Praca.pl Poradniki Produkcja
Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

 
Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

Każdego roku progi politechnik przekracza coraz więcej kobiet. Zawód techniczny staje się domeną nawet tych pań, u których w rodzinie nigdy wcześniej nie było kobiety z wykształceniem inżynierskim. Ten niuans jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie na podstawie rodzinnych historii często tworzą się kolejne podobne. Bywa, że stereotypowy podział ról na damskie i męskie staje się wyznacznikiem drogi edukacyjnej i zawodowej.

 

Jednak, czy do bycia dobrym inżynierem predestynuje płeć, czy umiejętności zdobyte przez lata praktyk?

 

Czy Maria Skłodowska-Curie osiągnęłaby sukces, gdyby przejmowała się tym, co mówią inni? Pewnie nie. A może łatwiej by jej było, gdyby była Marianem? Kto wie. Najważniejsze, aby robić swoje i nie przejmować się złośliwościami.

 

Jak to jest z tą inżynierką?


Aneta (project engineer w branży energetycznej), zanim rozpoczęła studia, słyszała – jak jej się wtedy wydawało – zabawne porównanie „Kobieta inżynier jest jak świnka morska, ani świnka, ani morska”. Żart wiele stracił, gdy sama wkroczyła w branżę inżynieryjną. Jak przyznaje, początki były różne, ale teraz może śmiało powiedzieć, że w pracy jest przede wszystkim inżynierem.

 

Z kolei Ewa (młodszy technolog) oraz Basia (geodetka) podkreślają, że pracują w firmach, które od początku bardzo dobrze i z szacunkiem były nastawione do kobiet. Gdy Ola z branży drogowej przechodziła rekrutację, dla firmy najważniejsze było doświadczenie, a nie płeć. Marta inżynierię produkcji wybrała świadomie, bo taki miała plan na życie. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęła staż w międzynarodowej firmie z branży automotive. Po roku dostała szansę wykazania się na stanowisku jako inżynier jakości w jednym z zespołów projektowych, w którym pracuje już kilka lat.

 

Złośliwość czy dyskryminacja?


Basia twierdzi, że niemiłe sytuacje zawodowe może policzyć na palcach jednej ręki. „Zdarzyło się, że pracownicy na budowie potraktowali mnie niepoważnie i rozmawiali tylko z kolegą z zespołu”.

 

Alicja (kierowniczka zespołu w dziale IT) nie spotkała się osobiście z dyskryminacją. Przyznaje jednak, że słyszy teksty, które wiele z nas uznałoby za szowinistyczne, ale nie zwraca na nie uwagi, choć czasami skutecznie ucina te dywagacje.

 

Aneta tematu nie chce nawet zgłębiać, ale przyznaje, że każdy podchodzi do niego indywidualnie. Na podstawie własnych doświadczeń w pracy w różnych miejscach globu stwierdza jednoznacznie, że im dalej na wschód, tym gorzej traktowane są kobiety w miejscu pracy. Podczas kontraktu w USA miała nieprzyjemną sytuację z mężczyzną, który jak się potem okazało, został oskarżony o dyskryminację na tle płciowym i w rezultacie zwolniony.

 

Marta przejawów tejże dyskryminacji nie obserwuje, aczkolwiek niemiłe sytuacje zdarzają się zawsze. Jednak w większości przypadków jest to kwestia kultury osobistej. Marta pracuje w firmie francuskiej i taki styl zarządzania determinuje pewne zachowania i wymogi formalne wobec swoich pracowników. „Inżynier to inżynier, bez względu na płeć. Liczą się kompetencje”.

 

U Alicji koledzy z pracy bardzo miło przyjmują kierowniczki. „Kierowniczka oprócz programowania zajmuje się także całą papierologią oraz uczestniczy w spotkaniach. Mężczyźni tego bardzo nie lubią”. Zagadka rozwiązana!

 

Ola mówi wprost, że nie spotkała się z żadnymi trudnościami na budowie. „Nikt nie ignorował ani nie podważał moich kwalifikacji.”

 

Co w trawie piszczy?


W technologicznym świecie Ewy nie ma czasu na nudę. Jest za to stałe poczucie odpowiedzialności za produkcję i widmo ewentualnych błędów. Ola podkreśla, że budownictwo wymaga ogromnej dyspozycyjności. „W wykonawstwie mogą pracować kobiety bez zobowiązań i rodziny. Najlepiej tuż po studiach”.

 

Według Anety szczególnie praca w terenie jest pełna wyzwań. W którymś momencie trzeba zmierzyć się ze strachem. Może to być samotna podróż do nieznanego miejsca, nocne zmiany, utknięcie w śnieżycy, złapanie gumy nocą w ciemnym lesie, dziwni goście, np. niedźwiedzie. Od razu przyznaje też, że nie zamieniłaby swojej pracy na żadną inną. Dzięki niej poznała wielu ludzi i zdobyła doświadczenie w różnych krajach, których styl pracy i kulturę poczuła na własnej skórze.

 

Czy jest czas na życie prywatne?


Jak zgodnie przyznają wszystkie panie, gorszy moment przychodzi, gdy kobieta decyduje się na założenie rodziny. Ola po urlopie macierzyńskim zmieniła wykonawstwo na projektowanie, bo przy małym dziecku delegacje i ciągła niewiadoma, gdzie rozpocznie się kolejny kontrakt, nie wchodzą w grę. Pracując stacjonarnie, jedyna niedogodność to ciężki powrót do pracy z macierzyńskiego i ponowne wdrożenie się w tematy – kwituje Alicja.


Podsumowując, można śmiało zacytować wypowiedź pochodzącą z kultowego serialu o najbardziej znanym inżynierze w Polsce: „Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”. Zwłaszcza inżynierskiej.


Anna Wojdyła

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Oferta pracy sezonowej - sadzenie i zbiory warzyw Start: Marzec 2025 roku Zakres działań: Sadzenie, zbiory, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw; Praca w terenie i w hali;
  • Kontroler Produkcji

    Willson & Brown Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista senior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania na stanowisku: Analiza kosztów i rentowności wytworzenia produktów gotowych; Monitorowanie produkcji w toku; Analiza efektywności produkcji i wykorzystania maszyn oraz zasobów ludzkich; Wprowadzenie i monitorowanie mechanizmów kontrolnych mających na celu rozliczanie produkcji zgodnie...
  • Technik Przygotowania Druku Cyfrowego

    Colours Factory   Piła    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Tryb pracy: stacjonarna, praca w godzinach 8:00-16:00 Zakres obowiązków: kontrola materiałów graficznych nadesłanych przez klientów; montaże elektroniczne na podstawie karty technologicznej; przygotowywanie projektów prac cyfrowych oraz offsetowych; przygotowywanie próbnych wydruków;...
  • Pracownik produkcji - ocynkownia (trawersowanie)

    MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.   Niemcy, Würzburg    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Proste prace pomocnicze na produkcji w ocynkowni Zawieszanie/ zdejmowanie elementów metalowych na trawersach Obróbka i kontrola jakości komponentów po ocynkowaniu; Dział Feinverputzen: W tynkowaniu szlachetnym powierzchnia materiału ocynkowanego jest całkowicie...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?