Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 powodów, dla których pracownicy nie chcą brać udziału w szkoleniach

5 powodów, dla których pracownicy nie chcą brać udziału w szkoleniach

 
5 powodów, dla których pracownicy nie chcą brać udziału w szkoleniach

Powszechnie wiadomo, że aby utrzymać się na bardzo zmiennym rynku pracy, należy postawić na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i zdobywanie nowych umiejętności. Świetną ku temu okazją są szkolenia. Dlaczego niektórzy pracownicy tego nie dostrzegają i uważają, że ta forma poszerzania wiedzy jest stratą czasu i energii? Przedstawiamy 5 powodów, które mogą powodować niechęć do aktywnego uczestniczenia w kursach i szkoleniach zawodowych.

 

Złe doświadczenia z poprzednich szkoleń

 

Załóżmy, że pracodawca co jakiś czas organizuje szkolenia, ale zwykle szuka najtańszych opcji, nie przykłada dużej uwagi do jakości, nie weryfikuje programu. Dlatego zdarzało się w przeszłości, że prowadzący szkolenie nie miał odpowiednich umiejętności, aby zainteresować uczestników, czytał z kartki, a całość miała formę nudnego wykładu. Z takiego szkolenia niewiele można wynieść. Nic więc dziwnego, że pracownicy podchodzą do kolejnych propozycji podnoszenia kwalifikacji z ostrożnością. Warto inwestować w dobre, merytoryczne szkolenia, prowadzone z wykorzystaniem różnorodnych metod, które angażują uczestników.

 

Niewykorzystywanie wiedzy ze szkoleń w praktyce

 

Zbyt częste szkolenia zawodowe w firmie mogą przestać być traktowane jako atut i wyraz troski szefa w rozwój kariery jego podwładnych. Wiedza przekazywana na kursach musi być przydatna z punktu widzenia pracownika i pracodawcy. Nie ma sensu organizować szkoleń, które nie przydają się w codziennej pracy. Jeśli natomiast  będą one dopasowane do potrzeb i wiedzy pracowników, profilu działalności firmy, to jest większa szansa, że uczestnicy podejdą do nauki z entuzjazmem.

 

Obawa przed nowymi obowiązkami

 

Część osób może dopatrywać się w wysyłaniu na szkolenia haczyka. Skoro pracodawca płaci za podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zapewne będzie chciał mieć z tego realną korzyść. Może poszerzyć zakres obowiązków wyszkolonego pracownika, wymagać od niego więcej niż od innych, obarczać większą odpowiedzialnością za zadania.

 

Wypalenie zawodowe


O wypaleniu zawodowym mówimy, kiedy praca przestaje dawać satysfakcję. Pracownik żyje w permanentnym stresie, jest przepracowany, niezadowolony i nie widzi sensu w tym, co robi zawodowo. Brak chęci rozwoju przenosi się również na negatywne postrzeganie szkoleń – nie jako okazji do zdobycia nowej wiedzy czy umiejętności, ale jako kolejnego, nieprzyjemnego obowiązku.

 

Pracownicy nie chcą wychodzić przed szereg

 

Pracownicy, którzy mają niską samoocenę, mogą obawiać się, jak ich entuzjazm w stosunku do szkoleń będzie odebrany w zespole. Jeśli inni biorą udział w warsztatach z przymusu, nie są aktywnymi uczestnikami, nie starają się pokazać zaangażowania, wychodzenie przed szereg może wydawać się ryzykowne. Warto jednak postawić na swój własny rozwój (to jedna z cech pracowników o wysokim potencjale) i mając okazję wzięcia udziału w wartościowym szkoleniu, czerpać z niego jak najwięcej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.