Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

 
5 sposobów, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej

Praca zdalna robi furorę w polskich i zagranicznych firmach. Rozwiązanie z początku traktowane w wielu branżach jako tymczasowe zrewolucjonizowało rynek pracy – wiele osób nie zamierza rezygnować z home office także w przyszłości. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podobnie jak w przypadku pracy stacjonarnej, tak w pracy w domu istnieje ryzyko wystąpienia negatywnego zjawiska zwanego wypaleniem zawodowym. Może być ono szczególnie dotkliwe, kiedy nie mamy na co dzień wsparcia pracowników ze swojego zespołu. Jak zapobiec wypaleniu na home office? Oto proste metody, które pomogą nam zachować energię i motywację w codziennej pracy.

 

Wysypiaj się

 

Wg World Sleep Society aż 45% ludzi na świecie doświadcza zaburzeń snu. Polacy śpią przy tym krócej, niż zalecają lekarze (dla dorosłego człowieka zaleca się zwykle około 7-8 godzin snu na dobę) . Dane zebrane przez twórców aplikacji Nightly pokazały, że aż 68% mieszkańców naszego kraju śpi mniej niż 7 godzin na dobę. Praca zdalna potęguje pokusę, by zarywać noce – przecież nie musimy dojechać do biura, możemy wstać 5 minut przed rozpoczęciem pracy. Co więcej, w przypadku pojawienia się pilnej sprawy, wielu osób na home office decyduje się na zajęcie nią natychmiast, na przykład nocą.

 

Warto jednak pamiętać, że sen to czas, w którym nasz organizm się regeneruje i przygotowuje do kolejnego cyklu czuwania – w tym pracy zawodowej. Jeśli śpimy zbyt krótko, nie pozwalamy ciału wypocząć, przeciążamy je. Deprywacja snu prowadzi do poważnych konsekwencji, między innymi osłabia pamięć, obniża koncentrację, zaburza zdolność do podejmowania decyzji i negatywnie wpływa na kreatywność, a także obniża samopoczucie. Badania pokazują, że odsypianie zarwanych nocy niewiele pomaga – osoby z zaburzonym rytmem dobowym po prostu są mniej sprawne fizycznie i psychicznie. Przemęczeni pracujemy gorzej, jesteśmy mniej skuteczni – a zatem sabotujemy własny rozwój zawodowy.

 

Dla własnego dobra warto zaplanować sobie dobrze czas na pracę oraz odpoczynek po niej – i trzymać się tych norm. Każdy organizm jest nieco inny, jednak nasze ciało lubi przede wszystkim powtarzalność. Jeśli nie wiemy, ile powinniśmy spać, zacznijmy od standardowych 7 godzin na dobę w dokładnie tych samych godzinach nocą.

 

Jedz zdrowo

 

Utarło się mówić, że jesteśmy tym, co jemy – i jest w tym sporo prawdy. Jeśli nie dostarczamy ciału dobrej jakości paliwa, czyli pożywienia bogatego w wartości odżywcze, wówczas nasz organizm zaczyna działać gorzej. Jednak zdrowe jedzenie to nie tylko pożywne posiłki. Szczególnie w pracy zdalnej warto zwrócić uwagę na to, kiedy jemy. Głodzenie się przez wiele godzin, bo przecież trzeba dopiąć projekt, a potem wieczorne opychanie się – trudno nazwać zdrowym odżywianiem. Home office zwiększa także ryzyko otyłości. Badanie firmy Dailyfruits z 2020 r. pokazało, że w pracy zdalnej po wybuchu pandemii przytyło 44% mieszkańców naszego kraju.

 

Zła dieta pogarsza także samopoczucie, rodzi frustrację i niezadowolenie. Kiedy nie możemy trzymać się zdrowych wytycznych żywieniowych, zaczynamy mieć poczucie, że trudno nam sprostać jakimkolwiek zadaniom. Obniża się nasze samopoczucie, stajemy się mniej zmotywowani do pracy, mniej aktywni – a to prosta droga do wypalenia zawodowego, zniechęcenia.

