„Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?” – to jedno z pytań, które z pewnością usłyszysz na rozmowie o pracę. Świadomość tego, jakie pytania mogą paść podczas rekrutacji, daje Ci niemałą przewagę. Jest jednak pewien warunek – do takich pytań musisz się odpowiednio przygotować. Jaka jest najlepsza odpowiedź na pytanie motywacyjne i przede wszystkim jak zrobić dobre wrażenie, odpowiadając na to pytanie? Poniżej znajdziesz wskazówki i konkretne przykłady odpowiedzi, dzięki którym pokażesz się jako zmotywowany profesjonalista, którego warto zatrudnić.
Spis treści
- Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – na co się przygotować?
- „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” – dlaczego rekruterzy zadają to pytanie?
- Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi
- Powiedz o prestiżu firmy
- Podkreśl wartość i misje przedsiębiorstwa
- Wspomnij o rozwoju zawodowym i nowych doświadczeniach
- Powiedz o firmie z perspektywy klienta
- Powołaj się na zadowolenie znajomego pracującego w tym miejscu
- Dlaczego chcesz tu pracować – najczęściej zadawane pytania
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – na co się przygotować?
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że zostałeś wybrany spośród dziesiątek, a niekiedy nawet setek kandydatów. Rekruter uznał, że pasujesz do idealnego profilu kandydata i postanowił dać Ci szansę. Możesz więc traktować ją jako pewnego rodzaju sukces. Nie zmienia to jednak faktu, że sama rozmowa o pracę jest powodem do ogromnego stresu. Chcąc choć trochę zminimalizować stresowość sytuacji związanej z rozmową z rekruterem, warto do takiego spotkania się przygotować. Później pozostanie Ci jedynie wypatrywanie 5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze.
Strach budzą przede wszystkim pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Większość osób obawia się o to, jak wypadną, czy zrobią pozytywne wrażenie na rekruterze. Zastanawiamy się, jakie podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą paść, czy przyjdzie nam rozwiązywać skomplikowane testy albo zostaniemy postawieni przed wymagającym pytaniem behawioralnym. Tymczasem przygotowania do takiego spotkania warto rozpocząć przede wszystkim od dokładnego researchu na temat firmy, do której aplikujemy. Przed spotkaniem warto również wrócić do samego ogłoszenia z ofertą pracy, by przypomnieć sobie, jakie wymagania w stosunku do przyszłego pracownika, ma pracodawca.
Przygotowując się do spotkania o pracę, zacznij od najprostszych kwestii:
- zdobądź informacje na temat firmy, do której aplikujesz,
- dokładnie przeczytaj ogłoszenie, by zrozumieć oferowane stanowisko, a także poznać wymagania stawiane przed potencjalnym pracownikiem.
Wielu kandydatów o tym zapomina!
Oczywiście oprócz standardowych pytań dotyczących naszych kompetencji i doświadczenia oraz naszej wiedzy o firmie, rekruter może sięgnąć również po psychologiczne i podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Będzie on chciał sprawdzić także nasze umiejętności interpersonalne. Tak naprawdę nie jesteśmy więc w stanie kompleksowo przygotować wszystkich odpowiedzi na rozmowę o pracę, niemniej warto być przygotowanym na te, które zada praktycznie każdy rekruter. Jednym z nich jest pytanie dotyczące naszych motywacji do pracy w danej firmie i pobudek, dla których zdecydowaliśmy się na aplikację. Co prawda nie ma jednej obowiązującej odpowiedzi na to pytanie, można jednak wskazać kilka sposobów odpowiadania, które ukazują nas w pozytywnym świetle.
„Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” – dlaczego rekruterzy zadają to pytanie?
„Dlaczego Pan/Pani aplikuje na to stanowisko?”, „Co skłoniło Pana/Panią, aby odpowiedzieć na naszą ofertę pracy” czy wprost – „Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?”. Jeśli zastanawiasz się, o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz mieć pewność, że każdy rekruter zada jedno z tych pytań. Czego chce się dowiedzieć? Jakiej odpowiedzi oczekuje?
Zadając pytanie o motywacje do pracy w danej firmie, rekruter chce przede wszystkim poznać Twoje pobudki, które skłoniły Cię do odpowiedzi na daną ofertę pracy.
