Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

 
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

Zbliżająca się rozmowa kwalifikacyjna spędza Ci sen z powiek? Drżysz na myśl o tym, że nie uda Ci się zrobić dobrego wrażenia, przez co mimo kwalifikacji stracisz szansę na świetną pracę? Zła wiadomość jest taka, że słusznie przywiązujesz tak dużą wagę do spotkania kwalifikacyjnego. Rzeczywiście jest ono jednym z najważniejszych etapów rekrutacji. Ale mamy dla Ciebie też dobrą wiadomość: prawdopodobnie uda Ci się przekonać rekrutera, że jesteś idealnym kandydatem, jeśli wcześniej przygotujesz się do odpowiedzi. Otóż choć każde spotkanie o pracę jest inne, wielu rekruterów podąża za sprawdzonym schematem i powiela typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. A zatem jedyne, co musisz zrobić, to sprawdzić, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej będą jej nieodłącznym elementem i jak się do nich przygotować. 

 

Spis treści

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pytań rekrutacyjnych, które prawie na pewno padną na spotkaniu, a także wskazówki, jak odpowiedzieć na te pytania w sposób kreatywny i ukazujący Cię w najlepszym świetle. Pamiętaj, nie zmyślaj! Rekruter natychmiast to wychwyci. Chodzi jednak o to, by skupić jego uwagę na Twoich atutach. Do dzieła!

 

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna? 

 

Za początek krótko zastanówmy się, co to za sytuacja – rozmowa rekrutacyjna, a zatem jakie są oczekiwania wobec Ciebie jako kandydata na takim spotkaniu. Rozmowa rekrutacyjna (kwalifikacyjna) jest jednym z podstawowych narzędzi i etapów selekcji kandydatów, na podstawie której dokonuje się wyboru przyszłych pracowników. Zapraszane są na nią osoby, których CV wzbudziło zainteresowanie pracodawcy, a profil kandydata spełnia jego oczekiwania.

 

Celem takiego wywiadu jest przede wszystkim:

 

  • nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą aplikującą,
  • zweryfikowanie jej kompetencji,
  • sprawdzenie, czy kwalifikacje ujęte w CV są prawdziwe i odpowiednie do pracy na danym stanowisku, 
  • sprawdzenie, czy kandydat jest osobą pasującą do zespołu i firmy, z uwagi choćby na wyznawane wartości, osobiste i zawodowe cele, doświadczenia z poprzedniej pracy itp.

 

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają też zweryfikować umiejętności interpersonalne kandydata. Czy umie się przedstawić, dyskutować, ma poczucie humoru, jest osobą otwartą, odporną na stres? Nawet kilkuminutowe spotkania dostarcza firmie mnóstwa informacji o potencjalnym pracowniku!

 

To, o czym bardzo często zapominamy, to fakt, że rozmowa rekrutacyjna służy tak naprawdę obu stronom. Pytania na rozmowie o pracę mają na celu przede wszystkim zweryfikowanie informacji podanych w CV i sprawdzenie, czy kandydat rzeczywiście odpowiada stawianym wymaganiom. Z drugiej strony – bezpośrednie spotkanie z kandydatem pozwala pracodawcy na zapoznanie go ze sposobem funkcjonowania firmy i oczekiwaniami stawianymi pracownikom, dzięki czemu osoba starająca się o pracę może sprawdzić, czy odpowiada jej wizja firmy, a oczekiwania obu stron pokrywają się. To także w czasie rozmowy rekrutacyjnej prowadzone są negocjacje dotyczące wynagrodzenia.

 

Pamiętaj! 

 

Osoba przeprowadzająca rozmowę z kandydatem do pracy poprzez pytania rekrutacyjne zdobywa wiedzę na temat kandydata i weryfikuje jego doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie merytoryczne. Kandydatowi z kolei daje okazję do lepszego poznania firmy i wymagań związanych ze stanowiskiem, o które się ubiega. 

 

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Każda rozmowa o pracę jest inna, a jej specyfika uzależniona między innymi od branży, Twojego doświadczenia czy stanowiska, na jakie aplikujesz. Najczęściej proces rekrutacji przebiega wieloetapowo, a spotkanie z kandydatem jest tylko jednym – ale często najważniejszym – jego elementem.  Choć nie ma jednego wzorca, według którego byłaby przeprowadzana taka rozmowa, wielu rekruterów podąża za sprawdzonym schematem i powiela najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. 

