Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

 
5 rzeczy, których lepiej nie mówić nowo poznanej osobie w pracy

Powiększenie zespołu to duże wydarzenie dla każdej firmy. Przełożeni starają się dobrze zorganizować wdrożenie, oferują welcome pack dla nowego pracownika. Ogromny wpływ na to, czy i jak szybko nowa osoba odnajdzie się w zespole, mają jej współpracownicy. Witając nową koleżankę czy nowego kolegę, wiele osób stara się od razu przejść do osobistych relacji, rozmów na prywatne czy kontrowersyjne tematy. W ten sposób pracownicy chcą pokazać swoją otwartość. Zbytnia wylewność w pierwszej rozmowie z nowo poznaną osobą nie jest jednak najlepszym pomysłem. Oto pięć zdań, których lepiej nie wypowiadać w takiej sytuacji.

 

Nienawidzę tej firmy

 

Nienawidzę tej firmy. Witaj w naszym piekiełku. Dziś jest spokojnie, ale jeszcze się przekonasz, do czego zdolny jest szef. Powiem ci w tajemnicy, kogo lepiej unikać, aby przetrwać. Takie ostrzeżenia na początku znajomości to bardzo zły pomysł. Po pierwsze, pokazujesz swój stosunek do firmy – arogancki, lekceważący. Po drugie, dokładasz nowemu pracownikowi niepotrzebnego stresu. Po trzecie, nawet jeśli atmosfera w pracy jest bardzo nieprzyjemna, skarżenie się osobie, która jest z Wami pierwszy dzień, niczego nie poprawi. Jeśli masz poważne zarzuty wobec przełożonego, zakresu zadań czy relacji w zespole, zgłoś się do działu HR lub porozmawiaj z właścicielem firmy.

Pozwól nowej osobie wyrobić sobie własne zdanie na temat miejsca pracy. Być może będzie ono zupełnie odmienne od Twojego. Nie staraj się też szukać sojusznika w konflikcie, jeśli prowadzisz takowy wewnątrz zespołu. Plotki i pomówienia mogą szybko zrazić do Ciebie nową osobę, której zapewne będzie zależeć na budowaniu poprawnych relacji ze wszystkimi.

 

Zarabiam tutaj tak mało


Jeśli czujesz się niedoceniany, dlaczego nie porozmawiasz o poziomie swojego wynagrodzenia z przełożonym? A jeśli odbyłeś taką rozmowę i nie przyniosła ona efektu, być może warto rozważyć zmianę pracy albo przebranżowienie. Podobnie jak wyżej – informowanie nowego pracownika o tym, że uważasz, że płacą Ci za mało, nic nie zmieni w tej kwestii – nie zaczną płacić Ci więcej. Możesz natomiast nadszarpnąć swój zawodowy wizerunek i już na początku znajomości pokazać się jako osoba niedoceniana i skłonna do narzekania. Nie porównuj się z innymi i pamiętaj, że szef ma prawo indywidualnie ocenić wartość Twojej pracy. Nie możesz oczywiście być dyskryminowany finansowo.

 

Nie opowiadaj o swoich prywatnych problemach


Rozmowy w pracy nie muszą i wręcz nie powinny koncentrować się wyłącznie na kwestiach zawodowych. Pogawędki przy kawie czy lunchu, a nawet niepozorne small talki w windzie służą budowaniu relacji, integrują. Nie opowiadaj jednak o swoich prywatnych problemach osobie, którą dopiero poznałeś. I z drugiej strony – nie wypytuj o sprawy osobiste nowego kolegi czy koleżanki. Może to być odebrane bardzo negatywnie, nawet jeśli masz dobre intencje i po prostu chcesz znaleźć nowego przyjaciela.

Być może później przyjdzie czas na zwierzenia, ale pierwszego dnia w pracy takie tematy są krępujące i nie na miejscu. O wiele lepiej skupić się na życiu zawodowym, planach rozwoju kariery. Możesz opowiedzieć o swojej roli w firmie, zakresie obowiązków na poszczególnych stanowiskach, zapytać o poprzednie miejsca pracy nowego pracownika, czy jego ulubione obszary działalności. Twój rozmówca z pewnością będzie Ci wdzięczny za takie informacje i doceni zainteresowanie sprawami zawodowymi.

 

Nie pytaj o wiek

 

Pytanie o wiek bywa różnie odbierane. Kiedy firma zatrudnia młodo wyglądającego specjalistę na wysokim stanowisku czy managera, może być ono dla niego dość krępujące. Dlaczego? Nowy pracownik ma prawo pomyśleć, że chcesz podważyć jego kompetencję i doświadczenie. Trudno jest zdobyć autorytet u osób starszych, które są na niższych stanowiskach. Jeśli nowa osoba w zespole jest z kolei starsza od reszty, mogą pojawić się stereotypy, że nie nadąża za nowinkami technologicznymi, odstaje od reszty. Wiek nie ma jednak żadnego wpływu na to, czy ktoś będzie dobrym, czy złym pracownikiem. Wykaż się więc taktem i nie pytaj o wiek ani kobiet, ani mężczyzn. Nie oceniaj również wyglądu. Unikaj wygłaszania tez, na temat tego, że ktoś wygląda młodo, jak na swój wiek, lub młodziej niż druga osoba w zespole, w tym samym wieku. Choć pozornie wydaje się to tematem na luźną, miłą pogawędkę, możesz kogoś urazić.

 

Nie rozmawiaj o polityce i religii

 

Poglądy polityczne i stosunek do wiary, uczestniczenie w obrzędach religijnych, to tematy budzące spore emocje we współczesnym, silnie spolaryzowanym społeczeństwie. Zdarza się, że przy rodzinnym stole, kiedy pojawia się któreś z tych zagadnień, bliscy sobie ludzie kończą wieczór skłóceni lub obrażeni. Dlatego lepiej unikać omawiania cudzych poglądów politycznych i stosunku do religii, zwłaszcza z nowo poznaną osobą.

Z pewnością jeszcze przyjdzie czas na lepsze poznanie swoich opinii i preferencji. Pierwszego dnia nie bądź natarczywy, pozwól współpracownikowi oswoić się z sytuacją, w pełni stać się częścią zespołu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!