Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

 
5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

Pracownicy wysoko cenią sobie pracę zdalną. Wiele osób nie ma ochoty wracać do biur po okresie izolacji wywołanej pandemią. Część wręcz decyduje się na zmianę pracy, kiedy szef uniemożliwia kontynuowanie realizowania zadań w trybie home office. Tymczasem entuzjazmu dla pracy w domu nie podziela część pracodawców. Czego najbardziej się obawiają?

 

Bezpieczeństwo firmy

 

Jednym z argumentów podnoszonych przez szefów chcących skłonić pracowników do powrotu do biur jest bezpieczeństwo, a w szczególności – cyberbezpieczeństwo. Pracodawcy obawiają się, że podwładni korzystający z własnego sprzętu, z niefirmowych serwerów, mogą narazić firmę na wyciek danych.

 

Jednym z prostych rozwiązań jest udostępnienie pracownikom usługi VPN. Pozwala ona na nawiązanie bezpiecznego połączenia z siecią komputerową przedsiębiorstwa – co znacznie minimalizuje ryzyko wycieku danych. Co więcej, by zapewnić pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, firma może wykupić renomowany pakiet antywirusowy, obejmujący komputery pracowników. Warto przeprowadzić także szkolenie z podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa.

 

Praca zdalna cieszy się złą sławą

 

Niektórzy pracodawcy mogą sądzić, że biuro oznacza prestiż, a home office znacznie obniża renomę przedsiębiorstwa. Być może tak było jeszcze dekadę temu, kiedy zdalnie pracowali głównie freelancerzy.

 

Trzeba jednak wiedzieć, że światowy trend jest inny. Najlepsze firmy, w tym magnaci z Doliny Krzemowej, bardzo często umożliwiają pracownikom wykonywanie zadań z dowolnego miejsca na świecie. Praca zdalna stała się poszukiwanym bonusem pozapłacowym. Wiele osób rozglądających się za nową posadą z góry odrzuca te propozycje zatrudnienia, w których wymaga się spędzania 5 dni w tygodniu w biurze.

 

Gorsze porozumienie w zespole zdalnym

 

Wielu szefów ma także obawy, że praca w zespole zdalnym nie będzie przebiegać tak sprawnie jak praca w biurze – z uwagi na bariery komunikacyjne. Ich zdaniem telefon, wideokonferencja czy firmowy czat to za mało, by pracownicy mogli przedyskutować projekt, zaplanować działanie, omówić różne kwestie.

 

Zdania są jednak podzielone. Część zespołów doskonale radzi sobie, pracując stuprocentowo zdalnie. Rozwiązaniem jest na przykład zarządzanie projektami typu agile i poranne scrumy pracowników, bardzo popularne w IT. W przypadku zespołów kreatywnych niektóre firmy decydują się na hybrydowy tryb pracy, w którym część projektowa omawiana jest w firmie, a część realizacji i testowania odbywa się zdalnie.

 

Przekonanie o mniejszej produktywności

 

Pracodawcy wciąż obawiają się, że podwładny na home office spędza całe dnie na kanapie, niewiele robi – a firma płaci mu za lenistwo. Tymczasem doświadczenie wielu pracowników zdalnych jest odwrotne. Ponieważ są w domu, niekiedy oczekuje się od nich większej dyspozycyjności np. w niestandardowych godzinach pracy. Pracownicy mogą też mieć poczucie, że muszą lepiej udowodnić pracodawcy swoje zaangażowanie.

 

Praca zdalna jest coraz bardziej popularna i przeprowadzono na jej temat szereg badań. Między innymi doświadczenie wykonane przez firmę Bloom et al w 2013 r. w dużym chińskim przedsiębiorstwie turystycznym pokazało, że podwładni zatrudnieni zdalnie są o 13% bardziej wydajni od osób wykonujących analogiczne zadania w biurze. W badaniu wskazano czynniki wpływające na poprawę wydajności: ciche otoczenie, większą satysfakcję z pracy w domu oraz większą liczbę przepracowanych godzin. Szereg innych badań z 2021 r., czyli okresu pandemii, wykazuje, że home office nie poprawia produktywności pracowników – ale też jej nie zmniejsza.

 

Prawdopodobnie wiele więc zależy od dobrej organizacji pracy, jasnych zasad dotyczących komunikacji, czasu pracy, ewidencjonowania wyników, a także oczywiście skutecznego systemu motywacji.

 

Nie rozumieją specyfiki takiej pracy

 

W licznych branżach praca w domu wciąż jest nowinką i nie dziwi fakt, że wielu pracodawców może mieć w związku z nią liczne obawy i zastrzeżenia. Zespołem zdalnym zarządza się nieco inaczej niż tym w biurze. Co więcej, home office rodzi liczne problemy do rozwiązania: jak się komunikować, jak ewidencjonować pracę, czy pracodawca musi zapewnić podwładnemu komputer itp. Warto jednak pamiętać, że nie są to całkiem nowe kwestie – branża technologiczna, w której home office praktykowane jest od dawna, znalazła wiele dobrych, skutecznych rozwiązań. Dobrze też badać nastroje w swoim przedsiębiorstwie. Oczywiście nie każdemu odpowiada praca zdalna, niektórzy, np. z uwagi na małe dzieci w domu wolą pracować w biurze. Inni wysoko cenią sobie zatrudnienie hybrydowe. Najlepiej dostosować tryb pracy do oczekiwań podwładnych i samemu przekonać się, jak wpływa to na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie ulegać uprzedzeniom, ale opierać się na faktach.

 

Sprawdź także 5 miejsc do pracy zdalnej poza domem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.