Kreatywność w CV wpisywana jest bardzo często. Rekruterzy zastanawiają się, jak sprawdzić kreatywność kandydatów do pracy, pracownicy chcą wykazywać się pomysłowością w codziennych zadaniach. To bardzo pożądana i ceniona cecha. Bywa jednak, że nawet najbardziej kreatywny pracownik ma słabszy dzień, nic mu nie przychodzi do głowy, a teoretycznie proste zadanie zajmuje wieki. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak pobudzić swoją kreatywność w pracy?
Spaceruj
Jeśli od godziny wpatrujesz się w pustą kartkę papieru, poprzednie zapiski wydają się zupełnie pozbawione sensu, a samo ich notowanie sprawiało Ci niewiarygodną trudność – zrób sobie przerwę. Proste rozwiązania bardzo często okazują się najlepsze! Do takich należy właśnie wyjście na spacer. Jeśli masz w pobliżu las, park czy nawet miejski skwer z odrobiną zieleni, korzystaj z tego dobrodziejstwa. Świeże powietrze, inne niż w biurze (także tym domowym) bodźce pozwolą Ci oderwać na chwilę myśli od Twojego zadania i być może uda się spojrzeć na dane zagadnienie z innej perspektywy.
Współpracuj z członkami zespołu
Nie każdy lubi pracę w zespole, ale kiedy trudno samemu znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu, pomoc innych może okazać się nieoceniona. Możesz zorganizować burzę mózgów, wykorzystać metodę 6 kapeluszy myślowych lub poprowadzić spotkanie jeszcze inaczej. Ważne, aby każdy miał szansę zabrania głosu i podzielenia się swoją opinią. Współpraca procentuje, a razem z kolegami i koleżankami możecie dojść do zupełnie nieoczekiwanego rozwiązania.
Notuj
Zapisywanie własnych myśli pomaga zebrać je w całość. Zawsze miej przy sobie notatnik i staraj się na bieżąco dodawać swoje spostrzeżenia, pomysły. We wstępnej fazie wymyślania zbiera się bardzo dużo informacji z różnych źródeł – warto więc je uporządkować na kartce i w głowie. Zeszyt, czy po prostu czyste kartki papieru, przydadzą Ci się także do szkicowania, rysowania szlaczków czy cieniowania geometrycznych wzorów. Wiele osób, robiąc to, łatwiej się koncentruje.
Zadawaj pytania
Szukasz innowacyjnych pomysłów? Zadawaj niestandardowe pytania. Możesz skorzystać np. z metody SCAMPER, nieco przypominającej burzę mózgów. Wspiera ona kreatywne myślenie właśnie dzięki zadawaniu niespodziewanych, różnych pytań. Co mogę zastąpić/ usunąć? Jak połączyć to, co już istnieje, aby powstała zupełnie nowa jakość? Do czego jeszcze mogę to wykorzystać? Co by było, gdyby usunąć pewne elementy albo zamienić je miejscami? Dzięki odpowiednim pytaniom być może na pierwszy rzut oka zupełnie pozbawionym logiki, można wpaść na kreatywne rozwiązanie.
Bądź otwarty na nowe pomysły
Kreatywność oznacza tworzenie. To również otwartość na szukanie oryginalnych połączeń, nowych koncepcji. Wymaga wyjścia z utartych schematów i sięgnięcia po nieznane dotychczas rozwiązania. Nie nastawiaj się negatywnie, inspiruj się ludźmi, szukaj nowych pomysłów. Warto być otwartym także na krytykę. W końcu najlepiej uczymy się na własnych błędach.