Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Kreowanie wizerunku osobistego, autoprezentacja w pracy – o czym musisz wiedzieć

Kreowanie wizerunku osobistego, autoprezentacja w pracy – o czym musisz wiedzieć

 
Kreowanie wizerunku osobistego, autoprezentacja w pracy – o czym musisz wiedzieć

Czy tego chcemy, czy nie, pierwsze wrażenie i sposób, w jaki widzą nas inni, ma niebagatelne znaczenie w naszym życiu, zwłaszcza zawodowym. Zatem autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej, w kontaktach z klientami i współpracownikami jest bardzo ważna i warto z jej mocy świadomie korzystać. Na czym polega kreowanie wizerunku? I o czym należy pamiętać, by ludzie postrzegali nas tak, jak chcemy?

 

Kreowanie wizerunku – definicja


Co to jest autoprezentacja? To nic innego, jak tylko strategiczne przekazanie informacji o sobie innym. Nie chodzi bynajmniej o kłamstwo, o udawanie kogoś, kim się nie jest. Przecież kiedy kontaktujemy się z ludźmi na co dzień, też stosujemy pewne zabiegi autoprezentacyjne! Inaczej się ubieramy, kiedy mamy w planach remont w domu, inaczej na wizytę rodzinną, a jeszcze inaczej na imprezę kostiumową. Kiedy spotykamy się z kimś, na czyjej opinii nam zależy, staramy się w rozmowie wspomnieć o faktach, które stawiają nas w dobrym świetle. Dobieramy je tak, aby rzeczywiście zrobiły wrażenie i były dostosowane do systemu wartości rozmówcy. Komunikacja i autoprezentacja idą w parze, dlatego przemyślmy, co warto powiedzieć i w jaki sposób to zrobić, aby zjednać sobie rekrutera.

 

Autoprezentacja – dlaczego warto kreować wizerunek

 

Okazuje się, że reagowanie na podstawie tego, co widzimy, jest pierwotne, żeby nie rzec – prymitywne. Dlaczego? Wyobraźmy sobie naszych przodków z czasów, kiedy mieszkali w jaskiniach i wędrowali po ogromnych, wrogich przestrzeniach, polując za pomocą prymitywnej broni na wielkie i dzikie zwierzęta. Nie było wtedy czasu ani możliwości długiego dumania, co by tu zrobić z realnym, fizycznym zagrożeniem. Szybka ocena, czy sytuacja jest bezpieczna, czy grozi śmiercią, pozwalała przetrwać. Dlatego ludzie reagowali odruchowo, instynktownie na to, co widzieli.

Ta tendencja pozostała w nas do dzisiaj. Pozwala na nią fizjologia układu nerwowego. Układ współczulny, część autonomicznego układu nerwowego, odpowiada za przygotowanie organizmu do ucieczki lub walki. Między innymi szybciej pracuje nasze serce, do mięśni dociera więcej glukozy (a więc może się uwolnić więcej energii), rozszerzają się źrenice (lepiej widzimy mimo słabszego oświetlenia), możemy głębiej oddychać, a ciśnienie krwi wzrasta. Wydziela się hormon walki – adrenalina, no i „włosy dęba stają” – co odczujemy jako „gęsią skórkę”.

Na te reakcje nie mamy wpływu, dzieją się one poza nasza kontrolą, a są właśnie pozostałością reakcji zapewniającej przeżycie wobec fizycznych zagrożeń. I właśnie dlatego nadal oceniamy innych na podstawie pierwszego wrażenia. Liczą się nie tylko wypowiadane słowa, ale też sposób mówienia, wygląd, postawa ciała.

 

Kreowanie wizerunku osobistego – na czym polega


Wiedzę o człowieku niesie przede wszystkim przekaz niewerbalny oraz parawerbalny. Nawet wybitne przemówienia w pierwszym wrażeniu odgrywają rolę marginalną. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować się nie tylko merytorycznie, ale również – by tak rzec – estetycznie. Warto zatem w każdym aspekcie zadbać o kreowanie wizerunku osoby godnej zaufania, optymistycznej i przede wszystkim profesjonalnej.

Kreowanie wizerunku – elementy


Potrzeba dosłownie chwili, aby ktoś zaczął odczuwać do nas sympatię i tyle samo czasu, by się do nas uprzedził. Poza tym jak wyglądamy, liczy się ton naszego głosu i postawa ciała, cała niewerbalna komunikacja. Zawsze warto pamiętać o uśmiechu i o tym, żeby nawiązać z rekruterem nić porozumienia. Już od wejścia do pokoju, w którym odbędzie się rozmowa, starajmy się zapanować nad stresem, nie wykonywać nerwowych gestów.

 

Autoprezentacja – co powinna zawierać

 

Rekruter zwykle spotyka się z wieloma osobami i każdą z nich widzi stosunkowo krótko. Dlatego kreowanie wizerunku jest tak ważne. Należy tu koniecznie wziąć pod uwagę trzy zmienne: firmę, sytuację oraz własne ja.

W niektórych przypadkach sama branża jest wskazówką. W niektórych firmach bowiem pracownicy na co dzień chodzą pod krawatem, w innych – preferuje się luźny styl. Na rozmowę kwalifikacyjną ubierzmy się elegancko, jednak jeśli w firmie nie obowiązują granatowe uniformy, a stanowisko związane jest z kreatywnymi zadaniami, możemy pozwolić sobie na nieco mniej formalny akcent, który podkreśli naszą indywidualność. Niech to jednak będzie drobiazg – naszyjnik, bransoletka czy kolorowa apaszka, a nie spódnica mini. A w przypadku panów można postawić np. na mniej formalne spinki do mankietów, a nie hawajską koszulę, nawet gdy w codziennej pracy będziemy mogli ją nosić.

Nie wolno też zapomnieć o własnym ja. W przeciwnym razie będziemy raczej przebrani, niż ubrani. Nawet w tak sformalizowanym stroju jak garnitur czy kostium istnieje możliwość pokazania indywidualizmu i stylu. Pamiętajmy, że naszym celem jest kreowanie swojego wizerunku, a więc nie starajmy się udawać innej osoby. Zastanówmy się, jak możemy wyrazić siebie w sposób podkreślający nasze atuty.

Poza wyborem stroju, który może podkreślić nasz profesjonalizm, przygotujmy się do rozmowy merytorycznie. Zastanówmy się, jaki jest ideał pracownika na danym stanowisku i znajdźmy w sobie cechy, które mamy z tym ideałem wspólne. Podkreślmy je na rozmowie, a znacznie zwiększymy szanse na angaż.

Dobra autoprezentacja do pracy – podsumowanie


Wizerunek powinien być prawdziwy, wiarygodny i spójny. Spójność jest tu warunkiem szczególnie wymagającym podkreślenia. Bez niej bowiem nasze najbardziej usilne starania spełzną na niczym. Będziemy wyglądać śmiesznie i ani prawdziwie, ani wiarygodnie. Kreowanie własnego wizerunku bez spójności to na przykład założenie białych skarpetek do garnituru. To zapakowanie dokumentów na rozmowę kwalifikacyjną do reklamówki. To też niedbała fryzura i brudne paznokcie.

Pamiętajmy, że nawet najdroższy garnitur nie wpłynie na pozytywną decyzję rekrutera, jeśli nie przygotujemy pozostałych elementów i nie wykażemy się merytorycznie. Kreowanie wizerunku personalnego to bowiem zadbanie o każdy szczegół.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?