Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

 
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Rozmowa kwalifikacyjna - porady

 

Coraz częściej bywa tak, że to nie my musimy zabiegać o pracę, ale pracodawca musi walczyć o nas. I bardzo dobrze. Ta świadomość daje nam poczucie większej stabilności, dzięki czemu w czasie interview możemy błyszczeć i czuć się swobodnie. Rozmowa z przyszłym pracodawcą jest jak start w zawodach – czujemy podenerwowanie, pragniemy wygrać, a nasz organizm wypełnia adrenalina. I podobnie jak w sportowych potyczkach, tak i podczas spotkania kwalifikacyjnego solidne przygotowanie przybliża nas do podium. Co jest podczas rozmowy najważniejsze?

 

Komunikatywność


Jeśli chodzi o porady przed rozmową kwalifikacyjną, to ta cecha pojawia się niezwykle często. W zasadzie bez komunikatywności nie ma porozumienia. Co najwyżej monolog pracodawcy przerywany naszym potakiwaniem. A przecież rozmowa kwalifikacyjna to nie test na wykrywaczu kłamstw i dopuszczalne, a nawet mile widziane są wypowiedzi dłuższe niż „tak” lub „nie”. Nie bójmy się też zadawać pytań.

 

Samoświadomość


Innymi słowy, dobrze jest wiedzieć, kim się jest, co się potrafi i co można zaoferować firmie. Oczywiście fakt, że potrafimy pięknie rysować, niekoniecznie musi być przydatny w pracy bankowca, ale sztuką jest uargumentować, że dodatkowe atuty są dla pracodawcy przydatne, np. zdolności artystyczne pomogą w tworzeniu prezentacji dla klientów banku. Zanim więc spotkamy się twarzą w twarz z naszym przyszłym pracodawcą, warto zastanowić się, które kwalifikacje i zdolności mogą być pozytywnie odebrane. Grunt to wiedzieć, po co i z czym przychodzimy.

 

Uśmiech


Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa, ale grobowa mina raczej nie pomoże. Jak nas widzą, tak nas piszą, a z pewnością przyjemniej pracuje się z miłymi, radosnymi osobami. Zatem, mimo że najprawdopodobniej na rozmowie dopadnie nas mniejszy lub większy stres, starajmy się nie zapominać o uśmiechu. Nie chodzi bynajmniej o głośne salwy śmiechu za każdym razem, gdy uda nam się sprowadzić rozmowę na nieco luźniejszy wątek, ale o pokazanie się jako kogoś pozytywnie nastawionego i życzliwego, a jednocześnie opanowanego.

 

Znajomość firmy i branży


Dziś większość firm ma swoje strony internetowe, na których możemy znaleźć wiele informacji i naprawdę taki research nie zajmuje tygodnia – wystarczy dosłownie chwila. A bez znajomości firmy i branży, w której przecież chcemy się rozwijać, na własne życzenie fundujemy sobie kłopoty z dostaniem pracy. Nie musimy uczyć się na pamięć treści ze strony, ale pokażmy, że znamy historię firmy i jesteśmy nią zainteresowani, a wizja przedsiębiorstwa jest nam bliska.

 

Gotowe odpowiedzi na dziwne pytania

 

Czasami mamy problemy nawet z odpowiedzią na typowe pytania, np. o własne wady i zalety. Rozmowa kwalifikacyjna ma określone punkty i naprawdę można się na nie nieco przygotować. Dla większości kandydatów szczególnie trudne są pytania o słabe strony. O naszych zaletach i osiągnięciach możemy mówić bez końca, ale trudno wskazać taką wadę, która nie wyda się zbyt błaha, a jednocześnie nie będzie bardzo obciążająca. Gdy mówimy o swoich minusach, to krótko i na temat.

 

Cukier szkodzi


Jeśli zaczniemy rozpływać się w zachwytach nad firmą, możemy wyjść na desperatów. Jasne, że warto wiedzieć gdzie i w czym przedsiębiorstwo odnosi sukcesy, aby użyć takiego argumentu w odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie tu chcemy pracować. Ale ważny jest dystans. Także wobec siebie. Znajmy swoją wartość, walczmy o swoje, pochwalmy się osiągnięciami, kiedy jest ku temu możliwość, ale nie popadajmy w samozachwyt.

 

Bez prywaty


Komplementy na temat wyglądu naszego rozmówcy bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter zawodowy, a nie towarzyski. Spoufalanie się z rekruterem nigdy nie jest mile widziane. Są sytuacje, w których nasz rozmówca zaproponuje przejście na „ty”. Wtedy jak najbardziej możemy sobie pozwolić na mówienie mu po imieniu, ale nigdy nie proponujmy tego pierwsi.

 

Nie kłam


Nie kłam, bo kłamstwo ma krótki nogi, wielkie oczy i mnóstwo innych defektów. Dotyczy to zarówno poprzedniego zatrudnienia, jak i umiejętności. Pamiętajmy, że w CV wpisujemy dane poprzedniego pracodawcy i rekruter może poprosić o referencję lub zapytać o drogę kontaktu z wcześniejszym pracodawcą. Koloryzowanie w kwestii umiejętności także może wyjść na jaw podczas rozmowy lub w trakcie pracy. Bardzo często kandydaci wpisują wyższy niż w rzeczywistości poziom języka obcego. Mają nadzieję, że na ich stanowisku ta kompetencja się jednak nie przyda. Ale co jeśli rekruter zapyta o jeden z punktów CV w języku obcym i będzie oczekiwał odpowiedzi? Kłamca jest spalony na starcie.

 

Nie tym, to innym razem


Takie podejście pozwala na większy luz i swobodę. Daje też komfort psychiczny, a to zwiększa nasze szanse na zdobycie pracy. Jeśli udana rozmowa kwalifikacyjna to niestety nie ta, z której właśnie wychodzimy, nie warto się załamywać. Porównując, jak stresująca była pierwsza w życiu rozmowa o pracę, a z jakim nastawieniem poszliśmy na piątą, dostrzeżemy, że z czasem jesteśmy coraz pewniejsi. Nawet z nieudanego spotkania można coś wynieść, a ta wiedza sprawia, że znajdujemy się o krok bliżej od wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?