Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

 
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Rozmowa kwalifikacyjna - porady

 

Coraz częściej bywa tak, że to nie my musimy zabiegać o pracę, ale pracodawca musi walczyć o nas. I bardzo dobrze. Ta świadomość daje nam poczucie większej stabilności, dzięki czemu w czasie interview możemy błyszczeć i czuć się swobodnie. Rozmowa z przyszłym pracodawcą jest jak start w zawodach – czujemy podenerwowanie, pragniemy wygrać, a nasz organizm wypełnia adrenalina. I podobnie jak w sportowych potyczkach, tak i podczas spotkania kwalifikacyjnego solidne przygotowanie przybliża nas do podium. Co jest podczas rozmowy najważniejsze?

 

Komunikatywność


Jeśli chodzi o porady przed rozmową kwalifikacyjną, to ta cecha pojawia się niezwykle często. W zasadzie bez komunikatywności nie ma porozumienia. Co najwyżej monolog pracodawcy przerywany naszym potakiwaniem. A przecież rozmowa kwalifikacyjna to nie test na wykrywaczu kłamstw i dopuszczalne, a nawet mile widziane są wypowiedzi dłuższe niż „tak” lub „nie”. Nie bójmy się też zadawać pytań.

 

Samoświadomość


Innymi słowy, dobrze jest wiedzieć, kim się jest, co się potrafi i co można zaoferować firmie. Oczywiście fakt, że potrafimy pięknie rysować, niekoniecznie musi być przydatny w pracy bankowca, ale sztuką jest uargumentować, że dodatkowe atuty są dla pracodawcy przydatne, np. zdolności artystyczne pomogą w tworzeniu prezentacji dla klientów banku. Zanim więc spotkamy się twarzą w twarz z naszym przyszłym pracodawcą, warto zastanowić się, które kwalifikacje i zdolności mogą być pozytywnie odebrane. Grunt to wiedzieć, po co i z czym przychodzimy.

 

Uśmiech


Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa, ale grobowa mina raczej nie pomoże. Jak nas widzą, tak nas piszą, a z pewnością przyjemniej pracuje się z miłymi, radosnymi osobami. Zatem, mimo że najprawdopodobniej na rozmowie dopadnie nas mniejszy lub większy stres, starajmy się nie zapominać o uśmiechu. Nie chodzi bynajmniej o głośne salwy śmiechu za każdym razem, gdy uda nam się sprowadzić rozmowę na nieco luźniejszy wątek, ale o pokazanie się jako kogoś pozytywnie nastawionego i życzliwego, a jednocześnie opanowanego.

 

Znajomość firmy i branży


Dziś większość firm ma swoje strony internetowe, na których możemy znaleźć wiele informacji i naprawdę taki research nie zajmuje tygodnia – wystarczy dosłownie chwila. A bez znajomości firmy i branży, w której przecież chcemy się rozwijać, na własne życzenie fundujemy sobie kłopoty z dostaniem pracy. Nie musimy uczyć się na pamięć treści ze strony, ale pokażmy, że znamy historię firmy i jesteśmy nią zainteresowani, a wizja przedsiębiorstwa jest nam bliska.

 

Gotowe odpowiedzi na dziwne pytania

 

Czasami mamy problemy nawet z odpowiedzią na typowe pytania, np. o własne wady i zalety. Rozmowa kwalifikacyjna ma określone punkty i naprawdę można się na nie nieco przygotować. Dla większości kandydatów szczególnie trudne są pytania o słabe strony. O naszych zaletach i osiągnięciach możemy mówić bez końca, ale trudno wskazać taką wadę, która nie wyda się zbyt błaha, a jednocześnie nie będzie bardzo obciążająca. Gdy mówimy o swoich minusach, to krótko i na temat.

 

Cukier szkodzi


Jeśli zaczniemy rozpływać się w zachwytach nad firmą, możemy wyjść na desperatów. Jasne, że warto wiedzieć gdzie i w czym przedsiębiorstwo odnosi sukcesy, aby użyć takiego argumentu w odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie tu chcemy pracować. Ale ważny jest dystans. Także wobec siebie. Znajmy swoją wartość, walczmy o swoje, pochwalmy się osiągnięciami, kiedy jest ku temu możliwość, ale nie popadajmy w samozachwyt.

 

Bez prywaty


Komplementy na temat wyglądu naszego rozmówcy bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter zawodowy, a nie towarzyski. Spoufalanie się z rekruterem nigdy nie jest mile widziane. Są sytuacje, w których nasz rozmówca zaproponuje przejście na „ty”. Wtedy jak najbardziej możemy sobie pozwolić na mówienie mu po imieniu, ale nigdy nie proponujmy tego pierwsi.

 

Nie kłam


Nie kłam, bo kłamstwo ma krótki nogi, wielkie oczy i mnóstwo innych defektów. Dotyczy to zarówno poprzedniego zatrudnienia, jak i umiejętności. Pamiętajmy, że w CV wpisujemy dane poprzedniego pracodawcy i rekruter może poprosić o referencję lub zapytać o drogę kontaktu z wcześniejszym pracodawcą. Koloryzowanie w kwestii umiejętności także może wyjść na jaw podczas rozmowy lub w trakcie pracy. Bardzo często kandydaci wpisują wyższy niż w rzeczywistości poziom języka obcego. Mają nadzieję, że na ich stanowisku ta kompetencja się jednak nie przyda. Ale co jeśli rekruter zapyta o jeden z punktów CV w języku obcym i będzie oczekiwał odpowiedzi? Kłamca jest spalony na starcie.

 

Nie tym, to innym razem


Takie podejście pozwala na większy luz i swobodę. Daje też komfort psychiczny, a to zwiększa nasze szanse na zdobycie pracy. Jeśli udana rozmowa kwalifikacyjna to niestety nie ta, z której właśnie wychodzimy, nie warto się załamywać. Porównując, jak stresująca była pierwsza w życiu rozmowa o pracę, a z jakim nastawieniem poszliśmy na piątą, dostrzeżemy, że z czasem jesteśmy coraz pewniejsi. Nawet z nieudanego spotkania można coś wynieść, a ta wiedza sprawia, że znajdujemy się o krok bliżej od wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań, wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, telefoniczna i osobista obsługa klientów, zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.