Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

 
5 powodów, przez które pracodawcy nie lubią pracy zdalnej

Pracownicy wysoko cenią sobie pracę zdalną. Wiele osób nie ma ochoty wracać do biur po okresie izolacji wywołanej pandemią. Część wręcz decyduje się na zmianę pracy, kiedy szef uniemożliwia kontynuowanie realizowania zadań w trybie home office. Tymczasem entuzjazmu dla pracy w domu nie podziela część pracodawców. Czego najbardziej się obawiają?

 

Bezpieczeństwo firmy

 

Jednym z argumentów podnoszonych przez szefów chcących skłonić pracowników do powrotu do biur jest bezpieczeństwo, a w szczególności – cyberbezpieczeństwo. Pracodawcy obawiają się, że podwładni korzystający z własnego sprzętu, z niefirmowych serwerów, mogą narazić firmę na wyciek danych.

 

Jednym z prostych rozwiązań jest udostępnienie pracownikom usługi VPN. Pozwala ona na nawiązanie bezpiecznego połączenia z siecią komputerową przedsiębiorstwa – co znacznie minimalizuje ryzyko wycieku danych. Co więcej, by zapewnić pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, firma może wykupić renomowany pakiet antywirusowy, obejmujący komputery pracowników. Warto przeprowadzić także szkolenie z podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa.

 

Praca zdalna cieszy się złą sławą

 

Niektórzy pracodawcy mogą sądzić, że biuro oznacza prestiż, a home office znacznie obniża renomę przedsiębiorstwa. Być może tak było jeszcze dekadę temu, kiedy zdalnie pracowali głównie freelancerzy.

 

Trzeba jednak wiedzieć, że światowy trend jest inny. Najlepsze firmy, w tym magnaci z Doliny Krzemowej, bardzo często umożliwiają pracownikom wykonywanie zadań z dowolnego miejsca na świecie. Praca zdalna stała się poszukiwanym bonusem pozapłacowym. Wiele osób rozglądających się za nową posadą z góry odrzuca te propozycje zatrudnienia, w których wymaga się spędzania 5 dni w tygodniu w biurze.

 

Gorsze porozumienie w zespole zdalnym

 

Wielu szefów ma także obawy, że praca w zespole zdalnym nie będzie przebiegać tak sprawnie jak praca w biurze – z uwagi na bariery komunikacyjne. Ich zdaniem telefon, wideokonferencja czy firmowy czat to za mało, by pracownicy mogli przedyskutować projekt, zaplanować działanie, omówić różne kwestie.

 

Zdania są jednak podzielone. Część zespołów doskonale radzi sobie, pracując stuprocentowo zdalnie. Rozwiązaniem jest na przykład zarządzanie projektami typu agile i poranne scrumy pracowników, bardzo popularne w IT. W przypadku zespołów kreatywnych niektóre firmy decydują się na hybrydowy tryb pracy, w którym część projektowa omawiana jest w firmie, a część realizacji i testowania odbywa się zdalnie.

 

Przekonanie o mniejszej produktywności

 

Pracodawcy wciąż obawiają się, że podwładny na home office spędza całe dnie na kanapie, niewiele robi – a firma płaci mu za lenistwo. Tymczasem doświadczenie wielu pracowników zdalnych jest odwrotne. Ponieważ są w domu, niekiedy oczekuje się od nich większej dyspozycyjności np. w niestandardowych godzinach pracy. Pracownicy mogą też mieć poczucie, że muszą lepiej udowodnić pracodawcy swoje zaangażowanie.

 

Praca zdalna jest coraz bardziej popularna i przeprowadzono na jej temat szereg badań. Między innymi doświadczenie wykonane przez firmę Bloom et al w 2013 r. w dużym chińskim przedsiębiorstwie turystycznym pokazało, że podwładni zatrudnieni zdalnie są o 13% bardziej wydajni od osób wykonujących analogiczne zadania w biurze. W badaniu wskazano czynniki wpływające na poprawę wydajności: ciche otoczenie, większą satysfakcję z pracy w domu oraz większą liczbę przepracowanych godzin. Szereg innych badań z 2021 r., czyli okresu pandemii, wykazuje, że home office nie poprawia produktywności pracowników – ale też jej nie zmniejsza.

 

Prawdopodobnie wiele więc zależy od dobrej organizacji pracy, jasnych zasad dotyczących komunikacji, czasu pracy, ewidencjonowania wyników, a także oczywiście skutecznego systemu motywacji.

 

Nie rozumieją specyfiki takiej pracy

 

W licznych branżach praca w domu wciąż jest nowinką i nie dziwi fakt, że wielu pracodawców może mieć w związku z nią liczne obawy i zastrzeżenia. Zespołem zdalnym zarządza się nieco inaczej niż tym w biurze. Co więcej, home office rodzi liczne problemy do rozwiązania: jak się komunikować, jak ewidencjonować pracę, czy pracodawca musi zapewnić podwładnemu komputer itp. Warto jednak pamiętać, że nie są to całkiem nowe kwestie – branża technologiczna, w której home office praktykowane jest od dawna, znalazła wiele dobrych, skutecznych rozwiązań. Dobrze też badać nastroje w swoim przedsiębiorstwie. Oczywiście nie każdemu odpowiada praca zdalna, niektórzy, np. z uwagi na małe dzieci w domu wolą pracować w biurze. Inni wysoko cenią sobie zatrudnienie hybrydowe. Najlepiej dostosować tryb pracy do oczekiwań podwładnych i samemu przekonać się, jak wpływa to na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie ulegać uprzedzeniom, ale opierać się na faktach.

 

Sprawdź także 5 miejsc do pracy zdalnej poza domem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!