 

Warto zatem pamiętać o dobrym planie żywieniowym na cały dzień. Ustalmy sobie godziny przerw na lunch, przekąski. Unikajmy przetworzonego jedzenia, nie podjadamy słodyczy – zostawmy je na specjalne okazje.

 

Ćwicz

 

Już starożytni wiedzieli, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Jeśli pracujemy w domu przed komputerem, a potem wypoczywamy na kanapie, oglądając seriale – nasza aktywność fizyczna w ciągu dnia jest naprawdę minimalna. Brak ruchu negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. Wyjść ze strefy komfortu, podjąć nowe wyzwania jest coraz trudniej – wpadamy w błędne koło.

 

Co możemy zrobić? Są różne sposoby na zapewnienie sobie dziennej dawki aktywności fizycznej, np.:

 

  • aplikacje z krokomierzem, przypominające o codziennym spacerze,
  • filmiki treningowe na różnego rodzaju platformach – ćwiczyć możemy także w domu!,
  • zajęcia na siłowni z trenerem, przyjaciółmi czy też solo,
  • jogging, rower, deskorolka, rolki, pływanie, wspinaczka – wszystko to, co łatwo można uprawiać w mieście i poza nim,
  • taniec – szkół w całej polsce nie brakuje,
  • sztuki walki.

 

Zadbaj o zdrowie psychiczne

 

Światowa Organizacja Zdrowia i różnego rodzaju instytucje alarmują, że coraz więcej osób zmaga się z depresją i stanami depresyjnymi. Obecnie mówi się także o zjawisku zwanym wypaleniem pandemicznym, którego objawy są podobne do wypalenia zawodowego – to zniechęcenie, poczucie pustki, apatia, stres, stany lękowe, trudności z radzeniem sobie z codziennymi, zwykłymi obowiązkami, niepodejmowanie jakiejkolwiek inicjatywy itp. Na obniżenie samopoczucia i wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń narażone są w szczególności osoby pozostające w izolacji społecznej, więc również pracownicy zdalni.

 

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne na home office? Przede wszystkim pamiętajmy o podstawieniu granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Np. wyznaczyć inne miejsce do pracy w domu, a inne do wypoczynku. Ustalmy, w jakich godzinach można się z nami kontaktować w kwestiach służbowych, a kiedy nie zajmujemy się pracą. Zadbajmy także o regularne kontakty ze współpracownikami. Wypoczywajmy w towarzystwie bliskich nam osób, szukajmy wsparcia przyjaciół i sami je oferujmy. Nie wahajmy się też sięgać po pomoc specjalistów – psychologów, psychoterapeutów lub psychiatrów.

 

Weź urlop

 

Przerwy w pracy są niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego. To, że pracujemy w domu, wcale nie oznacza, że nie potrzebujemy urlopu. Warto wykorzystać dni wolne na zmianę otoczenia. Oderwanie się od codzienności, zobaczenie innych miejsc niż codziennie oglądane cztery kąty – może być zbawienne dla naszej kondycji psychicznej. Jeśli czujemy, że brakuje nam motywacji, każdego dnia siadamy do obowiązków z coraz większym zniechęceniem, zaplanujmy wyjazd i naładujmy baterie, chłonąc nowe doświadczenia, próbując nieznanych rzeczy. Pamiętajmy, że pracując w oparciu o umowę o pracę, mamy obowiązek wziąć minimum jeden nieprzerwany, 2-tygodniowy urlop w ciągu roku.

 

Sprawdź także, jakie są 3 cechy charakteru pożądane przy pracy zdalnej!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Cel stanowiska: W związku z realizacją szeregu projektów transformacji cyfrowej, poszukujemy osoby, która dołączy do zespołu opiekującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami w Grupie Symfonia i zajmie się dostosowywaniem, rozwojem oraz utrzymaniem systemu ERP Symfonia Finanse i...
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Doradca Klienta w dziale relacji (k/m)

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Opis stanowiska Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów, zarówno telefonicznie jak i mailowo. Kontakt z Klientami, wewnętrznymi działami firmy oraz partnerami zewnętrznymi w celu sprawnego rozwiązania zgłoszonych spraw. Koordynowanie procesu reklamacji pomiędzy Działami Firmy, a...
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379