Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 dysfunkcji pracy w zespole – model Lencioniego

5 dysfunkcji pracy w zespole – model Lencioniego

 
5 dysfunkcji pracy w zespole – model Lencioniego

Stworzenie dobrych warunków do pracy w zespole nie jest tak łatwe, jak zwykle zakładamy. Żeby grupa osób zaczęła skutecznie współdziałać, trzeba przygotować dobry grunt to tej współpracy i właściwej komunikacji pomiędzy jej członkami. Tymczasem po drodze czyha sporo pułapek – 5 podstawowych opisał amerykański publicysta Patrick Lencioni w książce pt. „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej”.

 

Spis treści

Model Lencioniego – co to?

 

Lencioni przez wiele lat był managerem w firmie z branży IT. We wspomnianej książce „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” posiłkował się zatem własnymi doświadczeniami. Naszkicował model, dziś nazwany jego imieniem, na którym opiera się skuteczna praca w grupie. 

 

Stworzony przez Lencioniego model ma kształt piramidy: na najniższym poziomie znajduje się zaufanie, wyżej zaś: umiejętność konstruktywnego konfliktu, zaangażowanie, odpowiedzialność oraz dbałość o wyniki. Dysfunkcje wynikają więc z zaburzeń na każdym z tych etapów budowania zespołu. 

 

5 dysfunkcji w pracy zespołowej

 

Lencioni wyróżnił pięć dysfunkcji, na które szczególnie narażona jest grupa wspólnie pracujących ludzi.

 

  • brak zaufania

 

W modelu Lencioniego zaufanie stanowi bazę, bez której nie może być mowy o przekształceniu grupy wykonującej zlecone czynności osób we współgrający zespół.

 

Chodzi o to, by każdy wiedział, że nie musi dodatkowo sprawdzać części zadania zleconych innym, ale ufał, że zostaną wykonane dobrze.

 

Zaufanie oznacza też, że poszczególni członkowie zespołu nie obawiają się przyznać do niewiedzy, poprosić o bardziej szczegółowe wyjaśnienia, nie muszą niczego udowadniać ani udawać kompetencji tam, gdzie im jej brakuje. Wszyscy wiedzą, że w razie potrzeby uzyskają pomoc, dlatego starają się być szczerzy ze sobą.

 

Brak zaufania powoduje, że:

 

  • członkowie zespołu ukrywają niewiedzę, niezrozumienie jakichś kwestii,

  • nie proszą o pomoc i nie pomagają pozostałym,

  • koncentrują się na własnej pracy, niechętnie komunikują się z zespołem,

  • atmosfera w grupie jest napięta, nieżyczliwa, tworzą się podziały,

  • brakuje motywacji do pracy.

 

  • obawa przed konfliktem

 

Kiedy wszyscy członkowie zespołu zgadzają się ze sobą całkowicie, nie mają żadnych komentarzy na temat postępu prac, przyjmują z zadowoleniem każde rozwiązanie, to oznaka… że coś jest nie tak. W dobrym zespole spotykają się różne punkty widzenia, każda osoba potrafi spojrzeć krytycznie na to, co robi sama oraz co robią inni. Tymczasem członkowie zespołu mogą nie chcieć dyskutować, ponieważ:

 

  • są przytłoczeni autorytetem lidera,

  • obawiają się, że zostaną odebrani jako niekompetentni, aroganccy itp.,

  • omawiają problemy w węższym gronie, za plecami pozostałych członków zespołu,

  • bagatelizują nasuwające im się problemy,

  • czują, że dyskusje to strata czasu, lepiej po prostu zrobić coś po swojemu.

 

  • brak zaangażowania

 

Podział zadań w grupie powinien być sprawiedliwy, to znaczy proporcjonalny do umiejętności i możliwości każdego z członków. Różny jest też zakres odpowiedzialności za zadania. Niemniej jeśli niektóre osoby będą miały poczucie, że ich wkład oraz opinia się nie liczą, wówczas ich motywacja oraz zaangażowanie znacznie spadną. Zaczną wykonywać polecenia niestarannie, na ostatnią chwilę itp., w wyniku czego u pozostałych, bardziej zaangażowanych osób, pojawi się frustracja i złość.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że objawem braku zaangażowania w pracy nie jest sabotowanie pomysłu lidera, ale bierna zgoda na wszystko. Osoby nieangażujące się często lubią mówić „a nie mówiłem”, gdy pojawiają się kłopoty, projekt się nie udaje. Bywają pasywno-agresywne, psują atmosferę w grupie i demotywują innych.

 

  • unikanie odpowiedzialności

 

Zaangażowanie w projekt to podstawa do wytworzenia się poczucia odpowiedzialności za wspólną pracę. Postawa odpowiedzialności oznacza, że członkowie zespołu dbają nie tylko o swój niewielki wycinek zadań, ale zależy im na powodzeniu całego projektu. Przekazują informację zwrotną, zgłaszają zastrzeżenia, dzielą się uwagami, ale też potrafią przyjmować konstruktywną krytykę ze strony innych.

 

Przy braku poczucia odpowiedzialności w pracy kuleje motywacja i komunikacja. Członkowie zespołu mają też skłonność do przerzucania nieprzyjemnych, nielubianych czynności na innych. Kiedy napotykają trudność, wolą, by „szef rozwiązał problem”, nie starają się działać samodzielnie.

