Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

 
Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

Dobrym zwyczajem przed rozmową rekrutacyjną jest pogłębienie wiedzy o firmie i sprawdzenie, kim jest osoba, z którą będziemy rozmawiać. Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą nie należy jednak zapominać o tym, aby sprawdzić także samego siebie. Na co zwrócić uwagę?


Spytaj innych o opinię na twój temat


Jakie są twoje mocne strony? A co jest twoją największą wadą? Czasami ciężko samemu odpowiedzieć na te pytania. Przed rozmową skorzystaj więc z pomocy dobrego kolegi i poproś, żeby pomógł wskazać ci te cechy. Być może nigdy nie zwracałeś uwagi na to, jak sprawnie i ciekawie potrafisz przygotowywać prezentacje, a twoje umiejętności negocjacyjne przewyższają możliwości reszty współpracowników. Wykorzystaj tę wiedzę podczas rozmowy – niewykluczone, że rekruter Cię o to zapyta. Warto także spytać innych o opinię na temat twoich wad. Jeśli kolega wskaże ci, że przy pierwszym spotkaniu sprawiasz wrażenie osoby aroganckiej, będziesz mógł jeszcze nad tym popracować i być może właśnie dzięki temu zyskasz dodatkowe punkty u rekrutera.


Porozmawiaj z byłym szefem


Jeśli nie z każdym pracodawcą żegnasz się krzykiem i trzaśnięciem drzwiami, to być może w gronie firm, w których pracowałeś w przeszłości, znajdzie się osoba, którą mógłbyś poprosić o referencje i szczerą rozmowę. Być może były szef będzie mógł wskazać ci cechy, które według niego wyróżniały cię na tle innych pracowników? Wiedzę tę możesz wykorzystać na spotkaniu. Warto też poprosić byłego pracodawcę o napisanie referencji – takie dokument może okazać się asem w rękawie podczas rozmowy rekrutacyjnej


Oceń swoją aktywność w social media


Od czasu do czasu możemy przeczytać w mediach, że pracownik stracił pracę, bądź nie został przyjęty do firmy ze względu na swoją aktywność w social media. Z czego to wynika? Niektórzy z nas zapominają, że w internecie nie jesteśmy anonimowi. Publikowanie mało stosownych zdjęć z weekendowych imprez czy wyrażanie skrajnych poglądów na forach i w komentarzach, może skończyć się tym, że rekruter nie będzie chciał nawet zaprosić nas na rozmowę.


Jak więc zachowywać się w social mediach?


- jeśli chcesz publikować zdjęcia, które ukazują bardziej „rozluźniony” obraz ciebie, to zadbaj o to, aby dzielić się takimi informacjami tylko ze znajomymi. Zmodyfikuj ustawienia twojego profilu i zastrzeż dostęp do większości informacji, którymi nie chciałbyś dzielić się z potencjalnym pracodawcą;


- zanim wyrazisz jakąś opinię na dany temat, zastanów się dwa razy czy chcesz, aby widział ją twój potencjalny pracodawca. Może czasami warto zachować niektóre spostrzeżenia tylko dla siebie lub podzielić się nimi w zaufanym gronie;


- udzielaj się na branżowych forach i grupach. Jeśli rekruter zobaczy, że jesteś aktywny, na pewno to doceni. Buduj pozycję eksperta w swojej dziedzinie, pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie.


Sprawdź czy informacje z Twojego CV są zgodne z tymi, które krążą po sieci


Czy kiedykolwiek sprawdzałeś co można znaleźć na twój temat w sieci? Czy informacje zawarte na twoim profilu zawodowym w mediach społecznościowych pokrywają się z tym, co zamieściłeś w CV? Pamiętaj, że o ile ty tego nie zrobisz, istnieje duża szansa, że sprawdzi to rekruter, z którym masz mieć spotkanie.


Kilka przykładów na to, co może odkryć rekruter:


Często zdarza się, że kandydaci nieco koloryzują swoje dotychczasowe doświadczenie w CV. Stare dobre porzekadło mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi. Jeśli w poprzedniej firmie byłeś młodszym specjalistą, jednak w CV podniesiesz swoje stanowisko o stopień bądź dwa, to upewnij się czy nazwa twojego stanowiska nie widnieje np. na stronie twojej byłej firmy. Jak byś wytłumaczył się przed rekruterem, gdyby spytał cię o powody takiej zmiany?

 

Czy zdarzyło ci się napisać, że koordynowałeś dany projekt, w którym w rzeczywistości miałeś tylko niewielki udział? To ryzykowane zachowanie. Jak byś zareagował, gdyby okazało się, że rekruter doskonalone zna twórcę tego projektu i wie, jak niewielkie było twoje zaangażowanie?


Pamiętaj, że aby sprawdzić, czy twoje CV nie zawiera kłamstw, nie trzeba być Sherlockiem Holmesem. Większość z informacji jest stosunkowo łatwa do zweryfikowania. Zastanów się, co będzie dla ciebie lepsze – przyznanie się do pewnych niedoskonałości czy podjęcie próby kłamstwa na temat swojej przeszłości zawodowej, które łatwo może zostać ujawnione?


 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Udział w projektach budowy farm fotowoltaicznych o mocy od 1 do ok 5 MWp; Nadzór nad realizacją inwestycji oraz wykonawcami tj. jakością i terminowością realizowanych robót oraz identyfikacja błędów wykonawczych; Opracowywanie specyfikacji projektowych; Udział w audytach z jakości...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?