 

Kandydat ubiegający się o pracę nie ma wpływu na wiele rzeczy pojawiających się w procesie rekrutacji. Wiedząc jednak, o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej i jakie są najczęstsze pytania na rozmowie o pracę oraz odpowiednio się do nich przygotowując, możesz znacznie podnieść swoje szanse na zatrudnienie. 

 

Zatem, na jakie pytania na rekrutacji warto się przygotować? Jakie są typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?  

 

 

  • Powiedz coś o sobie.

 

Proszę powiedzieć nam coś o sobie” – to typowe zdanie otwierające rozmowę o pracę. Mimo że wydaje się proste, niektórych może wprowadzić w zakłopotanie, dlatego wcześniej warto przygotować sobie odpowiedź na to pytanie i przećwiczyć swoją wypowiedź przed lustrem albo kimś zaufanym. Przedstaw się w kilku zdaniach. To proste: powiedz, jak się nazywasz, jakie masz wykształcenie i gdzie ostatnio pracowałeś. Postaraj się przeanalizować oczekiwania oraz wymagania potencjalnego pracodawcy i odnieś się do nich, opisując krótko swoje kwalifikacje. Wspomnij też o celach zawodowych. Możesz np. w dwóch zdaniach opowiedzieć, dlaczego lubisz akurat tę branżę.

 

  • Co wiesz o naszej firmie? 

 

Na to pytanie absolutnie musisz umieć odpowiedzieć. Zaczerpnięcie wiedzy dotyczącej firmy, w której ubiegamy się o pracę, jest pierwszą pracą domową zadaną kandydatowi. Nieodrobienie jej może zdyskwalifikować go na samym starcie. Jeśli zastanawiasz się, czego mogą dotyczyć pytania na rozmowie rekrutacyjnej, to dotyczące firmy będzie z pewnością jednym z nich. Dowiedz się więc, czym zajmuje się firma. Postaraj się znaleźć informacje o jej ostatnich sukcesach czy wyzwaniach, przed którymi stoi. Informacje znajdziesz najpewniej na stronie firmowej przedsiębiorstwa, ewentualnie w jego mediach społecznościowych lub w materiałach prasowych. Pamiętaj, że nie chodzi o to, byś streszczał to, co przeczytałeś. Opowiedz o firmie, którą się przecież zainteresowałeś, własnymi słowami, a charakteryzując ją, koniecznie odnieś się do własnej osoby. Odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne może przebiegać następująco: powiedz, co Ci się podoba w tym przedsiębiorstwie i co zwróciło Twoją uwagę, a następnie podkreśl korzyści, jakie możesz mu przynieść. W tym miejscu możesz także powiedzieć, dlaczego chcesz pracować w tej właśnie firmie.

 

  • Jakie są Twoje mocne strony?

 

Pytania na rozmowę kwalifikacyjną, które zadają rekruterzy, mają na celu uzyskanie wielorakich informacji o potencjalnym pracowniku. Pozwalają też sprawdzić samoświadomość kandydata. Uważa się, że dobry pracownik to ten, który zarówno widzi swoje braki, jak i zna swoją wartość, dlatego koniecznie przygotuj się na pytanie o swoje zalety. Nie wstydź się o nich mówić, w końcu rozmowa kwalifikacyjna to szansa na autoreklamę. Nie ma też lepszej okazji na przekonanie do siebie rekrutera, niż odpowiadzieć na to pytanie bez kompleksów i z pewnością siebie. Możesz poprzeć swoje atuty opisem konkretnych sytuacji. Pamiętaj też, że najlepiej, by Twoje mocne strony były poniekąd odpowiedzią na wymagania stawiane przez przyszłego pracodawcę.

 

  • Jakie są Twoje słabe strony?

 

Mocne i słabe strony kandydata to klasyczne pytania. Rozmowa kwalifikacyjna ma pokazać rekruterowi, że kandydat świadomy swoich słabości podejmuje jakiekolwiek działania, by z nimi walczyć i chce się rozwijać. Choć znacznie łatwiej będzie nam wymienić swoje mocne strony, to pamiętajmy, że słabościami są zazwyczaj ich przeciwieństwa. Niezwykle ważne jest, by w przypadku wymienienia jakichkolwiek wad czy słabych stron zaznaczyć, że cały czas pracujemy nad tym, by je pokonać. 

 

 

  • Gdzie widzisz się za 5 lat? / Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie? 

