Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 zdań, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od swojego szefa

5 zdań, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od swojego szefa

 
5 zdań, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od swojego szefa

Dobry szef wie, jak motywować zespół, stawia na partnerstwo, jest wymagający, ale też empatyczny i świetnie się komunikuje. Obraz złego przełożonego z pewnością każdemu z nas również maluje się w głowie. Oto 5 zdań, które nigdy nie powinny padać z ust osób zarządzających innymi. Niestety w niektórych firmach są one codziennością.

 

Nie ma ludzi niezastąpionych

 

Pracujesz tu długo, ale nie ma ludzi niezastąpionych. Mam 5 osób chętnych na twoje miejsce, choćby od jutra. To straszenie zwolnieniem nieco na około i komunikat: Jeśli nie będziesz się starał, albo jeśli nie odpowiadają ci moje warunki, bardzo łatwo cię zastąpię. Jak to działa na pracownika? Przede wszystkim traci on poczucie stabilności – słyszy bowiem, że w każdej chwili może stracić pracę. Kolejna sprawa to brak zaufania do firmy ze strony pracowników. Bez tego pracodawca nie ma szans na zbudowanie lojalnego, zaangażowanego zespołu.

 

To ja tu jestem szefem


Takie zdanie zamyka drzwi do jakichkolwiek dyskusji. Pracownik znalazł lepszy sposób na rozwiązanie problemu? A może chce uprościć procedury, które zabierają zespołowi czas? Nic z tego, to szef ma zawsze rację. Jeśli przełożony wychodzi z takiego założenia, w firmie nie ma oddolnych inicjatyw. Pracownicy nie robią nic poza tym, co muszą i z czego są rozliczani – zazwyczaj bardzo drobiazgowo. Szczera rozmowa z szefem nie może mieć miejsca. Wagę swojego wysokiego stanowiska podkreślają zwykle osoby niepewne siebie, chcące zbudować autorytet, ale nie mające ku temu żadnych innych podstaw.

 

Nie mamy budżetu na szkolenia

 

Pracownik zauważył, że dział w firmie działa zdecydowanie gorzej, niż mógłby działać, gdyby zaczęto wykorzystywać nowocześniejsze narzędzia? Sprzedawcy nie znają technik sprzedażowych? Szkolenia to nie strata czasu i pieniędzy, ale inwestycja w kadrę, a więc także w rozwój przedsiębiorstwa. Dobry szef z pewnością ma tego świadomość. Zdarzają się jednak momenty, kiedy firma nie ma funduszy na szkolenia. Jednak także wtedy pracodawca nie powinien zamykać zatrudnionym drogi do rozwoju zawodowego. Może w końcu zaproponować szkolenie wewnętrzne – przez pracownika z dłuższym stażem czy mentoring. Zamknięcie rozmowy zdaniem: nie mamy budżetu na szkolenia, bez uzasadnienia i wysłuchania potrzeb pracownika to zła praktyka.

 

Chyba nie myślisz teraz o urlopie?


Plan urlopowy ustalony już dawno. Bilety do Kołobrzegu kupione, nocleg opłacony. Pozostaje już tylko domknąć służbowe obowiązki, włączyć autoresponder i pożegnać współpracowników na najbliższe dwa tygodnie… I wtedy z ust szefa pada pytanie: Chyba nie myślisz teraz o urlopie? Co ma zrobić pracownik, który właśnie zaplanował sobie wypoczynek? Często szef nie ma zamiaru go zatrzymywać, ale próbuje wywołać poczucie winy z powodu wzięcia urlopu, do którego przecież każda zatrudniona na umowę o pracę osoba ma prawo. Warto wiedzieć, że pracodawca może cofnąć zgodę na urlop jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach. Inaczej działa wbrew Kodeksowi pracy.

 

Zrobiłbym to szybciej

 

Udzielanie feedbacku należy niekiedy do trudnych rozmów przełożonego z pracownikiem. Nieuzasadniona krytyka, ogólniki, wytykanie błędów to częste grzeszki wielu szefów. Podkreślanie, że przełożony (czy inna osoba) wykonałby zadanie szybciej/ lepiej, podkopuje wiarę w siebie pracownika.

Te pięć krótkich zdań bardzo skutecznie niszczy zaufanie zespołu do szefa. Nie służy ani budowaniu autorytetu, ani motywowaniu. Psuje relacje i po prostu szkodzi całej firmie.

Czytaj także: 5 rzeczy, których menedżer nie powinien delegować.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.