 

  • nieprzywiązywanie uwagi do rezultatów

 

Niezaangażowane, nieufające sobie wzajemnie osoby nie będą przywiązywać uwagi do rezultatu wspólnej pracy. Mogą zakładać, że projekt i tak się nie uda lub nie mieć poczucia, że sami przyczynią się do sukcesu, skoro ich wkład najwyraźniej jest pomijany. Oznakami nieprzywiązywania uwagi do efektu wspólnej pracy są np.

 

  • brak feedbacku na wszystkich etapach pracy,

  • niechęć do spotkań, niezaangażowanie w dyskusję,

  • dążenie do zabezpieczenia własnych interesów, a nie dbałość o dobro projektu.

 

 

Model Lencioniego – zastosowanie

 

Model Lencioniego ma uniwersalny charakter – znajduje zastosowanie w czasie pracy w grupie niezależnie od jej wielkości, celu i obszaru działania czy kompetencji oraz doświadczenia członków zespołu.

 

Model Lencioniego – jakie zespoły są najbardziej narażone na dysfunkcje?

 

Na dysfunkcje w czasie pracy grupowej są narażone w szczególności te zespoły, których członkowie nie znają się, nie mają więc do siebie zaufania. W nowopowstałych zespołach może też panować swego rodzaju nieśmiałość – lęk przed zgłaszaniem pomysłów, wychylaniem się przed szereg, braniem większej odpowiedzialności za pracę. 

 

Model Lencioniego – jak przeprowadzić analizę?

 

W każdym zespole powinien być wyznaczony lider, który nadzoruje pracę grupy oraz czuwa nad sprawną komunikacją pomiędzy pracownikami. Lider zespołu zwraca uwagę na to, jak przebiega dyskusja na kolejnych etapach realizacji projektu. Powinien być wyczulony w szczególności na wymiar osobisty pracy zespołowej np. konflikty, które mogą zaburzać współpracę, próby sabotowania pracy innych i wszelkie inne działania opóźniające pracę. Analizując pracę w zespole, warto przyjrzeć się pracy każdej osoby pod kątem jej zaangażowania, chęci współpracy i pomocy innym osobom, terminowości. Zastrzeżenia wobec pracy konkretnej osoby warto omówić z nią indywidualnie.

 

Sprawdź także, jakie są typy osobowości zawodowej i jak wpływają na pracę w zespole.

 

Model Lencioniego – Najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie są dysfunkcje pracy zespołowej wg Lencioniego?

 

5 dysfunkcji pracy w grupie wg Lencioniego to: brak zaufania między członkami zespołu, obawa przed konfliktem, brak zaangażowania w pracę zespołową, unikanie odpowiedzialności oraz nieprzywiązywanie uwagi do rezultatów.

 

  • Które zespoły są najbardziej narażone na dysfunkcje pracy zespołowej Lencioniego?

 

Największe ryzyko pracy zespołowej dotyczy tych grup w, których członkowie nie znają się zbyt dobrze i w związku z tym nie mają do siebie zaufania. W nowych zespołach może górować nieśmiałość – lęk przed zgłaszaniem nowych pomysłów, wychylaniem się oraz braniem na siebie większej odpowiedzialności.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Doradca Klienta Biznesowego

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: sprzedaż oprogramowania Symfonii m.in. do działów księgowych, kadrowych oraz właścicieli firm; realizacja powierzonego planu sprzedaży; aktywne pozyskiwanie klientów podczas pracy na leadach i zimnej bazie; prowadzenie procesu sprzedażowego w oparciu o standardy...
  • Koordynator ds. inwestycji

    Multiplay Sp. z o.o. Sp.k   Opole    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 400 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Planowanie oraz nadzór nad budową i modernizacją sieci światłowodowych. Koordynowanie harmonogramów i współpraca z podwykonawcami. Kontrola jakości prac, zapewnianie zgodności z normami branżowymi. Zamawianie niezbędnych materiałów i sprzętu oraz zarządzanie dokumentacją zakupową....
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Technik dentystyczny ds. aparatów ortodontycznych z j. niemieckim

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    20 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Poszukujemy wykwalifikowanej osoby na stanowisko Technika Dentystycznego ze szczególnym nastawieniem na ortodoncję. W ramach pracy będziesz odpowiedzialny/a za...
  • Kierowca samochodu ciężarowego pow. 3,5 T z kat. C+E

    REMONDIS Sp. z o.o.   Polkowice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Wywóz odpadów komunalnych i innych, opróżnianie oraz odstawianie na miejsce pojemników, Nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem pojazdu, Czynności porządkowe, kontrolne i zdawczo-odbiorcze względem użytkowanego pojazdu, Rzetelne wykonywanie czynności zleconych przez...
  • Fryzjer / Kolorysta

    PDP WILANOW SPÓŁKA Z ORGANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Ós Królewska, 18    praca stacjonarna
    umowa zlecenie   5 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: Twoim zadaniem będzie sprawić, by byli zadowoleni z usług. Spraw, aby po Twojej usłudze klienci stali się stałymi klientami i polecali nas swoim bliskim. Będziesz mieć do dyspozycji wszystkie nowoczesne narzędzia (z wyjątkiem osobistych nożyczek). Praca z klientami będzie...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379