 

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, chce mieć pewność, że po kilku miesiącach nie zrezygnuje on z posady. Pytanie dotyczące planów na przyszłość ma też na celu sprawdzenie zaangażowania i ambicji kandydata. W odpowiedzi na nie warto wspomnieć o wartościach i misji firmy, które są zbieżne z Twoimi planami i tym, co jest dla Ciebie ważne. Warto również zaznaczyć, że jest się otwartym na nowe doświadczenia i wykazuje się ogromną chęć nauki i rozwoju zawodowego. Nie bój się mówić o tym, że będzie zależało Ci na podnoszeniu kwalifikacji, nauce, zdobywaniu doświadczenia i w końcu awansie. Rozmowa rekrutacyjna i pytania dotyczące wizji przyszłości kandydata mają także utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że jego wymagania są zgodne z oczekiwaniami i planami firmy względem niego.

 

  • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe? 

 

Typowe pytania rekrutacyjne z pewnością będą dotyczyć Twoich sukcesów zawodowych. Pracodawcy cenią sobie kandydatów, którzy są świadomi swoich osiągnięć i potrafią o nich mówić. Pamiętaj, że pewność i umiejętność docenienia samego siebie nie jest chwaleniem się, choć trzeba uważać, by nie przekroczyć tej granicy. W odpowiedzi na pytanie o sukces warto zachować umiar i wspomnieć jedynie o tych osiągnięciach, które są jak najbardziej zbliżone do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Uważaj, żeby nie zanudzić rekrutera. Warto również wspomnieć o trudnościach, jakie pojawiły się po drodze i w jaki sposób udało Ci się je pokonać. 

 

  • Co uważasz za swoją największą porażkę? 

 

Spotkanie rekrutacyjne ma na celu zaprezentowanie kandydata z każdej strony. Zadając pytanie o porażkę, pracodawca chce mieć pewność, że potencjalny pracownik potrafi nie tylko mówić o swoich osiągnięciach, ale jest świadomy także wpadek i tego, że popełnianie błędów jest czymś absolutnie normalnym. Jest to pytanie, dzięki któremu możemy udowodnić, że w przypadku jakichkolwiek problemów jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować, działać, a przede wszystkim wyciągnąć z tego doświadczenia wnioski na przyszłość. 

 

  • Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych? 

 

Pytanie dotyczące udziału w innych procesach rekrutacyjnych ma na celu pokazanie rekruterowi, czy ma do czynienia z kandydatem biernym czy czynnym. Pamiętajmy jednak, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie warto kłamać. Jeśli bierzesz udział w innych rekrutacjach, powiedz o tym podczas rozmowy. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą pożądaną na rynku pracy, przez co Twoja wartość może nieco wzrosnąć. Zobacz także, jak wybrnąć z pytania o to, dlaczego chcesz zmienić pracę.

 

Pamiętaj! 

 

Rozmowa o pracę i pytania, jakie podczas niej usłyszymy, mogą wpędzić nas w zakłopotanie. Jednym z typowych pytań rekrutacyjnych będzie pytanie dotyczące zarobków. Przygotuj się na nie. Sprawdź średnie zarobki na podobnych stanowiskach, weź pod uwagę swoją dotychczasową pensję i zostaw miejsce na negocjacje, jeśli proponowana stawka wyda Ci się zbyt niska.

 

Trudne i dziwne pytania na rozmowie o pracę. Zobacz przykładowe odpowiedzi 

 

 Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi, które są jej nieodłączny elementem, mogą przysporzyć kandydatowi sporo trudności. Niektóre z nich mogą być niewygodne i problematyczne, a inne wydawać się po prostu dziwne. Często mogą pojawić się także podchwytliwe pytania na rozmowie rekrutacyjnej i takie, do których nie będziesz potrafił się ustosunkować. Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o mądre odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej, ale wielu przypadkach po prostu o to, by kandydat potrafił wybrnąć z sytuacji. Poradzenie sobie z nietypowymi pytaniami będzie dla pracodawcy sygnałem, że ma do czynienia z osobą, która w razie problemów stawi czoła wszelkim trudnościom.

 

Przygotowane pytania na rozmowę rekrutacyjną, które mogą wydawać się nieco dziwne, mają także na celu sprawdzenie kreatywności kandydata. Wśród tego typu pytań rekrutacyjnych możesz usłyszeć między innymi:

 

  • Jak sprzedasz mi ten długopis? 

