Branża farmaceutyczna to nie tylko praca w aptece albo w laboratorium. Wiele profesji z tej dziedziny umożliwia jednoczesne rozwijanie kariery oraz podróżowanie. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z właśnie tą branżą i jednocześnie lubisz podróże, rozważ poniższe pięć zawodów.
Spis treści
Specjalista ds. badań klinicznych
Specjalista ten zajmuje się opracowywaniem projektów i koordynowaniem badań klinicznych. Badania kliniczne są z kolei badaniami, których celem jest ustalenie, potwierdzenie skutków klinicznych bądź farmakologicznych, a także skutków ubocznych (niepożądanych) działania jakiegoś leku czy terapii. Pracownik zleca oraz monitoruje badania, koordynuje cały proces. Prowadzi między innymi współpracę na linii klient – ośrodki przeprowadzające badania, zespół badawczy. Badania kliniczne wykonywane są w różnych miejscach, od specjalisty ds. badań klinicznych wymaga się więc nierzadko odbywania podróży służbowych.
Specjalista ds. bezpieczeństwa leków
Osoba na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa leków monitoruje leki pod kątem działań niepożądanych, dokonuje ich oceny, interpretuje raporty kliniczne pod kątem bezpieczeństwa użycia leku, samodzielnie opracowuje raporty, zgłasza skargi do producenta dotyczące jakości leku itp. W branży można spotkać się też z innymi nazwami tego stanowiska, np. specjalista ds. bezpieczeństwa farmakoterapii czy specjalista do spraw zarządzania danymi ze zdarzeń niepożądanych itp. Choć jest to praca w znacznym stopniu wykonywana przed monitorem komputera – w biurze lub w home office – specjalista ten niekiedy odbywa podróże, by spotkać się z klientami.
Medical Science Liaison (MSL)
Medical Science Liaison to typowy pracownik terenowy. W Polsce zwykle stosuje się angielską nazwę tego stanowiska, ewentualnie skrót MSL. Głównym zadaniem pracownika jest nawiązywanie i utrzymywanie współpracy między firmą farmaceutyczną a lekarzami i naukowcami (określanymi często jako KOL, Key Opinion Leaders, czyli kluczowi liderzy opinii. MSL osobiście odwiedza liderów, wygłasza prezentacje, reprezentuje firmę farmaceutyczną na konferencjach, sympozjach. Od pracownika wymaga się zatem odbywania licznych podróży służbowych. Na stanowisku, oprócz specjalistycznej wiedzy, niezbędne są też bardzo dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Przedstawiciel handlowy
Tak w branży farmaceutycznej, jak w każdej innej – przedstawiciel handlowy to pracownik, który nie zagrzeje miejsca przy biurku. Firmy farmaceutyczne zatrudniają osoby na tym stanowisku, by służyły wsparciem np. MSL i innym specjalistom. Chociaż żeby podjąć pracę w dziale handlowym, zwykle nie trzeba mieć wykształcenia farmaceutycznego, farmakologicznego wiele przedsiębiorstw preferuje kandydatów mających przynajmniej podstawową wiedzę z tych dziedzin. Praca jako przedstawiciel handlowy wiąże się z nieustannymi podróżami i spotkaniami z klientami.
Menedżer produktu
Menedżer planuje i rozwija produkt – w tym wypadku lek lub innym produkt farmaceutyczny. Jego zadaniem jest sprawienie, by produkt stał się widoczny na rynku. Osoba na tym stanowisku opracowuje plany marketingowe, ściśle współpracuje nie tylko z działami medycznymi, ale i z działem handlowym oraz działem reklamy. Pracownik musi mieć więc doskonale rozwinięte zdolności interpersonalne, ale i dogłębną znajomość rynku, trendów i przepisów prawa farmaceutycznego. Menedżerowie produktu często biorą udział w różnego rodzaju konferencjach, sympozjach, gdzie reprezentują markę i nawiązują nowe relacje biznesowe.
Szukasz pracy? Branża farmaceutyczna wciąż jest otwarta na specjalistów. Pamiętaj, że żeby podjąć zatrudnienie w większości z powyższych profesji, należy mieć wykształcenie kierunkowe (najczęściej dyplom z farmacji, biotechnologii, biochemii, chemii lub pokrewnego kierunku). Sprawdź także, jak otworzyć własną aptekę.