Co stoi za pytaniem o motywację do pracy w tej firmie? Przede wszystkim rekruter:
- chce sprawdzić, czy Twoja aplikacja była przemyślana, a nie przypadkowa;
- chce zyskać pewność, że jako kandydat do pracy odrobiłeś swoje zadanie domowe i zapoznałeś się z misją, wizją oraz wartościami firmy, do której aplikujesz,
- dowiedzieć się, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, na czym polegałaby Twoja praca na oferowanym stanowisku;
- upewnić się, że podołałbyś wymaganiom stawianym na danym stanowisku.
Nie jest tajemnicą, że wielu z nas, poszukując pracy, odpowiada na przypadkowe ogłoszenia, które choć po części zgadzają się z naszymi zainteresowaniami i kompetencjami. Tymczasem odpowiadając na pytanie dotyczące tego, dlaczego chcemy pracować w konkretnej firmie, warto zapewnić rekrutera, że doskonale przemyśleliśmy swoją kandydaturę, wartości firmy są zgodne z naszymi własnymi, a także, że rozumiemy, jakie będziemy mieli obowiązki i jesteśmy przygotowani, by je wykonywać.
Pamiętaj, że choć w odpowiedzi możesz wspomnieć o własnym rozwoju zawodowym i korzyściach płynących z pracy w danej firmie, to mimo wszystko najważniejsze jest przekonanie rekrutera o tym, jakie korzyści może zyskać przedsiębiorstwo, decydując się na przyjęcie właśnie Ciebie.
Czytaj także: 6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata
Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi
Psychologiczne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą Cię zaskoczyć. Nie na każde możesz się przygotować. To, co jednak możesz zrobić, to oswoić się i być gotowym na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli padnie pytanie o motywacje do pracy w konkretnej firmie, w swojej odpowiedzi uwzględnij kilka czynników motywujących.
-
Powiedz o prestiżu firmy
Pozytywny wizerunek firmy jest jednym z kluczowych elementów przekładających się na jej sukces. Jeśli obraz firmy funkcjonujący w świadomości klientów budzi pozytywne skojarzenia, rośnie jej przewaga konkurencyjna. Nie inaczej wygląda to z perspektywy pracownika. Zadaniem employer brandingu jest zbudowanie pozytywnego obrazu przedsiębiorstwa oraz atrakcyjnego i solidnego pracodawcy. Na wizerunek firmy na rynku zwracają uwagę także kandydaci poszukujący pracy. Prestiż firmy jest – obok wysokich zarobków i dogodnych warunków pracy – jednym z głównych czynników, jakie biorą pod uwagę specjaliści i managerowie rozglądający się na rynku pracy za nowym miejscem zatrudnienia. Prestiżowa firma, w jakiej będą pracować, pomoże bowiem budować także ich markę własną i wizerunek w branży. Nie ma więc niż złego w tym, by na pytanie o motywacje do pracy w firmie, podkreślić jej prestiż i dumę płynącą z faktu pracy w tak renomowanym przedsiębiorstwie.
Przykład odpowiedzi:
-
Praca w państwa firmie byłaby dla mnie spełnieniem zawodowym i ogromnym wyróżnieniem. Wierzę, że swoim dotychczasowym doświadczeniem mógłbym/mogłabym przyczynić się do rozwoju firmy, jednocześnie nieustannie ucząc się nowych rzeczy od najlepszych specjalistów w branży. Wiem, że praca u was byłaby ogromnym krokiem naprzód w mojej karierze.
Czytaj także: Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – rola komunikacji niewerbalnej
-
Podkreśl wartość i misje przedsiębiorstwa
Wartości firmy wynikają bezpośrednio z jej misji i wizji. Te służą nie tylko budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, ale mogą stać się także czynnikiem motywującym do pracy u danego pracodawcy. Jeśli wartości promowane przez firmę są zbieżne z naszymi, rosną szanse na to, że zdecydujemy się związać z daną organizacją na lata. Właśnie to doceni potencjalny pracodawca. Dlatego gdy na rozmowie kwalifikacyjnej przyjdzie nam odpowiedzieć na pytanie o motywację, zaznaczmy, jak ważna jest dla nas misja przedsiębiorstwa, kierunek, w którym ono zmierza oraz fakt, że idealnie pokrywają się one z wartościami, którymi my sami staramy się kierować w życiu.
Przykład odpowiedzi:
-
Wiem, że kluczowymi dla państwa wartościami są przede wszystkim uczciwość, lojalność i zaangażowanie. W tej kwestii w pełni podzielam państwa stanowisko. Uważam, że aby możliwe było świadczenie usług na najwyższym poziomie, niezbędna jest uczciwość w stosunku do samego siebie i innych. Z kolei dzielenie wartości z firmą, w której się pracuje, jest dla mnie jednym z kluczowych czynników motywujących i pozwalających na maksymalne zaangażowanie się w wypełnianie powierzonych mi obowiązków.