 

Jeśli aplikujesz na przykład na stanowisko sprzedawcy, warto nauczyć się odpowiadać na tego typu pytania. Będzie to jedno z kluczowych pytań podczas rozmowy o pracę. Dla pracodawcy ważne jest, by osoba na takim stanowisku umiała mówić językiem korzyści. Udowodnij, że potrafisz dostrzec zalety danego produktu i umiesz przekonująco o nim opowiadać. Wymień więc korzyści, jakie zyskuje kupiec, decydując się na oferowany przez Ciebie produkt. 

 

  • Jeśli mógłbyś wybrać jedną supermoc, to co by to było?

 

To jedno z pytań, które ma sprawdzić kreatywność kandydata. Odpowiadając na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz odnieść się do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli rozmowa o pracę dotyczy posady sprzedawcy, wspomnij na przykład o supermocy, jaką jest chociażby czytanie w myślach. Poznając przemyślenia potencjalnego klienta, jesteś w stanie dostosować do nich swój przekaz, trafić w jego czuły punkt i sprawić, że sprzedaż będzie bardziej efektowna. 

 

 

  • Wymień 10 nietypowych zastosowań dla tego ołówka.

 

Kolejne pytanie na rozmowę kwalifikacyjną mające sprawdzić nieszablonowe myślenie kandydata i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach. Odpowiadając na tego typu pytanie, warto puścić wodze fantazji. Wspomnij na przykład o tym, że ołówek świetnie sprawdzi się jako zakładka do książki, mieszadełko do napojów, podpórka do roślin czy mini lokówka do włosów. Ołówkiem możesz także podrapać się po plecach czy dziurawić papier... 

 

  • Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe?

 

Wbrew pozorom nie jest to pytanie psychologiczne. Żeby na nie odpowiedzieć, nie musisz być też filozofem czy inżynierem. Wystarczy odrobina zdroworązsądkowego namysłu. Odpowiedzi na nie jest kilka, a będą one różnić się w zależności od przyjętego punktu widzenia. Odpowiadając na nie, wystarczy powiedzieć, że okrągły właz nie ma prawa wpaść do środka, ponieważ zablokuje się w otworze albo zwrócić uwagę na ciężar takich włazów – okrągłe włazy można łatwo przetoczyć z miejsca na miejsce, więc będą zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, a co więcej – tańsze w produkcji. 

 

  • Ile piłek tenisowych zmieści się w autobusie? / Jak zaplanujesz ewakuację stolicy?

 

Kandydaci, którzy usłyszą jedno z tego typu pytań, mogą zacząć wątpić we własne możliwości i wiedzę. A to błąd! Zadając takie pytanie, rekruter chce sprawdzić Twoje podejście do rozwiązywania problemów i determinację. Zamiast nerwowo szukać przypadkowych rozwiązań, kontynuuj rozmowę, zadając dodatkowe pytania. Poproś o podanie więcej danych, takich jak chociażby przyczynę ewakuacji miasta czy pojemność autobusu. 

 

Rekruterzy, zadając nieoczywiste i dziwne pytania na rozmowie rekrutacyjnej, mają na celu sprawdzenie kreatywności kandydata oraz jego umiejętności radzenia sobie w problematycznych sytuacjach. W przypadku odpowiedzi na podchwytliwe pytania na rozmowie rekrutacyjnej, warto kierować się logiką, ale jednocześnie wykazać się nieszablonowym myśleniem. Nie zapomnij też o poczuciu humoru!

 

Rada na koniec: zrobisz dobre wrażenie, jeśli będziesz aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Zobacz, o co pytać w czasie rozmowy o pracę!

 

FAQ – Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

  • Jakie są 3 najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Trzy najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to: „Opowiedz o sobie", „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?" oraz „Jakie są Twoje mocne strony i słabe punkty?".

 

  • Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobki na rozmowie o pracę?

 

Na pytanie o zarobki na rozmowie rekrutacyjnej warto odpowiedzieć, że jest się otwartym na negocjację i chętnym do rozważenia konkurencyjnej oferty, ale równocześnie ważny jest dla Ciebie aspekt rozwijania się zawodowego i dopasowanie wynagrodzenia do Twoich umiejętności i doświadczenia. Bezpiecznie jest podać średnią stawkę w branży.

 

  • Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze?

 

Aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze, ważne jest przygotowanie się do rozmowy poprzez zbadanie firmy i stanowiska, wykazanie zainteresowania i motywacji do pracy, jasne przedstawienie swoich osiągnięć i umiejętności, oraz zadawanie mądrych pytań dotyczących firmy i roli, która nas interesuje. Dodatkowo, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i zachowaniu profesjonalizmu przez całą rozmowę.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.