ofert do indywidualnych potrzeb klientów i ich możliwości finansowych,
• opracowywanie ofert,
• zawieranie umów,
• dokonywanie oględzin w miejscach wypadków,
• informowanie klientów oraz utrzymywanie z nimi kontaktu,
• tworzenie bazy danych klientów,
• kierowanie zespołem podległych agentów ubezpieczeniowych.
Jak widać, obowiązków jest całkiem sporo. Czy zatem przekłada się to na zarobki agentów ubezpieczeniowych? Średnie wynagrodzenie wynosi około 2 600 zł netto. Najwyższe pensje będą otrzymywać agenci z Warszawy. Na płace osób pracujących w tym zawodzie będzie miała także wpływ wielkość towarzystwa ubezpieczeniowego, dla którego pracują.