E-logistyk, specjalista SEO, programista aplikacji mobilnych – te trzy zawody jeszcze 15 lat temu praktycznie nie istniały. Dziś zatrudnionych są w nich tysiące osób. Analitycy twierdzą, że 65% obecnych uczniów szkół podstawowych będzie pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją. Eksperci rynku pracy z serwisu Praca.pl wyróżnili w ramach 10 najbardziej popularnych branż, 10 najbardziej rokujących zawodów, które dają zupełnie nowe możliwości kariery. Zobacz – być może wśród nich znajdzie się coś dla Ciebie!
Jednocyfrowe bezrobocie i trend wzrostu ilości ofert pracy i zatrudnienia, który stał się bardzo wyraźny w 2015 roku i powinien utrzymać się również w 2016, programy aktywizacji bezrobotnych w ramach których 100 tys. młodych osób ma otrzymać zatrudnienie na min. 2 lata, nadchodzący rynek pracownika, rozwój technologii i mobile, automatyzacja, zmiany społeczne i gospodarcze – to wszystko powoduje, że rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Niektóre zawody zanikają, inne powstają, zmieniają się trendy, wizje i sposoby realizacji zadań rynku pracy. Jak być na topie? Jakimi zawodami warto się zainteresować?
1. Specjalista BMS w branży Budownictwo
Automatyka budynkowa to stosunkowo nowa dziedzina, która obejmuje połączenie systemów do zarządzania energią, klimatyzacją, czujnikami, ogrzewaniem i innymi układami w jeden spójnie działający, inteligentny system. I choć system jest „mądry” i wie jak zapewnić komfort i optimum w budynku, to ktoś musi go programować, nadzorować, naprawiać, konserwować. Coraz więcej budynków będzie te systemy wdrażać (praktycznie można założyć, że w przyszłości będą mieć je wszystkie nowe obiekty) – dla inżynierów to zatem szansa na ciekawy zawód i niemałe pieniądze.
2. Audytor w Inżynierii
Pojęcie audytora kojarzy się nam przede wszystkim z finansami. Tymczasem audytorów zatrudniają tez firmy zajmujące się certyfikacją wyrobów. Stają się one coraz ważniejsze dlatego, że rośnie konkurencja na rynku (a certyfikat niezależnego instytutu pozwala potwierdzić wysoką jakość danego urządzenia). Poza tym ujednolicane normy unijne nakazują by poszczególne materiały spełniały identyczne normy, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą. A ktoś to przecież musi ocenić.
Audytorami w branży inżynieryjnej i produkcyjnej są nie tylko specjaliści techniczni – branża potrzebuje wszystkich, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Więcej na ten temat w Poradniku Praca.pl 2016.
3. Specjalista AML w BPO/SSC
Kim jest specjalista AML? To połączenie detektywa, analityka i specjalisty finansowego. Czym się zajmuje specjalista AML? Przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Analizuje i monitoruje transakcje, by odkryć próby wyprania pieniędzy pochodzących z przemytu, handlu narkotykami czy korupcją. Specjalistów w tym zakresie jest znacznie mniej niż potrzeba. Według JP Morgan, zaledwie kilka lat doświadczenia w tym obszarze wystarcza by podwoić bądź potroić pensje.
Chcesz dowiedzieć się, gdzie w Polsce można pracować w AML?
4. Menedżer ds. podróży – w FMCG
Międzynarodowe korporacje, oddziały w wielu krajach (a nawet różne lokalizacje zakładów produkcyjnych w obrębie jednego kraju) sprawiają, że pracownicy FMCG coraz więcej podróżują. Z badań firmy Amadeus wynika, że 53% pracowników podróżuje kilka razy w roku, 30 kilka razy w miesiącu. 30% jeździ po Europie a 6% na inne kontynenty. A delegacje wymagają organizacji. Trzeba załatwić transport, hotel, niekiedy wynająć salę konferencyjną. Większa ilość delegacji to coraz większe koszty dla firmy dlatego w wielu z nich pojawia się zupełnie nowe stanowisko – menedżera ds. podróży. Jest to osoba odpowiedzialna za organizację delegacji dla pracowników.
Z badań firmy Amadeus Polska wynika, że polityka podróży służbowych obowiązuje w 61 % firm. W niewielu z nich jest jednak osoba, która zarządza delegacjami. Jednocześnie 75% firm chce zmian w zakresie usprawniania podróży służbowych i redukcji ich kosztów – to zaś oznacza że praca na specjalistów w tym zakresie czeka.
5. Doradca zakupowy w branży Sprzedaż / Obsługa Klienta
Jak wynika z ostatniego raportu rynku pracy za Q4 2015 roku przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl, branża Sprzedaży i Obsługi klienta należy do najbardziej dynamicznych pod kątem ilości pojawiających się ogłoszeń o pracę. Jest to jednocześnie branża mocno zróżnicowana – doradców i sprzedawców poszukuje się przecież w wielu obszarach – od IT po FMCG. Jednym z ciekawszych nowych zawodów w tym obszarze, który wykorzystuje doświadczenie zdobyte w pracy w sklepach i zainteresowanie zakupami jest stanowisko Doradcy Zakupowego.
Kim jest Doradca Zakupowy? W skrócie, to osoba, która odpowiada za znalezienie dla swojego klienta najkorzystniejszej oferty i wybór i doradztwo produktowe. Osoby takie pracują najczęściej jako freelancerzy. Wiedzą gzie kupować, jak kupować, gdzie szukać promocji i okazji, jak się targować, na jakie parametry transakcji czy produktu zwracać uwagę. Nierzadko specjalizują się w określonych obszarach (np. osobiści styliści w branży odzieżowej czy doradcy sprzętu AGD/RTV dla osób kupujących i wyposażających mieszkania lub jako wspólnicy architektów wnętrz.
Powyższe stanowiska związane są przede wszystkim z rozwojem dużych korporacji, globalizacją czy zmianą zachowań konsumenckich. W II części artykułu przedstawione zostaną zawody związane z rozwojem technologii – co ciekawe, niekoniecznie w branży IT.