Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

 
5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

Powiększenie zespołu to duże wydarzenie dla każdej firmy. Przełożeni starają się dobrze zorganizować wdrożenie, oferują welcome pack dla nowego pracownika. Ogromny wpływ na to, czy i jak szybko nowa osoba odnajdzie się w zespole, mają jej współpracownicy. Witając nową koleżankę czy nowego kolegę, wiele osób stara się od razu przejść do osobistych relacji, rozmów na prywatne czy kontrowersyjne tematy. W ten sposób pracownicy chcą pokazać swoją otwartość. Zbytnia wylewność w pierwszej rozmowie z nowo poznaną osobą nie jest jednak najlepszym pomysłem. Oto pięć zdań, których lepiej nie wypowiadać w takiej sytuacji.

 

Nienawidzę tej firmy

 

Nienawidzę tej firmy. Witaj w naszym piekiełku. Dziś jest spokojnie, ale jeszcze się przekonasz, do czego zdolny jest szef. Powiem ci w tajemnicy, kogo lepiej unikać, aby przetrwać. Takie ostrzeżenia na początku znajomości to bardzo zły pomysł. Po pierwsze, pokazujesz swój stosunek do firmy – arogancki, lekceważący. Po drugie, dokładasz nowemu pracownikowi niepotrzebnego stresu. Po trzecie, nawet jeśli atmosfera w pracy jest bardzo nieprzyjemna, skarżenie się osobie, która jest z Wami pierwszy dzień, niczego nie poprawi. Jeśli masz poważne zarzuty wobec przełożonego, zakresu zadań czy relacji w zespole, zgłoś się do działu HR lub porozmawiaj z właścicielem firmy.

Pozwól nowej osobie wyrobić sobie własne zdanie na temat miejsca pracy. Być może będzie ono zupełnie odmienne od Twojego. Nie staraj się też szukać sojusznika w konflikcie, jeśli prowadzisz takowy wewnątrz zespołu. Plotki i pomówienia mogą szybko zrazić do Ciebie nową osobę, której zapewne będzie zależeć na budowaniu poprawnych relacji ze wszystkimi.

 

Zarabiam tutaj tak mało


Jeśli czujesz się niedoceniany, dlaczego nie porozmawiasz o poziomie swojego wynagrodzenia z przełożonym? A jeśli odbyłeś taką rozmowę i nie przyniosła ona efektu, być może warto rozważyć zmianę pracy albo przebranżowienie. Podobnie jak wyżej – informowanie nowego pracownika o tym, że uważasz, że płacą Ci za mało, nic nie zmieni w tej kwestii – nie zaczną płacić Ci więcej. Możesz natomiast nadszarpnąć swój zawodowy wizerunek i już na początku znajomości pokazać się jako osoba niedoceniana i skłonna do narzekania. Nie porównuj się z innymi i pamiętaj, że szef ma prawo indywidualnie ocenić wartość Twojej pracy. Nie możesz oczywiście być dyskryminowany finansowo.

 

Nie opowiadaj o swoich prywatnych problemach


Rozmowy w pracy nie muszą i wręcz nie powinny koncentrować się wyłącznie na kwestiach zawodowych. Pogawędki przy kawie czy lunchu, a nawet niepozorne small talki w windzie służą budowaniu relacji, integrują. Nie opowiadaj jednak o swoich prywatnych problemach osobie, którą dopiero poznałeś. I z drugiej strony – nie wypytuj o sprawy osobiste nowego kolegi czy koleżanki. Może to być odebrane bardzo negatywnie, nawet jeśli masz dobre intencje i po prostu chcesz znaleźć nowego przyjaciela.

Być może później przyjdzie czas na zwierzenia, ale pierwszego dnia w pracy takie tematy są krępujące i nie na miejscu. O wiele lepiej skupić się na życiu zawodowym, planach rozwoju kariery. Możesz opowiedzieć o swojej roli w firmie, zakresie obowiązków na poszczególnych stanowiskach, zapytać o poprzednie miejsca pracy nowego pracownika, czy jego ulubione obszary działalności. Twój rozmówca z pewnością będzie Ci wdzięczny za takie informacje i doceni zainteresowanie sprawami zawodowymi.

 

Nie pytaj o wiek

 

Pytanie o wiek bywa różnie odbierane. Kiedy firma zatrudnia młodo wyglądającego specjalistę na wysokim stanowisku czy managera, może być ono dla niego dość krępujące. Dlaczego? Nowy pracownik ma prawo pomyśleć, że chcesz podważyć jego kompetencję i doświadczenie. Trudno jest zdobyć autorytet u osób starszych, które są na niższych stanowiskach. Jeśli nowa osoba w zespole jest z kolei starsza od reszty, mogą pojawić się stereotypy, że nie nadąża za nowinkami technologicznymi, odstaje od reszty. Wiek nie ma jednak żadnego wpływu na to, czy ktoś będzie dobrym, czy złym pracownikiem. Wykaż się więc taktem i nie pytaj o wiek ani kobiet, ani mężczyzn. Nie oceniaj również wyglądu. Unikaj wygłaszania tez, na temat tego, że ktoś wygląda młodo, jak na swój wiek, lub młodziej niż druga osoba w zespole, w tym samym wieku. Choć pozornie wydaje się to tematem na luźną, miłą pogawędkę, możesz kogoś urazić.

 

Nie rozmawiaj o polityce i religii

 

Poglądy polityczne i stosunek do wiary, uczestniczenie w obrzędach religijnych, to tematy budzące spore emocje we współczesnym, silnie spolaryzowanym społeczeństwie. Zdarza się, że przy rodzinnym stole, kiedy pojawia się któreś z tych zagadnień, bliscy sobie ludzie kończą wieczór skłóceni lub obrażeni. Dlatego lepiej unikać omawiania cudzych poglądów politycznych i stosunku do religii, zwłaszcza z nowo poznaną osobą.

Z pewnością jeszcze przyjdzie czas na lepsze poznanie swoich opinii i preferencji. Pierwszego dnia nie bądź natarczywy, pozwól współpracownikowi oswoić się z sytuacją, w pełni stać się częścią zespołu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.