-
Wspomnij o rozwoju zawodowym i nowych doświadczeniach
Możliwość rozwoju zawodowego, podnoszenie kompetencji i poszerzania horyzontów to istotne czynniki, które mogą przemówić na korzyść pracodawcy. Jeśli ten zapewnia w ofercie pracy wsparcie rozwoju pracownika, mamy w garści kluczowy argument uzasadniający naszą aplikację. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto podkreślić, że nasz cel zawodowy pokrywa się z celami firmy. Zapytani o to, gdzie widzimy się za 5 lat, możemy wspomnieć o rozwoju zawodowym i nowych doświadczeniach, które za kilka lat pozwolą nam na awans i umocnią naszą pozycję na rynku jako eksperta w branży.
Przykład odpowiedzi:
-
W pracy bardzo ważna jest dla mnie możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji. Uważam, że by być dobrym i efektywnym pracownikiem, powinniśmy nieustannie doszkalać się. Korzystać z możliwości, jakie daje nam dzisiejsza nauka i nowe technologie. Wiem, że w państwa firmie kładzie się duży nacisk na rozwój pracowników, co bardzo sobie cenię.
Czytaj także: The Big Stay, czyli pozostanie w dotychczasowym miejscu pracy. Nowy trend czy strach?
-
Powiedz o firmie z perspektywy klienta
Budowanie wartości marki i pozytywnego wizerunku w oczach klienta ma sens. Zadowolony klient jest najlepszą reklamą marki. Jeśli w życiu jesteś wiernym użytkownikiem czy konsumentem i korzystasz z produktów lub usług firmy, w której ubiegasz się o stanowisko, jasno podkreśl to podczas rozmowy o pracę. Zaznacz, że nigdy nie zawiodłeś się na marce i masz do niej pełne zaufanie. Dzięki temu dasz rekruterowi dowód, że doskonale znasz ofertę firmy, a Twoja aplikacja nie była przypadkowa.
Przykład odpowiedzi:
-
Od wielu lat jestem państwa klientem i korzystam z waszych usług. Bardzo cenię sobie wysoką jakość, a przede wszystkim dbałość o klienta. Jestem pewien/pewna, że z takim samym zaangażowaniem dbają państwo również o zadowolenie swoich pracowników, co dziś jest najlepszą wizytówką firmy.
-
Powołaj się na zadowolenie znajomego pracującego w tym miejscu
Program poleceń pracowników funkcjonuje dziś w wielu dużych firmach. Za polecenie osoby do pracy pracownikowi często należy się premia, nagroda pieniężna lub inne benefity pozapłacowe. Takie rozwiązanie niesie korzyści dla obu stron – pracodawca mający rekomendację zaufanego pracownika nie kupuje tak zwanego kota w worku, natomiast nowa osoba na pokładzie zwykle dobrze zna już realia pracy i reguły obowiązujące w danej firmie.
Przykład odpowiedzi:
-
O ofercie pracy w państwa firmie powiedział mi wasz wieloletni pracownik, z którym miałem/miałam okazję pracować przy wspólnym projekcie kilka lat temu. Doskonale zna on mój warsztat i mając na uwadze moje doświadczenie, stwierdził że mógłbym/mogłabym sprawdzić się na tym stanowisku.
Dlaczego chcesz tu pracować – najczęściej zadawane pytania:
-
Dlaczego chcemy pracować w danej firmie? Przyczyny
Powodem skłaniającym nas do aplikowania do konkretnej firmy może być między innymi ugruntowana pozycja firmy na rynku i jej prestiż, możliwość rozwoju zawodowego czy chociażby cele i wartości firmy, które są zbieżne z naszymi. To wszystko przełoży się na znacznie większą satysfakcję pracownika i większe zaangażowanie w pracę.
-
Czy podczas rozmowy rekrutacyjnej warto powoływać się na polecenie znajomego?
W wielu dużych firmach funkcjonuje program poleceń pracowników, za co polecającym przysługują dodatkowe benefity. Nie ma więc nic złego w tym, by podczas rozmowy wspomnieć, że pracę w danej firmie zarekomendował nam jej pracownik.
Anna Rychlewicz
Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.