Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

 
5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

Praca zdalna robi furorę w polskich i zagranicznych firmach. Rozwiązanie z początku traktowane w wielu branżach jako tymczasowe zrewolucjonizowało rynek pracy – wiele osób nie zamierza rezygnować z home office także w przyszłości. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podobnie jak w przypadku pracy stacjonarnej, tak w pracy w domu istnieje ryzyko wystąpienia negatywnego zjawiska zwanego wypaleniem zawodowym. Może być ono szczególnie dotkliwe, kiedy nie mamy na co dzień wsparcia pracowników ze swojego zespołu. Jak zapobiec wypaleniu na home office? Oto proste metody, które pomogą nam zachować energię i motywację w codziennej pracy.

 

Wysypiaj się

 

Wg World Sleep Society aż 45% ludzi na świecie doświadcza zaburzeń snu. Polacy śpią przy tym krócej, niż zalecają lekarze (dla dorosłego człowieka zaleca się zwykle około 7-8 godzin snu na dobę) . Dane zebrane przez twórców aplikacji Nightly pokazały, że aż 68% mieszkańców naszego kraju śpi mniej niż 7 godzin na dobę. Praca zdalna potęguje pokusę, by zarywać noce – przecież nie musimy dojechać do biura, możemy wstać 5 minut przed rozpoczęciem pracy. Co więcej, w przypadku pojawienia się pilnej sprawy, wielu osób na home office decyduje się na zajęcie nią natychmiast, na przykład nocą.

 

Warto jednak pamiętać, że sen to czas, w którym nasz organizm się regeneruje i przygotowuje do kolejnego cyklu czuwania – w tym pracy zawodowej. Jeśli śpimy zbyt krótko, nie pozwalamy ciału wypocząć, przeciążamy je. Deprywacja snu prowadzi do poważnych konsekwencji, między innymi osłabia pamięć, obniża koncentrację, zaburza zdolność do podejmowania decyzji i negatywnie wpływa na kreatywność, a także obniża samopoczucie. Badania pokazują, że odsypianie zarwanych nocy niewiele pomaga – osoby z zaburzonym rytmem dobowym po prostu są mniej sprawne fizycznie i psychicznie. Przemęczeni pracujemy gorzej, jesteśmy mniej skuteczni – a zatem sabotujemy własny rozwój zawodowy.

 

Dla własnego dobra warto zaplanować sobie dobrze czas na pracę oraz odpoczynek po niej – i trzymać się tych norm. Każdy organizm jest nieco inny, jednak nasze ciało lubi przede wszystkim powtarzalność. Jeśli nie wiemy, ile powinniśmy spać, zacznijmy od standardowych 7 godzin na dobę w dokładnie tych samych godzinach nocą.

 

Jedz zdrowo

 

Utarło się mówić, że jesteśmy tym, co jemy – i jest w tym sporo prawdy. Jeśli nie dostarczamy ciału dobrej jakości paliwa, czyli pożywienia bogatego w wartości odżywcze, wówczas nasz organizm zaczyna działać gorzej. Jednak zdrowe jedzenie to nie tylko pożywne posiłki. Szczególnie w pracy zdalnej warto zwrócić uwagę na to, kiedy jemy. Głodzenie się przez wiele godzin, bo przecież trzeba dopiąć projekt, a potem wieczorne opychanie się – trudno nazwać zdrowym odżywianiem. Home office zwiększa także ryzyko otyłości. Badanie firmy Dailyfruits z 2020 r. pokazało, że w pracy zdalnej po wybuchu pandemii przytyło 44% mieszkańców naszego kraju.

 

Zła dieta pogarsza także samopoczucie, rodzi frustrację i niezadowolenie. Kiedy nie możemy trzymać się zdrowych wytycznych żywieniowych, zaczynamy mieć poczucie, że trudno nam sprostać jakimkolwiek zadaniom. Obniża się nasze samopoczucie, stajemy się mniej zmotywowani do pracy, mniej aktywni – a to prosta droga do wypalenia zawodowego, zniechęcenia.

 

Warto zatem pamiętać o dobrym planie żywieniowym na cały dzień. Ustalmy sobie godziny przerw na lunch, przekąski. Unikajmy przetworzonego jedzenia, nie podjadamy słodyczy – zostawmy je na specjalne okazje.

 

Ćwicz

 

Już starożytni wiedzieli, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Jeśli pracujemy w domu przed komputerem, a potem wypoczywamy na kanapie, oglądając seriale – nasza aktywność fizyczna w ciągu dnia jest naprawdę minimalna. Brak ruchu negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. Wyjść ze strefy komfortu, podjąć nowe wyzwania jest coraz trudniej – wpadamy w błędne koło.

 

Co możemy zrobić? Są różne sposoby na zapewnienie sobie dziennej dawki aktywności fizycznej, np.:

 

  • aplikacje z krokomierzem, przypominające o codziennym spacerze,
  • filmiki treningowe na różnego rodzaju platformach – ćwiczyć możemy także w domu!,
  • zajęcia na siłowni z trenerem, przyjaciółmi czy też solo,
  • jogging, rower, deskorolka, rolki, pływanie, wspinaczka – wszystko to, co łatwo można uprawiać w mieście i poza nim,
  • taniec – szkół w całej polsce nie brakuje,
  • sztuki walki.

 

Zadbaj o zdrowie psychiczne

 

Światowa Organizacja Zdrowia i różnego rodzaju instytucje alarmują, że coraz więcej osób zmaga się z depresją i stanami depresyjnymi. Obecnie mówi się także o zjawisku zwanym wypaleniem pandemicznym, którego objawy są podobne do wypalenia zawodowego – to zniechęcenie, poczucie pustki, apatia, stres, stany lękowe, trudności z radzeniem sobie z codziennymi, zwykłymi obowiązkami, niepodejmowanie jakiejkolwiek inicjatywy itp. Na obniżenie samopoczucia i wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń narażone są w szczególności osoby pozostające w izolacji społecznej, więc również pracownicy zdalni.

 

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne na home office? Przede wszystkim pamiętajmy o podstawieniu granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Np. wyznaczyć inne miejsce do pracy w domu, a inne do wypoczynku. Ustalmy, w jakich godzinach można się z nami kontaktować w kwestiach służbowych, a kiedy nie zajmujemy się pracą. Zadbajmy także o regularne kontakty ze współpracownikami. Wypoczywajmy w towarzystwie bliskich nam osób, szukajmy wsparcia przyjaciół i sami je oferujmy. Nie wahajmy się też sięgać po pomoc specjalistów – psychologów, psychoterapeutów lub psychiatrów.

 

Weź urlop

 

Przerwy w pracy są niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego. To, że pracujemy w domu, wcale nie oznacza, że nie potrzebujemy urlopu. Warto wykorzystać dni wolne na zmianę otoczenia. Oderwanie się od codzienności, zobaczenie innych miejsc niż codziennie oglądane cztery kąty – może być zbawienne dla naszej kondycji psychicznej. Jeśli czujemy, że brakuje nam motywacji, każdego dnia siadamy do obowiązków z coraz większym zniechęceniem, zaplanujmy wyjazd i naładujmy baterie, chłonąc nowe doświadczenia, próbując nieznanych rzeczy. Pamiętajmy, że pracując w oparciu o umowę o pracę, mamy obowiązek wziąć minimum jeden nieprzerwany, 2-tygodniowy urlop w ciągu roku.

 

Sprawdź także, jakie są 3 cechy charakteru pożądane przy pracy zdalnej!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?